Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна възстановяването на първото килийно училище в Горна Оряховица

Килийното училище в Горна Оряховица
Снимка: Здравка Маслянкова, БНР

В Горна Оряховица започна възстановяването на първото килийно училище в града. Имотът е собственост на Великотърновската митрополия. По проект на Общината по линия на бедствията и авариите бяха отпуснати близо 130 хиляди лева. Намеренията са килийното училище да стане музей.
 

Килийното училище пази спомени за някои от най-важните събития в историята на Горна Оряховица и затова много горнооряховски общественици бяха ангажирани с каузата за спасяването му. Преди 3 години е създаден инициативен комитет за възстановяването на паметника. Създателят на сдружение „Човеколюбие“ в града 75-годишната Събка Стоянова е моторът на обществената инициатива за възстановяване на килийното училище в двора на църквата „Св. Георги“. Днес училището, превърнало се в летописна история и културното „сърце“ на Горна Оряховица през последните два века, е руина. "Отначало падна едната стена, на другата година падна втората стена и покривът. Това ни принуди да изградим инициативен комитет, който да събере родолюбиви горнооряховчани, държащи на историческото богатство на Горна Оряховица, за да може с обединени усилия да възстановим първото килийно училище, което е утвърдено и като паметник на културата", спомня си Събка Стоянова. 

Килийното училище е собственост на църквата в лицето на Великотърновската митрополия, която не предприемала действия за спасяването му. Три години инициативният комитет на горнооряховци и кметът Добромир Добрев ходили от врата на врата по държавните институции, за да търсят финансиране. Накрая Комисията за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет отпуска 130 хиляди лева. 

"Това е един от емблематичните обекти, които се намират на територията на Горна Оряховица. В летописите, които се намират в историческия музей, се казва, че дякон Васил Левски е отсядал често в това килийно училище", разказва кметът на града Добромир Добрев. Той се надява реконструкцията да приключи в края на годината. 
"При влизането в обекта установихме, че цялото килийно училище беше вече рухнало. Парите са много малко да се направи този архитектурен шедьовър", гласи оценката на Румен Янков от фирмата, която ще изпълнява ремонта.

Историята разказва, че към храма „Св. Георги” през 1822 г. отваря врати първото килийно училище в Горна Оряховица. Създадено е от отец Зотик - монах, който идва от Атон в Преображенския манастир и разнася просвещението в целия регион. Половин век по-късно килийното училище става начално мъжко училище и се превръща в средище на революционери и будители. Вичо Грънчаров и Радко Радославов уреждат в училището първото читалище в града. Казват му народен олтар и го наричат „Напредък”. В килийното училище е отсядал и Левски. В двора на църквата Георги Измирлиев учи младите си последователи да стрелят. Училището става щаб на  ръководството на Първи революционен окръг, подготвящ Априлското въстание. 

Още за килийното училище, което получава шанс да се спаси от руините, слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28

В Пловдив откриват изложбата "Хляб наш насъщен"

Поредица от библейски и евангелски сюжети и персонажи, претворени върху старинни дървени предмети от бита, свързани с хляба – това е изложбата "Хляб наш насъщен", която от днес могат да разгледат пловдивчани и гостите на града в галерията на Дружеството на пловдивските художници. Експозицията е дело на Вихра Григорова и съдържа около 30..

публикувано на 17.04.24 в 11:48

“Великият Гетсби“ – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през изминалата и тази седмица, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и..

публикувано на 16.04.24 в 18:29
Мадам Бътерфлай

Великолепно начало на "Опера в киното"

С удоволствие се връщам към скъпите музикални спомени от миналото лято, когато имах щастието да присъствам на два изключително красиви спектакъла от юбилейното стотно издание на оперния фестивал на Арена ди Верона. Гледах продукцията на Уго де Ана на “Тоска“ и възстановка на продукцията на Франко Дзефирели на “Мадам Бътерфлай“. Разбира се, не е..

публикувано на 16.04.24 в 17:22

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 25-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива:  20.05-21.00 ч.: Отзвук от три изключителни събития: - Бродуейският мюзикъл “Фантомът на операта“ гостува в зала 1 на НДК - Премиера на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – постановка на знаменития хърватски..

обновено на 15.04.24 в 18:53