Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотографът на БНР Ани Петрова с две изложби

8
Фотографът Ани Петрова
Снимка: личен архив

В 18:00 часа на 10 октомври в Експо център "Флора" ще бъде открита фотоизложба, събрала на едно място именити български творци. Черно-белите снимки, запечатали обичани родни артисти, поети, писатели, музиканти и художници са дело на Ани Петрова. С тях я среща творческият ѝ път - 20 години е фоторепортер в "Новинар". За този период, тя събира огромен архив кадри на големите арт дейци на България, които намират своя път към хората под формата на изложба. Тя ще бъде показана за първи път именно на Порт Прим Арт Фест – фестивалът на изкуствата на Бургас.

Експозицията е продължение на предходна изложба на Ани Петрова - „Художникът в кадър“. Ексклузивно за Порт Прим Арт Фест, тя надгражда тази експозиция и добавя към нея ценни архивни кадри, които публиката със сигурност ще оцени. Премиерно ще бъдат показани избрани 37 фотоса, събрали родния арт елит. От тях, надничат имена като патрона на Порт Прим Арт Фест за 2018г. вечно усмихнатата актриса Татяна Лолова, популярни и обичани бургазлии като Георги Калоянчев, Христо Фотев, Георги Баев и много други любимци, оставили следите си в българската културна история. След официалното си откриване, изложбата на Ани Петрова ще очаква своите посетители всеки ден до 13 октомври (събота) включително.

За Ани Петрова всичко започва с рисуването. Като малка, изобразява себе си на белия лист. Още тогава, обича да работи с образи. След като завършва гимназия, среща своя приятелка завършила фотография. Въпреки, че дотогава не е хващала фотоапарат, Ани решава, че това е и нейното призвание. Започва работа като фотограф на свободна практика. Снима за различни организации в Плевен и София. Освен за "Новинар", работи като фоторепортер и за в-к "Поглед". Днес, е част от екипа на БНР (където  също снима и така дава лица на гласовете на Националното радио – но това е една друга история). Смята, че не си пазим историята - и има популярни личности от близкото минало, за които фотографски архив буквално липсва. Зад гърба си има многобройни участия в общи изложби - и немалко самостоятелни такива. През 2011г. Ани е отличена с наградата за фотожурналистика "Черноризец Храбър". Част е от управителния съвет на Асоциацията на професионалните фотографи (АПФ). Смята, че хората и организациите, които подкрепят изкуството са важни и ценни. В този смисъл, не пести суперлативи за организатора на Порт Прим Арт Фест 2018.

Обича да снима лица, емоции, хората на изкуството. Не снима сватби, защото не знае дали "спойката" ще се получи. Докато работи, говори с хората. Предразполага ги и скъсява дистанцията, отпуска ги. Като репортер и се е случвало да има само пет минути, за да  улови идеален кадър. Казва, че много лесно се работи с актьори - защото знаят как да позират и да се държат пред обектива. "Днес попаднах на едни снимки, които много си обичам - на Наум Шопов от "Театър зад канала". Той е такава вселена, че смятам, че ще е лошо, ако не му направиш хубави кадри. По повод интервю на Мартин Карбовски имах възможността да снимам и Петър Слабаков през 2005 г. в къщата му в село Бериево. Това са срещи, които много зареждат" - разказва Ани. С голямо удоволствие снима и концерти. Сред любимите и сцени за изява е джаз фестивалът в Банско, който снима през последните 6 години. "Чудесно е, когато има концертни и събития, на които можеш да снимаш през цялото време, а не само през първите десет минути. Това дава възможност да уловиш страхотни кадри и емоции“ – споделя тя.

Очаква с фотографско нетърпение и Лени Кравиц. Има си мнение и позиция за всичко и я споделя прямо и ясно. Не прави компромиси със себе си, а е човек, който има ясна представа кой е и какво иска. Разговаря - и се смее - със същата лекота, с която натиска спусъка на фотоапарата, за да запечата поредния ценен кадър. Хората на изкуството не допускат лесно външни субекти в своя свят - но за Ани, правят изключение. Може би, защото тя е една от тях. Вижте през нейния обектив - цяла плеяда български творци, впечатани в паметта на историята на изкуството у нас – на 10 октомври от 18:00 часа в Експо център „Флора“, Бургас.

Премиерната фотоизложба е част от селекцията ценни събития, което Порт Прим Арт Фест ще предложи на бургазлии и гостите на града в дните от 8 до 13 октомври. Художественият директор на фестивала художникът Стефан Божков е включил в програмата на Порт Прим Арт Фест и театрална постановка, музикален спектакъл, картинни изложби, литературни четения и представяния, филмови прожекции, винена дегустация. Инициатор, организатор и спонсор на фестивала на изкуствата е Гранд Хотел и СПА Приморец, с любезното съдействие на община Бургас.

Изложбата фотоси на Ани Петрова, съвпада с друго събитие от календара на Порт Прим Арт Фест. На същото място – Експо център „Флора“, в същите ден и час – 10 октомври от 18:15 часа, публиката ще може да види и прожекция на селекция късометражни ленти от цял свят с куратор Георги Кръстев.


Интервю с Ани Петрова можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28

В Пловдив откриват изложбата "Хляб наш насъщен"

Поредица от библейски и евангелски сюжети и персонажи, претворени върху старинни дървени предмети от бита, свързани с хляба – това е изложбата "Хляб наш насъщен", която от днес могат да разгледат пловдивчани и гостите на града в галерията на Дружеството на пловдивските художници. Експозицията е дело на Вихра Григорова и съдържа около 30..

публикувано на 17.04.24 в 11:48

“Великият Гетсби“ – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през изминалата и тази седмица, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и..

публикувано на 16.04.24 в 18:29