Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози от 12 държави обсъждат праисторията в Гълъбово

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Археолози от 12 държави и ключови за археологията научни и музейни институции се събират за мащабна конференция, посветена на праисторията в Гълъбово. Професорът по археология и праистория Красимир Лещаков от Софийския университет, който преди години откри и изследва една от селищните могили в Гълъбово, които поставят категорично България на картата на праисторията, сподели за предаването „Хоризонт до обед“:

„Това е единствената сегашна могила в България, която предоставя толкова много странни неща, действително за нас бяха дълго време загадка. Оказа се, че проучваме, може би единствения засега търговски център или популярно казано - митница, която съществува в края на третото хилядолетие преди Христа до първите векове на второ хилядолетие преди Христа“.

Самият факт, че в конференцията участват учени от толкова страни и водещи институции означава, че могилата е добре известна не само в Европа, но и в целия свят и че нейните проблеми все още не са разрешени, коментира той и допълни, че в средището са открити златни украшения за женска коса, което говори, че в региона е имало обработка на скъпоценни метали и мода:

„Това ни насочва към едни много засилени контакти на населението, което ние сме свикнали, по принцип, да считаме за по-ниско развито и по-елементарно“.

Краят на третото хилядолетие и началото на второ е период, свързан със загиването на старото царство в Египет. Балканите успяват да запазят донякъде своя прогрес през тази ера на климатични промени:

„Досега знаехме много малко и затова първите векове на второ хилядолетие ги наричахме "тъмни". Гълъбово е един от паметниците, който хвърля светлина върху това време. Имаме находки, които се датират между 2000-та и 1800-та година преди Христа. Смело мога да твърдя, че те са донесени директно от столицата на хетите. Имаме други находки от Северна Сирия и други от цикладите. Тоест, културните връзки не са били тотално заличени. Те са продължавали, но може би интензитетът не е бил толкова силен, както е било в последните векове на трето хилядолетие“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45