Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екипът на Пловдивския драматичен театър постави началото на мащабния проект "Европейска Одисея 2019: Пътуващият човек"

Снимка: dtp.bg

Мечтите  от днес започват да стават реалност за екипа на Пловдивския драматичен театър, който  постави началото на мащабния  проект  "Европейска Одисея 2019: Пътуващият човек". Премиерата на спектакъла, базиран на Омировата "Одисея" ще е през февруари, следващата година, когато градът вече ще е  Европейска столица на културата.  Режисьор на постановката е Диана Добрева, а автор на драматургичния текст е Александър Секулов. Репетициите започват през есента като дотогава предстоят  няколко работни ателиета. Първото ще продължи до края на месеца и в него участват над 40 актьори - от Пловдивския театър, гостуващи, както и студенти по актьорско майсторство, одобрени на кастинг. Очаква се да бъдат привлечени като партньори и други театрални трупи от Европа. Засега са установени контакти с гръцкия национален театър.

Наричаме този спектакъл мечта, защото идеята за него възникна преди около 10 години, но едва сега имаме възможност да го осъществим, а амбициите и възможностите ни са големи и в това вярва целия екип - повече от 150 души, каза директорът на пловдивския театър Кръстьо Кръстев:

"Всъщност, разсъждавайки за пътуващия човек стигаме до едно единствено нещо - формата на живот е движение. Аз вярвам, че движението е живот и онова, което искаме да кажем е, че нямаме страх от движението напред в търсене и изследване на най-съкровените неща, които се случват на този свят. Опитваме се да бъдем свободни, непритеснени от великия мит за Одисей и щастливи да интерпретираме, скромни и смирени да знаем, че това е нещо велико, но свободни, за да можем да го тълкуваме сега в това време. Ние живеем във време на велико преместване и пътуване на хората, което много хора не харесват, а това е най-великото на човека - да може да се движи, да се премества свободно".

Авторът на драматургичния текст е Александър Секулов обяснява: "Защо Одисей? Защото няма по-голяма приказка за човека, който пътува между световете. В край на краищата, за да открие себе си и да остане такъв, какъвто той е. Аз съм убеден, че към огромни митове като Одисей човек трябва непрекъснато да се завръща, да ги обогатява, да ги разклонява със собственото си виждане".

Диана Добрева обясни: "Най-голямата радост за мен винаги е била самият процес на създаване на един спектакъл, т.е. на създаването на един нов свят. В случая с Одисей аз наистина мисля, че ние ще препокрием част от  неговата съдба през това пътуване и се надявам да отстоим на това да бъдем наистина безкомпромисни, достатъчно луди, силни и с чисти сърца, за да можем заедно да създадем света на Одисей".

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45