Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националната кампания "Селфи с книгата, която чета в момента" – никога не е късно да започнеш да четеш

Снимка: Здравка Маслянкова

Социологическо проучване на „Галъп Интернешънъл“ в навечерието на 24 май показва, че 53 % от българите са убедени, че не е нужно да четат много книги, за да живеят добре. Група младежи от Велико Търново решиха да провокират у хората в активна възраст интерес към книгите и писменото слово заради тревожната тенденция, че страната ни е на едно от последните места в Европейския съюз по четене на книги. Четенето може и трябва да стане модерно, убедени са организаторите на националната кампания „Селфи с книгата, която чета в момента“. 
   

Прашният сандък с книги на тавана или в мазето отдавна е отстъпил на модата за себепоказване в социалните мрежи, където тече животът на голяма част от съвременните хора. Ако не се тагнат, не постнат селфи, ако не получат десетки лайкове и шервания, то все едно денят им е минал напразно. Колко от приятелите ви в социалните мрежи тези дни споделиха за книгата, която четат? Трагично звучат данните от последното проучване на Евростат за миналата година, според което близо 60 % от българските мъже не са прочели нито една книга за цяла година, а при жените този процент е 42.

Объркани и улисани в ежедневието, забравихме за книгите и четенето. Както можем да си направим селфи на провокативно място, така можем и да прочетем там няколко страници, убеден е великотърновецът Димитър Върбанов, който е един от инициаторите на националната кампания „Селфи с книгата, която чета в момента“.

"Провокацията е именно тази чуждица селфи, която все повече навлиза, особено сред младите хора. От сутрин до вечер голяма част от младите хора са ангажирани  да измислят какво селфи за деня да си направят и какъв коментар да напишат под него. България, за жалост, е на едно от челните места в ЕС по нечетящи хора. Въпросът е дали имаме желание, младите хора, да четем. За мен нагласата за четене я няма, защото голяма част от хората са ангажирани основно с битовите проблеми. Вглъбени в ежедневния битовизъм, ние забравяме това, което е наистина стойностно и това предаваме и на нашите деца", тревожи се Димитър.

Няма как дете в семейство, където книгите ги няма или са само част от мебелировката, подбрани по цвят и размер, да заобича четенето. А то трябва и може да стане модерно, защото недочетената книга е недоизминат до края път, цитира китайска поговорка Илия Гайдев:

"Четенето е нещо лично. По принцип никой човек няма нужда от четене, но четенето има нужда от читатели и когато човек седне с книга, той сам започва да извлича ползите от това."

Дали една книга променя живота ни или не, е въпрос на гледна точка и личен избор. Проблемът с нечетенето Емине Рейхан обяснява с икономическите ни проблеми и английската поговорка "От ръката в устата":

"Скъсяваме траекторията на нашия труд до масата, т.е. това, което работим, го харчим, за да преживеем с него. В този смисъл на нас не ни остава достатъчно време да имаме глад за културна храна. Този глад се създава, след като вече сме задоволили биологичните и физиологичните ни нужди, така че мисля, че икономиката ни е голям фактор за това."

Социологическите данни за убедеността на 53 на сто от българите, че не е нужно да четат много книги, за да живеят добре, са на средноевропейските нива, коментира Александър Узунов, който също се включи в кампанията „Селфи с книга“:

"Това е глобален проблем. По всички статистики излиза, че нашите младежа са на практика функционално неграмотни. Това означава, че те просто не четат и не разбират. Това е липса на първите години, малко работа с текст и това се наслагва и дава своите отражения след години." 

Великотърновци намират време за книги, понякога балансът се измества към професионалната насоченост, друг път превесът е към художествената литература, но в библиотеката не оставаме без работа, сподели Иван Александров, директор на регионалната библиотека „Петко Славейков“ във Велико Търново, където беше дадено началото на инициативата „Селфи с книга“:

"Електронната книга, колкото и да е модерна - все пак книжното тяло остава привлекателното. С проявата „Ела в библиотеката“ миналата година само в летния период ние записахме 3 000 читатели." 

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станимир Георгиев, председател на сдружение

Инсталация, а не затваряне искат енергетиците от ТЕЦ "Марица Изток 2"

Енергетици и миньори от ТЕЦ "Марица Изток 2" внесоха в Народното събрание декларация с настояване за изграждане на инсталация за улавяне на въглеродния диоксид.  Предложението е възможност да се спре затварянето на енергомощностите и поставянето в зависимост на българската икономика, каза Станимир Георгиев, председател на Сдружение "Миньори..

публикувано на 23.04.24 в 12:07

Почина режисьорката Мариана Евстатиева-Биолчева

Почина режисьорката Мариана Евстатиева-Биолчева. За кончината ѝ съобщи нейният съпруг проф. Боян Биолчев. Опелото ще се състои в събота в храма "Св. Седмочисленици" от 13.30 ч.  Мариана Евстатиева-Биолчева изучава кино и телевизионна режисура във Филмовата школа в Лодз, Полша. Дебютира в документалното кино. Още с първите си филми проявява интерес..

публикувано на 23.04.24 в 11:53
Максим Минчев

Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма учредява награда "Максим Минчев"

Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма учредява награда на името на Максим Минчев. Първата награда ще бъде връчена в зала "Максим" на БТА на 5 юни – рождената дата на Минчев. Дългогодишният директор на БТА Максим Минчев беше президент на асоциацията, в която членуват над 60 журналисти, блогъри и писатели. Минчев има над..

публикувано на 23.04.24 в 11:45

Климатичните промени и младите

Климатичните изменения са едно от най-големите предизвикателства на днешното време . Това каза пред БНР Люк ван Оз – втори секретар на посолството на Кралство Нидерландия. УНИЦЕФ в партньорство с посолството проведе дискусия с млади хора именно на тази тема - "Образование, околна среда и действия за климата".   Според Люк ван Оз е..

публикувано на 23.04.24 в 11:42
Свежи цветя, положени на лобното място на Ани и Явор, които бяха пометени от лека кола на София през май.

Делото за смъртта на Ани и Явор на бул. "Сливница" влиза в съда

Делото за смъртта на 24-годишната Анна-Мария Малчева и на нейния годеник - 22-годишният Явор Стоянов, вече е в съда. Това се случва почти година след трагедията на столичния булевард "Сливница", когато двамата бяха блъснати и убити от лек автомобил, управляван от 18-годишния Адриан Антонов. Младият мъж ще отговаря за причиняване на смърт по..

публикувано на 23.04.24 в 11:32

Промяна: Ваксината срещу коклюш ще се поставя на месец и половина на бебето

Министерството на здравеопазването ще позволи първата имунизация срещу коклюш да бъде прилагана по-рано, месец и половина след раждането на бебето, а не както е сега според Имунизационния календар тя се прилага след втория месец.  Това е решено на среща между служебния премиер Димитър Главчев, министъра на здравеопазването Галя Кондева,..

публикувано на 23.04.24 в 10:52

Фонд "Научни изследвания" връчва грамоти за най-добри проекти за 2023 г.

Днес ще се състои  церемонията по връчване на грамоти за най-добри проекти, отчетени през 2023 г. към Фонд "Научни изследвания" . "За втора поредна година ще бъдат връчени грамоти.  Стремежът ни е да го превърнем в традиция , защото  това е един празник на науката , едно признание на онези от нас, които са получили най-високи резултати в..

публикувано на 23.04.24 в 10:47