Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за пианиста Антон Диков

Проф. Антон Диков

На 29 август можеше да навърши 80 години големият наш пианист и педагог Антон Диков. Тази годишнина е поводът  в рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" да си припомним прекрасните мигове, с които той ни дари в близо 50-годишната си концертна дейност, да му благодарим за прекрасните ученици, които възпита като педагог.

За неговото изкуство един от най-големите пианисти на ХХ век Емил Гилелс споделя:
“Изкуството на Антон Диков прави чест на родината му, изпълненията му се отличават с прекрасна школа, свежест и благороден стил“. В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Антон Диков от 16 декември 1984 година, в което той говори за началото на блестящата си кариера като пианист. Можете да чуете този интересен разказ на музиканта в звуковия файл.

В началото на кариерата си пианистът е удостоен с редица престижни награди от големите международни конкурси за пианисти в Москва, Брюксел, Рио де Жанейро, Париж. Благодарение на третата си награда от конкурса „Маргарита Лонг“ той е поканен на специализация при прочутата Надя Буланже. Бляскавата му концертна кариера започва в края на 60-те години и продължава до края на живота му. Той гостува в цяла Европа, САЩ, Куба, Мексико, Колумбия, Венецуела, Бразилия, Япония, Южна Корея - свири с най-прочутите оркестри под диригентството на едни от най-големите диригенти на века. Композиторите, които най-много предпочита да изпълнява в своята кариера са Бетовен и Барток, затова и записва интеграли с техните клавирни творби. Прави много записи и на произведения на български композитори.

Антон Диков има успешна педагогическа дейност, която започва през 1974 г. От 1988 г. той е професор в Музикалната академия, изнася майсторски класове в Сеул, Токио, Осака, участва в журитата на най-известните клавирни конкурси в света. Дълги години е председател на конкурса „Панчо Владигеров“ в Шумен. Нелепата му смърт при автомобилна катастрофа прекъсна изключително плодотворната му дейност, прекъсна един живот, посветен на българското  музикално изкуство.

Чуйте още интересни подробности в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлия Аткова

Юлия Аткова: Искаме да образоваме комплексни артисти

Нашето желание е да образоваме едни комплексни артисти, хора на изкуството, каза пред БНР Юлия Аткова – директор на Частната професионална гимназия по сценични изкуства и мениджмънт АКАТАМУС. Според нея едно от слабите места в българското образование е, че всички деца, независимо от техните интереси и таланти, учат по една и съща програма:..

публикувано на 28.03.24 в 12:10

Стефано Пода постави “Русалка“ в Телавивската опера

Нимфи, сирени, русалки... В повечето случаи присъдата над тези митични същества е като на прекрасни изкусителки на мъже, които искат да ги подмамят и унищожат във водата. Човешките жени ги чувстват конкурентки. Може би първият адвокат, който се опитва да защити тези красиви морски създания, е Ханс Кристиан Андерсен с прекрасната си приказка за..

публикувано на 27.03.24 в 14:54

Предстои II международен балетен конкурс "Сара-Нора Прима"

Започна записването за участие във II издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, който ще се проведе от 1-ви до 6-и юли на сцената на Бургаската опера . Състезанието ще бъде в три възрастови групи при следния репертоар:  Група А / 9-12 г. – две класически вариации и една съвременна хореография, Група В / 13-16 г. и Група С..

публикувано на 27.03.24 в 14:17
Емил Минчев

"Светлосянка" – връзка между световете в първия аудиосериал на Емил Минчев

Емил Минчев , когото познаваме като автор и преводач, издаде първия си  аудиосериал . Той се казва  "Светлосянка"  и е определян като зашеметяващо приключение, развиващо се между два свята – този на живите и този на мъртвите. "На преден план тук е ърбън фентъзи елемента, действието се развива в отвъдното, а  мистерията е..

публикувано на 27.03.24 в 10:56
Националните награди за сценични изкуства –

"Икар" в 23 категории тази вечер в Народния театър

Днес отбелязваме Световния ден на театъра.  Тази вечер в Народния театър "Иван Вазов" ще бъдат връчени за 50-и юбилеен път наградите ИКАР. Актрисата Мария Каварджикова ще получи ИКАР за изключителен принос към българския театър, а за чест и достойнство ще бъде отличен сценографа Вечеслав Парапанов. На днешния 27 март отбелязваме..

публикувано на 27.03.24 в 07:36

Поредицата “Опера в киното“ идва в България

На 6-и април в България ще стартира първият сезон на международния проект “Опера в киното” . В салоните на “Синема Сити“ в цялата страна ще имаме възможността да гледаме четири великолепни оперни продукции: от фестивала в Брегенц - “Мадам Бътерфлай“ от Пучини /на 6-и април/, и от “Арена ди Верона“ -  “Травиата“ от Верди /на 20-и април/, с..

публикувано на 26.03.24 в 18:15

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 23-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива:  20.05-21.00 ч.: - Представяме предстоящия първи сезон на международната програма “Опера в киното“ в разговор с г-н Ами Елла от израелската компания продуцент - Кореспондентката на БНР в Израел Искра Декало разказва за..

обновено на 26.03.24 в 17:27