Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симфониета - Враца свири в една от най-модерните зали в България

Септември на врачанска сцена е "Месец на клавишите". Под това мото преминават първите концерти от новия сезон на Симфониета - Враца, в които като солисти се представиха Александра Дичева и Георги Бойкин – възпитаници на проф. Борислава Танева в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", както и известният български пианист и изследовател Тодор Петров, възродил оригиналната версия на Концерт за пиано и оркестър №1 от Бетовен. Заедно с пианиста в Двойния концерт от Хумел във Враца свири концертмайсторката на Оркестъра на Варненската опера Анна Фурнаджиева.

"Ние имахме и миналия сезон интересни солисти - пианисти, но имахме и трудности, заради това, че нямахме нашата зала на разположение и не можехме пълноценно да се възползваме от наличния инструмент. От друга страна се оказа, че в момента имаме достъп до повече интересни международни пианисти, отколкото цигулари - с тях ще продължим малко по-нататък. Така че от две страни някак си се породи спонтанно тази идея (за "Месец на клавишите"). Пък и първата ни проба, която направихме в новата ни концертна зала, беше с пиано, и ефектът, който предизвика новата акустика, когато се свири на рояла, беше нещо запомнящо се." - сподели директорът на Симфониета - Враца Христо Павлов, който добави, че реновираната концертна зала във Враца е може би най-модерната зала за класически концерти в страната в момента.

Надежда Цанова и Петър Македонски
На 21 септември, в поредния концерт на оркестъра са поканени Надежда Цанова - пиано и Петър Македонски - тромпет, носители на приза "Ансамбъл на годината" в националната анкета "Музикант на годината 2017" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Те ще солират в Концерт за пиано, тромпет и струнен оркестър от Шостакович, а първият тромпетист на Симфоничния оркестър на БНР ще изпълни соловата партия и в Концерт за тромпет и оркестър от Неруда.

Интересни подробности за работата на Симфониета - Враца и за изцяло реновираната и модернизирана концертна зала в града разказа доц. д-р Христо Павлов в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54