Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Андреев: Можем да спасим вкиснатото вино, но вкиснатия живот - не

Историческата ни орисия е да сме догонващи, казва писателят, който преиздава каноничните си "Ломски разкази"

Емил Андреев
Снимка: Иван Русланов

Лом за мен е вечен град, сподели в предаването "12+3" писателят Емил Андреев, който тази вечер представя новото издание на своите "Ломски разкази".

Прототипи на героите в сборника с разкази са хора от крайдунавския град, които писателят е срещал през 70-те години на миналия век.
"Имаше едно много интересно място, едно кафене, където се събираха много интересни образи и аз ги наблюдавах. Беше ми много любопитно. Те изглеждаха много чудати, странни на пръв поглед, но същевременно носеха в себе си една наистина мечта за безкрайността на живота, една любов към живота и същевременно едно леко цинично отрицание, една насмешка на живота. Голяма част от образите в тези разкази са точно такива - хора, които аз нарекох сънувачи, а пък вечното селище на спомените, на съня, на мечтите (всеки човек има такова вечно селище), аз го определих с моя роден град Лом. И Дунавът, разбира се - тази митична и велика река, която е възпята в нашата литература, но според мен, още не достатъчно и както казвах на много мои приятели, съмишленици - за Дунава трябва да се пише. Дунавът е вечна река. Тя ще отнесе нашето отражение в Световния океан."

За моя радост сега Лом не е пострадал чак толкова много като повечето градове и селища в северозападния край, каза още творецът:

„Обезлюдява, опустява нашият край. Времето е такова – вкиснато. Всеки е някакси вкиснат – като вкиснато вино сме. Не знаем как да направим така че да не прокисне съвсем, тъй като натам е тръгнал животът ни. Вкиснатото вино можем да го пием, няма как, или пък да го изпечем или сварим на ракия, ще го спасим някакси вкиснатото вино, но вкиснатия живот и вкиснатото време трудно можем да спасим. Трябва много, много кураж, воля, визия и най-вече човешка добрина и разбирателство."

Емил Андреев смята, че съдбата и историческата орисия са ни отредили догонваща роля:
"Нашият народ непрекъснато догонва онова, което се случва в Европа, в света и непрекъснато се ускоряваме в този план. Забравяме много бързо какво сме имали и как сме го имали, и с цената на какво, и после догонваме някакси припряно, без постоянство, без сериозен проглед в бъдещето. И това ни е всеобщата болка, но трябва милост. Не може да се казва с обща ръка, че сме лоши или някакви по-различни от останалите. Просто такава ни е историческата орисия. Ние ще се преборим. Аз съм убеден в това."

Следващата книга на Емил Андреев е посветена на родовата памет. Тя се базира върху записи, които наш съвременник прави на един род – от 70-те години насам на магнитофонна лента до съвременните смартфони: 

„Искам да направя една панорама на това, което се е случвало слез 30-те години насам в българското общество, през различните поколения. Затова този начин на записване, тази форма на разказ, на наратив, ми се стори най-интересна."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45