Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Арнаудов по стъпките на хилядолетната китайска музикална традиция

Георги Арнаудов в Китай
Снимка: личен архив

Композиторът Георги Арнаудов взе участие във втората музикантска експедиция до Китай и Монголия, състояла се през юни 2018 г.

Две години по-рано, през 2016 г. Арнаудов бе включен в Програмата за посещение в Китай на композитори от Централна и Източна Европа - дългосрочен проект, иницииран  от Министерството на културата на Китайската народна република. Тогава елитна група от 15 европейски композитори посети Китай за осъществяване на една колосална по обем и обхват експедиция и теренно изследване на античната, традиционната и съвременната китайска музика. Авторите получиха  специална покана да напишат творби за Камерния оркестър на Забраненият град – ансамбъл от антични и традиционни китайски инструменти, както и да участват  в музикални фестивали в Китай през 2017 г.

СнимкаПлод на първото гостуване на композитора в далечната източна страна е неговото произведение "Tzu-Yeh песни" - Четири среднощни поеми по антични китайски поети (Концерт за традиционен Китайски инструментален ансамбъл). То беше изпълнено от Камерния оркестър на Забранения Град под диригентството на Лиу Шън на 13 октомври 2017 г. в Beijing Concert Hall в Пекин.


Запис на две от четирите части на творбата звучат в интервюто с Георги Арнаудов. На автора предстои написването на следващо произведение, вдъхновено от хилядолетната китайска музикална традиция и напълно различен от европейския инструментариум.

Арнаудов и колегите му в МонголияГеорги Арнаудов е сред българските композитори, чиито произведения се изпълняват най-често у нас и в чужбина. Той е преподавател в Нов български университет - доцент по композиция и хармония, доктор по музикознание и музикално изкуство. Носител е на редица престижни международни награди като Международната премия “Карл Мария фон Вебер”, Голямата награда на EBU, наградата “Златната арфа” и др. Реализирал е записи на десетки свои творби и има издадени 8 авторски албума, а негова музика е включена в редица звукови антологии на музиката на ХХ и ХХI век, както и в издания на световноизвестни изпълнители в Naxos of America, Concord Records и Labor Records – САЩ, Holophon Records - Австрия, Гега Ню - България.

Слушателите на БНР и предаването „Алегро виваче“ на програма „Хоризонт“ го отличиха с наградата „Юбилей“ за 2017 г. по повод неговата 60-годишнина.

Чуйте интервюто с Георги Арнаудов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28