Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Циркът и операта под един купол

Александър Балкански-син: Научен съм да бъда колкото добър артист на манежа, толкова и добър човек

Огнян Драганов: Циркът и операта имат обща история като площадни изкуства

5
Операта влезе в цирк "Балкански" и напомни за общото им минало като площадни изкуства.
Снимка: Архив Цирк "Балкански"

"Когато ние, хората на изкуството, дарим, нашето се вижда. Има милиони дарители, които даряват и много, и малко, те дават всичко, което могат да дадат, но остават незнайни дарители." Това каза цирковият артист Александър Балкански-син в предаването „Нощен Хоризонт“. „Когато Бог е бил благосклонен към мен и ми е помагал в трудни моменти, аз съм убеден, че трябва да предам доброто на хората около мен и които имат нужда от добро“, допълни той.

Цирк "Балкански" продължава с традицията си, наречена Месец на благотворителността, в който изпълнява специална благотворителна програма и 1 лев от цената на всеки билет се дарява на УНИЦЕФ.

"Какво по-добро от това да се прави благотворителност, насочена най-вече към децата и то - от магическия кръг на манежа, който връща децата на 80 и на 90 години в тяхното ранно детство, а кара пък децата да поемат пътя на смелите, на храбрите, на красивите артисти", допълни Балкански-син.

Корените на благотворителността на фамилия Балкански са далеч назад във времето. Преди 200 години в град Самара раздавали не само билети на бедните, а и топъл борш. Прадядото на Александър Балкански–син е бил награден от руския цар тъкмо заради тази благотворителност. "Тя е неразделна част от нашето възпитание в нашата фамилия. Аз съм израснал с това. Смятам, че мой дълг е да я предам и на идните поколения“, сподели артистът. "Възпитавали са ме да бъда колкото добър артист на манежа, толкова и добър човек."

Тази година гостуването на спектакъла „Палячи“ на Старозагорската опера под купола на цирк "Балкански" направи възможно съжителството между операта и цирка. „Операта влезе на един труден за нея терен. „Сблъсквайки“ цирковото и оперното изкуство родихме нещо, което се нарича трето изкуство и операта, която в 21 век търси начини да завладее други терени и други публики - според мен това беше успешен начин да направим това“, гласи гледната точка на Огнян Драганов, директор на Старозагорската опера. По думите му, цирковите номера, които са били вплетени в операта, са уникални.

"Предизвикателството беше огромно за това, защото едно пътуващо цирково съоръжение няма необходимите условия за едно толкова прецизно изкуство, каквото е операта. Не, че циркът не е прецизен, но той търпи непрекъснати промени, когато трябва да се представи нашият спектакъл. Докато при операта трябва да има перфектното осветление, перфектната тишина, перфектният въздух, влага, чистота...", подчерта Александър Балкански-син.

"Циркът и операта, те са съжителствали преди операта да се отдели, преди циркът да се отдели, като площадни изкуства, които се държели ръка за ръка. И именно затова беше избрано това заглавие "Палячи" -  всъщност неговата фабула е много близка до първите години, в които тези изкуства са съжителствали заедно по площадите и в цяла Европа", допълни Огнян Драганов. Той изрази опиянението си от това, че "спектакълът е едно произведение на изкуствата", защото две големи изкуства си подали ръка и са направили това произведение.

Още за цирка и операта слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Вешим

Михаил Вешим: Смисълът на живота е предаване на опита

Смисълът на живота е предаване на опита на едно поколение на следващото. Това каза пред БНР писателят Михаил Вешим, който представи в предаването "Хоризонт за вас" новата си книга "Стари хипари и нови разкази" . "Това са едни разкази, на които първото издание беше преди повече от 10 години, сега към тях съм добавил още един цикъл от 10-ина..

публикувано на 12.04.24 в 16:34

Ваня Тодорова: Да направим място, където всички да се чувстват щастливи

Човек, който работи с деца и си почива сред животни – така можем да представим Ваня Тодорова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е основател на конната база „Ахил“, разположена близо до София. Там Ваня развива конната терапия като вид рехабилитация за деца със специални потребности. Надява се, че това ще стане практика у нас, както вече е в..

публикувано на 07.04.24 в 06:45

Даме Стойков ръководи успешно Обединени спортни клубове "Локомотив София"

Как един спортен клуб може да възкръсне като феникс от пепелта? Или казано по друг начин - от едно старо игрище със сгурия... Това със сигурност знае председателят на Обединени спортни клубове "Локомотив София" Даме Стойков. Човек със забележителна спортна кариера. Дългогодишен състезател по джудо и самбо на „Локомотив“ София...

публикувано на 31.03.24 в 07:39
Бисерка Йовчева

Бисерка Йовчева - учителката, която се подписва под златните успехи на българчетата по информатика

"Математика е важна за много направления, всички високотехнологични постижения са базирани на математика и независимо, че напоследък говорим за изкуствен интелект и че компютрите могат да ни заменят, за да се стигне до тук, основата е в математика, каза в "Нощен Хоризонт" Бисерка Йовчева - учителката , която се подписва под златните успехи по..

публикувано на 30.03.24 в 15:59

Руската прокуратура поиска Алла Пугачова да бъде обявена за чуждестранен агент

Руската прокуратура поиска от Министерството на правосъдието да обяви Алла Пугачова, кралицата на съветската и руската естрадна музика, за "чуждестранен агент", съобщи държавната информационна агенция РИА, цитирана от Ройтерс.  74-годишната Алла Пугачова се премести да живее в Израел малко след инвазията на руския президент Владимир Путин в..

публикувано на 29.03.24 в 16:16
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

"Нашата  интерпретация на образа на Иполит Воробянинов , която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа  голямо предизвикателство , защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично..

публикувано на 28.03.24 в 09:51

Иванка Бечева изследва историята на Карабунар

Днес гост в рубриката „Горещо сърце“ е  историкът Иванка Бечева от пазарджишкото село Карабунар.   Нейната изследователска страст е свързана с историята на родното й място.  През годините открива неизвестни до момента факти и документи, свързани с духовното и икономическото развитие на селото.  В една от книгите й „Карабунар, история..

публикувано на 24.03.24 в 07:20