Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият директор на Агенцията по трансплантациите д-р Михаил Христов:

За следтрансплантационното обслужване на болните у нас не е направено достатъчно

Снимка: БГНЕС

Даряването на органи не е много популярно в България, но с изключение на Хърватия на целия Балкански полуостров е така – това каза в предаването "12+3" новият директор на Агенцията по трансплантациите Михаил Христов. По думите му, проследяването и диспансеризацията на болните след трансплантация е "много важно нещо, което не е направено". "Трябва да направим в България поне два такива центъра, които да извършват следтрансплантационно обслужване на болните, без значение какъв вид е трансплантацията", подчерта Михаил Христов.

Д-р Христов е специалист по ортопедия и травматология, бил е директор на Градската многопрофилна болница във Варна, ръководил е Регионалния център по здравеопазване, заемал е позиции като главен инспектор в Медицинския одит, а две години е работил и в самата Агенция по трансплантациите. Запознавайки се с кореспонденцията по случая с прекъснатите отношения с „Евротрансплант“, които блокираха провеждането на трансплантации в чужбина, д-р Христов е стигнал до извода, че „виновни няма“. 

"За да може да имаме договор между наш трансплантационен център и техен трансплантационен център в болница, трябва да има обучен персонал, екип от специалисти, които да поемат следтрансплантационното обслужване на болния. Затова работим по въпроса за започване на това обучение. Това също е свързано с изчакване на техните процедури да минат. Когато започне това обучение, ще има договор и с Есен и с Виена", заяви Христов, като изтъкна, че това са нови изисквания и има нов ред за подписване на споразумения за двустранно сътрудничество.

Договорът с "Евротрансплант" е изтичал в края на май, а досегашният директор на агенцията д-р Мариана Симеонова е подала първото уведомително писмо в началото на май и е съобщила в Министерството на здравеопазването, преди да изтече договорът, поясни Михаил Христов.

"Но тук има един обмен между три министерски ръководства – като се започне през доктор Москов, служебното правителство, след това професор Петров и сега Ананиев, значи стават четири. Всичките писма са налични, писала е колежката Симеонова, запознавала ги е и може би заради тази смяна на ръководства, нещата малко са се проточили във времето", коментира д-р Христов в отговор на въпрос не е ли следвало по-рано да се предприемат стъпки, за да не се прекъсват трансплантациите на български граждани в чужбина заради административни процедури. 

Новият директор на Агенцията по трансплантации увери, че задвижва нещата с предстоящи свои срещи със заместник-министър Пенков и проф. Любомир Спасов като национален консултант по трансплантациите. Михаил Христов уточни, че се търсят за помощ включително български лекари зад граница и допълнителни контакти със сходни организации. 

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дни на кариерата в Русенския университет

21 работодателски организации се включиха във финалното събитие "Национални дни на кариерата", което се провежда днес в Русенския университет. Основната цел на изложението е потенциалните стажанти и служители да открият възможности за професионалната си реализация. Вече не говорим за "Пазар на труда", а за "Пазар на кандидата", тъй като от..

публикувано на 16.04.24 в 13:26
 УМБАЛ

Животоспасяващи костно-мозъчни трансплантации за деца възстанови ИСУЛ

Детската онкохематология в ИСУЛ възобновява костно-мозъчните трансплантации, след като те бяха временно прекъснати заради липсата на медицински сестри. Това съобщиха от столичната университетска болница. Преди няколко дни е направена първата трансплантация на 3-годишно момиченце с коремен тумор.Живор Костно-мозъчните трансплантации се..

публикувано на 16.04.24 в 13:26

МВР и Агенция "Митници" започнаха акция "контрабанда" по границите

МВР започна операция по границите на страната.  Действията се осъществяват от служители от "Гранична полиция", ГДБОП, Агенция "Митници" и Националната агенция за приходите. Извършва се контрол по създадената организация на работа за нормален пропускателен режим - чрез разчет на силите и средствата, провеждане на ротация на служителите,..

публикувано на 16.04.24 в 13:20
Георги Близнашки

Проф. Георги Близнашки: Надявам се Конституционният съд да анулира промените

Даваме си сметка, че поправките на Конституцията са не просто несъвършени, а са на принципно грешна основа. Когато тръгнаха да бърникат по чл. 99, кръв ми капеше на сърцето. Приемам го лично, защото съм автор на текста. Всичко през 1991 година се разви бързо, за една безкрайна нощ . Това сподели проф. Георги Близнашки в интервю пред БНР...

публикувано на 16.04.24 в 13:18

Два сребърни медала взеха български отбори на олимпиадата по експериментални науки

Два сребърни медала спечелиха българските отбори, участващи в Европейската олимпиада по експериментални науки EOES 2024, която се проведе от 7 до 14 април в Люксембург, съобщиха от Министерството на образованието и науката. В надпреварата са се включили 45 отбора от 23 държави-членки на Европейския съюз и един гостуващ отбор от Украйна...

публикувано на 16.04.24 в 13:16

10 декара гора и къщи са изгорели при пожара в кюстендилското с. Кутугерци

Около 10 декара смесена гора, 8 необитаеми къщи, постройки и дворове изгоряха при голям пожар, възникнал вчера след обяд в граничното село Кутугерци. Това казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Огънят е потушен късно снощи от три екипа на пожарната, включило се и местното население. Няма пострадали. Пожарът е причинен..

публикувано на 16.04.24 в 13:04

Първи случай на коклюш в Монтанско за 2024 г.

Първи случай на коклюш за годината регистрираха в област Монтана. Заболяването при детето е преминало леко. Заболяването е регистрирано при 6-годишно дете от детска градина в Монтана. Случаят е първи за годината. Взети са всички противоепидемични меки, съобщи Елена Тодорова, старши инспектор в Регионалната здравна инспекция в града...

публикувано на 16.04.24 в 12:58