Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10-минутни аплодисменти и протести на природозащитници за откриването на сезона на Миланската скала

Ла Скала - Милано

Предколедно настроение, великолепна елха, която заблестя в галерия „Виторио Емануеле“ в Милано под патронажа на Кметсвото и официалния спонсор – Сваровски,разнообразни културни събития и тази година на 7 декември потопиха италианския град в ненадмината празнична атмосфера! По традиция прожекторите от цял свят се насочиха към събитието-символ на Празника на Милано-официалното откриване на сезон 2018/2019 г. в Миланската Скала. 

След премиера на “Аида” за  началото на сезон 2006/2007г., “Жана д’Арк” за сезон 2015/2016 и “Мадам Бътерфлай” за сезон 2016/2017, музикалният директор на Ла Скала и диригент на премиерата  Рикардо Шайи избира за първо заглавие в афиша на Миланския театър през новия сезон и в нова продукция едно от най-брилянтните постижения на младия 33-годишен Джузепе Верди - неговата 9-а опера “Атила”. “С този избор придобива смисъл пътят, по който тръгнахме преди 3 години с “Жана Д’Арк“ и който ще продължи следващата година с “Макбет” коментира маестро Шайи.

Час преди официалното откриване на вечерта изтъкнати гости започнаха да изпълват главното фоайе на Миланската скала: Президентът на Републиката, Министърът на икономиката, кметът на Милано и разбира се любимката на Ла Скала  Карла Фраччи, в елегантен бял тоалет. Камерите на телевизия РАИ1 отново отбелязаха постоянно присъствие – традиция, на която дава началото известният италиански театрален импресарио Паоло Грасси на 7 декември 1976 г. за премиерата на операта “Отело” на Верди, с диригент Карлос Клайбер и режисьор Франко Дзефирели.

Точно в 18 часа, при засилени мерки за сигурност и над 1000 представители на органите на реда около Скалата, публиката стана на крака и последваха 6-минутни аплодисменти за президента на Републиката Серджо Матарела. В залата прозвуча химнът на Италия.

С дебют в Ла Скала през 1978 г. с операта “Маснадиери” на Верди и музикален директор на Миланския театър от януари 2017 г., маестро Шайи ни впечатли със своето силно дирижиране на новата продукция на операта. Изключително внимание предизвика изборът на маестрото да включи в трето действие романс на тенора със заглавие “Ох, болка!", специално написан от Дзузепе Верди за премиерата на "Атила" в Ла Скала през 1846 г. По настояване на маестро Шайи, в началото на трето действие са добавени специално за премиерата няколко реплики, включени под формата на шега в партитурата от Джоакино Росини и случайно намерени в документ, съхранен в музея на Миланската Скала.

След дебют на Миланска сцена с “Тамерлан” на Хендел и “Дон Паскуале” на Доницети, режисьорът на операта Давиде Ливермор умело ни пренесе във военна обстановка от 20 век. “Верди е способен да постави акцент върху тъмната страна на неговата епоха и на човека”коментира италианският режисьор. Независимо от напиращото негодувание на различни организации по защита на животните в дните преди премиерата, на сцената преминаха коне. Първоначалната идея на Ливермор за рухването на построения мост не се реализира по решение на самия режисьор след трагедията в Генуа, която разтърси Италия само преди няколко месеца. По време на спектакъла мостът се раздели на две части, а Ливермор сподели пред журналисти: “Исках да избегна евентуално съсредоточаване върху отделни режисьорски провокации, когато вниманието трябва да е изцяло насочено към Верди”. Сценографията бе дело на студиото за дизайн и архитектура Джо Форма, участвало в реализацията на оперите  “Отело” във Валенсия, “Норма” в Мадрид, “Фалстаф” в Сао Пауло, както и в изграждането на символа на Световното изложение в Милано през 2015 г. - Дървото на живота. Положителна бе оценката за светлинните ефекти на Антонио Кастро в лиричната драма по време на бурята и изгрева на слънцето от прòлога. След сътрудничество с Ливермор за операта “Дон Жуан”, с която се открива музикалния сезон 2005/2006 г. в театър Карло Феличе в Генуа и последвали съвместни проекти с “Кармен”, “Тоска”, “Севилският бръснар” в операта в Рим и “Тамерлан” в Ла Скала, Джанлука Фаласки се завърна на миланска сцена с великолепнa селекция на костюми! Tъмни цветове и военни униформи - в унисон с природните явления,бяха изборът на носителя на наградата “Абиати” за 2012 г.

Вечерта на премиерата световни оперни таланти се изкачиха на сцената на Миланската Скала.“Самият аз изминах дълъг път в търсене на най-подходящите гласове на международната музикална сцена” споделя маестро Рикардо Шайи. В ролята на Атила имахме удовоствието да видим най-търсения в този момент бас – Илдар Абдразаков. Роден в артистично семейство, дебютирал на миланска сцена през 2001 г. с операта “Сомнамбула”, руският бас получи заслужените аплодисменти на присъстващите за своето брилянтно представяне и трето участие в откриването на сезона на Ла Скала. “Благодаря на Верди, че е написал такава прекрасна за бас опера!” сподели Абдразаков.Силно сценично присъствие отличи дебюта на Миланска сцена на Сайоа Хернандез, която бе Одабела. Испанският сопран, ученичка на Монсерат Кабайе, след известна първоначална несигурност ни очарова с изключителна вокална техника и артистичност. Вълнуващо бе и изпълнението на баритона Джордж Петеан, който бе в ролята на Ецио. Сила на гласа и ясна дикция отличиха изявата на румънския оперен талант. Поредно вълнуващо участие за обичания от публика и медии италиански тенор Фабио Сартори, когото видяхме в ролята на Форесто. Овациите бяха и за Франческо Питари, в ролята на Улдино и Джанлука Бурато и неговия Леоне.

10-минутните бурни аплодисменти потвърдиха успеха на премиерата! И отново по традиция, 30 метра бюфет очакваше 500 елитни гости за гала вечеря.Маса с цветовете на сцената на Ла Скала и прибори, напомнящи сценографията на “Атила” умело съхраниха атмосферата, в която за малко повече от два часа ни пренесе операта-шедьовър на маестро Верди.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Ганчев

Марко Ганчев: Сарказмът е дружески шарж към живота

"12 тома стихотворения - това е един най-обикновен отчет за изпълнението на един проект в областта на културата . Нали всичко на проекти върви сега." Това каза пред БНР Марко Ганчев - писател, поет, сатирик, който днес ще представи събрани най-добрите си произведения в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". "Трудна работа беше..

публикувано на 25.04.24 в 09:45
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34