Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фолксопер празнува 120-годишнина през сезон 2018/2019

През сезон 2018/2019 г. вторият по значимост оперен театър във Виена – Фолксопер, отбелязва 120-годишен юбилей. Историята на тази  оригинална като концепция музикална институция е богата на интересни факти от различните периоди на нейното развитие. Уникално бърз е срокът за построяване сградата на Фолксопер, чийто адрес е известната улица Währingerstrasse. Тя е издигната за рекордните 10 месеца, а поводът е 50-годишният юбилей от възкачването на престола на австрийския император Франц Йосиф I.

Официалното откриване е на 14 декември 1898 г., като  първоначалният замисъл е трупата да представя единствено драматични пиеси. През 1903 г. ръководството е поето от Райнер Симонс, който разширява  репертоарния облик, включвайки и музикални творби. През 1907 г. театърът се ориентира изключително към поставяне на оперни и оперетни заглавия и е преименуван официално във Фолксопер, в превод Народна опера. Това име остава запазено и до днес. Сред  оперните творби, които се играят в този период тук,  са “Вълшебният стрелец“, “Севилският бръснар“ и “Кармен“. От 1907 г. своите изяви като диригент и първи капелмайстор във Фолксопер има известният композитор  Александър Цемлински. Важен момент в историята на театъра е фактът, че първите изпълнения на виенска сцена на оперите “Тоска“ през  1907 г. и “Саломе“  през 1910 г. са реализирани именно във Фолксопер. 

До началото на Втората световна война тетърът преминава през периоди на финансови кризи, чести смени на директори, еспериментира се отново с концепции, според  които  Фолксопер да представя и драматични пиеси. След присъединяването на Австрия към  нацистка Германия през 1938 г., Фолксопер споделя подобна на Щатсопер съдба – всички артисти, музиканти, диригенти и представители на администрацията, които са членове на трупата и от еврейски произход, са принудително отстранени от театъра. След приключване на Втората световна война Фолксопер предоставя до 1955 г.  своята сцена за спектаклите на Виенската Щатсопер, чиято сграда е сериозно пострадала при бомбардировките.  Люба Велич

Една от първите самостоятелни легендарни продукции на Фолксопер през 1956 г. е операта “Момичето от златния запад“ на Пучини с участието на любимата оперна звезда на виенската публика - българското сопрано Люба Велич. Февруари 1956 г. остава знаменателен момент в историята на театъра с факта, че за първи път на тази сцена се поставя мюзикъл, а заглавието е “Целуни ме Кейт“ от Коул Портър. Според музикалната критика  във Виена това бележи нова ера в развитието на театъра. Решаваща в случая е ролята на легендарната фигура на Марсел Прави. Той заема функцията главен драматург на театъра и налага мюзикъла за основен жанр в репертоарната политика. Следват прочути постановки на “Уестсайдска история“, “Моята прекрасна лейди“, “Hello Doly“, “Човекът от Ламанша“ и още много други. В периода 1991 г. - 1995 г. Фолксопер е обединена с Щатсопер и има обща дирекция, но от 1996 г. отново е самостоятелен театър с уникален репертоарен профил, който успешно обхваща и съвместява спектакли от  4  жанра: опера, оперета, балет и мюзикъл.

За юбилейния сезон 2018/ 2019 г.  ръководството на  Фолксопер е планирало 9  разнообразни премиери, сред които нови продукции на  “Царицата на чардаша“, “Порги и Бес“, “Летящият холандец“ , на балета “Копелия“ и др. Предвидени са и 5 възстановки - сред тях са  оперите “Мантията“ и “Джани Скикки“ от Пучини, “Дон Жуан“ от Моцарт, както и оперетата “Орфей в Ада“ от Офенбах. В допълнение се представят още 20 заглавия в текущия репертоарен план.Роберт Майер

Театърът предоставя като информация и факти от своята актуална административна статистика - от 2007 г. до момента, вече в продължение на 12-и сезон директор на трупата е Роберт Майер. Съставът на Фолксопер наброява приблизително 550 души. Сред тях са 150 солисти, 95 души оркестър, 65 хористи, 26 балетисти и 235 души технически и административен персонал. Местата в салона на театъра са 1337,  като цените на билетите са значително по-достъпни от тези на Щатсопер и варират от 185 евро за най-скъпа категория на партер до 11 евро за място в галерията.  Фолксопер представя редовно в репертоара си и спектакли за детската публика. През актуалния сезон това са “Вълшебникът от Оз“ , “Хензел и Гретел“  и “Питър Пан“, а цените на билетите за деца и младежи до 15-годишна  възраст са  със 75% намаление от регулярните.

Снимки: Архив на Фолксопер


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 25-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива:  20.05-21.00 ч.: Отзвук от три изключителни събития: - Бродуейският мюзикъл “Фантомът на операта“ гостува в зала 1 на НДК - Премиера на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – постановка на знаменития хърватски..

обновено на 15.04.24 в 18:53
Фантомът на операта

Отзвук от “Фантомът на операта“ в НДК

35 години след премиерата си, след близо 14 000 спектакъла и баснословни приходи, миналата година – на 16-и април, най-дълго играният на Бродуей мюзикъл – “Фантомът на операта“ на Андрю Лойд Уебър, слезе от афиша на нюйоркския Majestic Theatre заради постпандемичната криза. Знаменитият продуцент Камерън Макинтош обеща, че някой ден “Фантомът“ ще се..

публикувано на 15.04.24 в 16:05
Донка Шишманова

Помните ли... оперетната прима Донка Шишманова?

На 14 април голямата наша оперетна примадона Донка Шишманова можеше да отбележи своя 90-годишен юбилей, но си отиде от този свят преди две години. Можем само с носталгия да си спомним за нейните прекрасни героини, които сме гледали на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“.  Винаги съм си представяла оперетната примадона точно..

публикувано на 14.04.24 в 08:30

Сборник, посветен на вековния юбилей на Лиляна Бочева, ще бъде представен на тържествен концерт

На 13 април, само ден след вековния юбилей на хоровата диригентка Лиляна Бочева, в столичната камерна зала "България" от 16 часа ще се съберат верните ѝ бодросменци, за да почетат незабравимата си дългогодишна ръководителка. Лиляна Бочева е родена на 12 април 1924 г. Тя поема ръководството на световноизвестния детски хор „Бодра смяна“ след смъртта на..

публикувано на 12.04.24 в 19:50
Лиляна Бочева и хор

Спомен за хоровата диригентка Лиляна Бочева

Днес се навършват 100 години от рождението на Лиляна Бочева - изтъкната хорова диригентка, педагожка и пианистка. Нейното име свързваме с хор „Бодра смяна“ - една от емблемите на българското детско хорово пеене.  Трудно ми е да говоря без емоции за нея - цялото ми детство премина през този забележителния хор, станах музикант благодарение на..

публикувано на 12.04.24 в 19:38
Дуо

Дуо "Атмосфери" представя нова версия на творба от Брамс

Клавирното дуо "Атмосфери", носител на наградата "Олга Камбурова" 2020 на предаването за класическа музика "Алегро виваче", започна поредица от концерти със симфонични оркестри в различни български градове.  За първи път в България Александра Дичева и Мила Михова представят Концерт за пиано на четири ръце и струнен оркестър - съвременна транскрипция по..

публикувано на 12.04.24 в 18:34
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с "Пулсации" в едно пътешествие към вътрешния свят на човека

Среща в "Нощен хоризонт" с истинското изкуство и стремеж за откриване на  вдъхновение за всеки по своята душевна и емоционална пътека .  Гостува  художникът Феникс Върбанов с "Пулсации" в едно пътешествие към вътрешния свят на човека , към магичния Космос, който се разкрива при досега с неговите творби. Покана за откриването на  една..

публикувано на 11.04.24 в 16:59