Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БАН: Мерки срещу бедността и неравенствата ще решат демографската криза

Едва 5% от получилите гражданство остават в България

| обновено на 13.11.18 в 18:08
Снимка: архив

Стимулирането на раждаемостта не е решението за подобряване на демографската картина. Мерките за преодоляването на демографската криза трябва да са предимно икономически, социални и на трудовия пазар.

Учени от БАН предлагат увеличаване на доходите, подобряване качеството на работнитe сила и на работните места, ограничаване на вътрешната миграция, привличане обратно на българските емигранти. Според тях, след 20 години  в най-лошия случай населението на България ще наброява 5,8 млн., а според най-добрия - около 6,75 млн. 

Екипът от БАН предлага прогноза за развитието на България до 2040 година, основана на задълбочено научно изследване. Разработката изследва три варианта:

– единият – ако ситуацията не се променя и не се прилагат никакви мерки за решаването на проблемите;

– вторият – умерен – някои от препоръките се изпълняват, а други - не;

– и третият – в идеалния си вид, когато всички препоръчани от учените мерки постигнат политическо съгласие и започнат да се изпълняват, както са зададени. Тогава резултат ще има не по-рано от 2030 година.

При всички мерки, броят на населението в идните години ще продължи да намалява, но българите няма да изчезнат, категорична беше проф. Антоанета Христова - ръководител на проекта:

"Реално ние не изчезваме. При най-лошия вариант към 2040 година ще наброяваме 5 860 000 души. При средния вариант, при който се прилагат частично мерки, би трябвало да наброяваме 6 520 000. При най-благоприятният вариант, който, според мен, е доста нереалистичен, ще сме 6 750 000."

Раждаемостта няма как да реши демографската криза, смятат учените, защото тя и в момента е на средноевропейско равнище, освен това е силно намален и фертилният контингент у нас. А по отношение на стимулите, които все пак могат да се предприемат, проф. Татяна Коцева посочи:

"Стимули могат да се търсят в по-добра семейна политика, насочена към подобряването на качеството на живот и достъпа до основните услуги на семействата с деца - здравеопазване, образование, социална сфера и услуги за подкрепа при конфликти и трудности в семейството. Можем да изведем два акцента, върху които да се работи - първият е свързан с намаляване на финансовите тежести за отглеждането на децата в семействата, а вторият е стремежът към осигуряване на една по-качествена грижа в образованието и здравеопазването."

И докато върху миграцията трудно би могло да се влияе, то върху миграционните процеси би могло - смятат учените. Още повече, че 25% от българите, които те са анкетирали посочват, че биха напуснали страната най-вече, заради качеството на живот и разликата в заплащането, което у нас е 6 пъти по-ниско от средното в Европа. Затова проф. Кремена Борисова предлага:

"Отстраняване на слабостите при формиране на работните заплати и регулярността на изплащането им е първият пакет, тъй като огромното несъответствие между заплащането у нас и в други европейски страни е силен изтласкващ фактор и поне отчасти обяснява демографската ситуация в страната и нагласата на младите хора към емиграция. Социална политика, която е насочена към благосъстояние, намаляване на огромните подоходни неравенства и осигуряване на реална подкрепа за лица от уязвими групи. Равнището на осигуряване при безработица влияе негативно върху демографското поведение при младите хора, действа като отблъскващ фактор и стимулира трудовата емиграция." 

Трудно би сработила и политиката за привличането на българското малцинство, на която се надяват българските работодатели, смята доц. Спас Ташев:

"На първо място се очертава необходимостта от признаването на придобитите в чужбина образование и квалификация. Това е един от сериозните проблеми, който възпрепятства и завръщането на българи в активна трудоспособна възраст. В тази посока едно от най-рационалните предложения е сключване на договор между имигрантите и държавата. В момента този договор се предвижда само за бежанците. 

Изследването ни показва, че няма големи нагласи за преселване на исторически български общности в страната. Проучването ни показва, че под 5 процента от лицата, които са получили българско гражданство са се установили на територията на Република България. За над 95 процента ние не знаем къде са, което показва, че е скъсана връзката между държавата и тези общности", заяви Ташев.

Най-големите миграционни загуби за страната ни са във възрастта между 20 и 30 години, показва още изследването.

"Населението на България ще намалява, независимо какво правят различните правителства. Въпросът, който стои пред тях е да намалят тенденциите, скоростта на намаляване. След това към 2032-2034 година евентуално да се стигне до състояние "плато", обясни пред "Хоризонт" професор Антоанета Христова. 

Тя изтъкна, че застаряването на населението и емиграцията са европейски тенденции, но ние имаме негативен механичен прираст, докато другаде излизащите от държавата се компенсират от влизащи.

Данните за неравенствата у нас показват, че обществото ни е разделено до такава степен, че е невъзможно то да постигне каквато и да е обща кауза, допълни Антоанета Христова.

Подробности по темата чуйте в прикачените звукови файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Чакащи пътници на летище Гетуик

Сериозни проблеми с великденските пътувания за милиони британци

Милиони британци са изправени пред сериозни проблеми с пътуването по Великденските празници. Силните ветрове и проливните дъждове в някои части на Острова допълнително затрудняват пътуванията. Задръствания и хаос по пътищата очакват британците и рекорден брой по летищата този уикенд, който съвпада с края на срока за много училища. Шофьорите..

публикувано на 29.03.24 в 08:24

Администрацията на САЩ води предварителни разговори за стабилизиране на Ивицата Газа

Американската администрация води предварителни разговори за стабилизиране на Ивицата Газа след края на войната, пише изданието "Политико". В разговорите е включено и предложение на Пентагона за оказване на помощ за финансиране на международна или изцяло палестинска мироопазваща мисия.  Според официални представители, пожелали анонимност,..

публикувано на 29.03.24 в 08:12

Радев, Тагарев и Денков на конференция за НАТО

Конференция, посветена на членството в НАТО, ще има в София. Тя е организирана от Дипломатическият институт към министъра на външните работи, Информационният център на Министерството на отбраната, Атлантическият клуб в България и Софийският форум за сигурност. Очертаване на основните предизвикателства пред черноморската сигурност след..

публикувано на 29.03.24 в 08:08

Георги Кадиев: Изборът за служебен премиер е между двамата зам.-председатели на Сметната палата

Реалният избор за служебен премиер е между двамата заместник-председатели на Сметната палата. Това заяви пред БНР Георги Кадиев - бивш зам.-министър на финансите и бивш общински съветник в София. Той изброи причините за отпадането на останалите 8 възможности за длъжността.  Според него обаче ако и тези двама души се откажат, ще сме в..

публикувано на 29.03.24 в 07:57
Укпаински сапьори край Днепър

Руските сили атакуваха инфраструктурни обекти в Централна Украйна

Руските сили атакуваха инфраструктурни обекти в района на град Днепър в Централна Украйна. Системите за въздушна тревога предупредиха за опасност от ракетни удари на територията на цялата страна. Един човек е бил ранен при руска атака с дронове "Шахед" в Днепропетровска област, съобщи ръководителят на местната администрация Сергей Лисак.  По..

публикувано на 29.03.24 в 07:54

Катастрофа с автобус с ученици в Германия, няма жертви

Автобус катастрофира в Германия за пореден път. Инцидентът този път е в западната провинция Северен Рейн-Вестфалия. В превозното средство са пътували около 60 души - повечето ученици, които се връщали от посещение в Англия. Автобусът излязъл от платното на магистрала 44 и се преобърнал, на стотина километра източно от Дюселдорф...

публикувано на 29.03.24 в 07:53

И не забравяйте: В неделя се местят стрелките с час напред!

На 31 март, неделя, преминаваме към лятното часово време. Преместваме часовниците е с един час напред. В 3:00 ч. през нощта стрелките трябва да покажат 4 часа. Към астрономическото време ще се върнем на  27 октомври.

публикувано на 29.03.24 в 07:45