Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Споровете за статута на Централната баня - рунд пореден

Тодор Чобанов: Пиенето на минерална вода е предшествало къпането с нея

Общината не се отказва от идеята историческата сграда да бъде културен център. Според опонентите, щом общината намира пари за музей, може да намери и за бани

4
Историческата сграда на Централната баня в София е обект на спор за бъдещото й предназначение.
Снимка: БГНЕС

Комисията по култура и образование към Столичния общински съвет се събра на работна среща в Регионалния исторически музей - София, за да обсъди възможностите за реконструкция и развитие на северното и източното крило на Централна минерална баня. Преди дни се проведе дискусия за съдбата на сградата, по време на която се сблъскаха отново двете тези: банята да си остане баня или сградата да бъде превърната в място за култура. 

За да се изгради спа комплекс в Централната баня трябва да се спре минералната вода в чешмите. Дебитът на минералния извор край сградата на Централна баня не позволява да се запази свободния достъп до безплатна минерална вода и едновременно с това да се поддържат басейни в спа комплекс. Това каза пред "Хоризонт" заместник-кметът по културата и образованието на Столичната община Тодор Чобанов

Централната баня е построена преди повече от 100 години със стари технологии и по остарели изисквания за сигурността и при евентуално земетресение може да се разруши. Този риск спира инвеститорите да изграждат там спа комплекс, обясни Чобанов.

Сред участниците в дебатите бе и архитект Станислав Константинов, посветил 20 години от работата си за спасяването на сградата на Централната минерална баня. "85-а година тази сграда се рушеше", припомни той. "20 години не се намери концесионер, който да превърне тази част в спа. Имаше италианци, имаше всякакви чужденци, дойдоха и направиха икономически анализ и се установи, че не може да влагат пари, които не могат да си върнат."

Щом общината намира пари за музей, може да намери пари и за бани - гласят контрааргументите на противниците на идеята сградата да стане център за част от културните събития на столицата.  

"Историята е превъртяла вече своя ход и много трудно тази сграда би могла да стане баня отново в онзи смисъл, в който я помним от детството. Може би, за съжаление. Реконструкцията, която се направи последните години, направи една модерна сграда и една модерна институция каквато представлява Музея за история на София", смята доц. Михаил Груев - председател на Държавната агенция "Архиви". Той подкрепя идеята да се запази сегашния вид на сградата и тя да бъде музейно пространство, защото "българите като цяло имаме нужда от един музей на XX век", а колегите му от музея са превърнали сграда, която е била "тресавище" в културен център. 

"Тази баня е културно-историческо наследство на столицата. Столицата е това, което е и е възникнала като град, благодарение на минералната вода. Това е единствената столица в Европа, която има толкова много източници и единственото кметство, което нехае за тях и не използва този национален ресурс за общественополезни дейности и мероприятия" - мнението е на Сивко Пачев - член на Асоциацията за алтернативен туризъм в България. 

Северното и Източното крило са в тежко състояние, подчерта заместник-кметът Чобанов. "Сградата е затворена още през 1986 година и основната причина тя толкова десетилетия да прекара в особено положение не е друга, а че още в края 70-те и началото на 80-те интересът към предлаганите от нея хигиенно-санитарни услуги рязко намалява. "Топлофикация" навлиза в домовете  на хората и тази основна функция, за която е създадена банята преди около век от Столичната община, тази функция вече се осъществява другаде, именно в домовете на хората", допълни Тодор Чобанов.

"По същество дебатът е може ли със съществуващите условия да се направи модерен спа комплекс, защото дори очевидно най-горещите привърженици на идеята за този вид активно използване на минералната вода са съгласни, че трябва да говорим не за хигиенна функция - просто за една баня, а за спа комплекс, за уелнес, за рекреация. Това са модерните перспективи за подобно място", каза още Чобанов.

"При дебит 12 литра в секунда, 8 от които се подават към чешмите, е изключително пролематично, да не кажа невъзможно, нормалното функциониране на този спа комплекс, защото няма достатъчно вода, за да се пълнят и изпразват басейните и да се ползва нормално тази минерална вода", подчерта Тодор Чобанов. По думите му, сме изправени пред сложната ситуация заради евентуалното къпане в басейните вътре да се спре водата навън, на чешмите, което би било неприемливо, защото "десетки хиляди софиянци се лекуват, самолекуват, профилактично пият тази минерална вода и ние не можем да лишим софиянци от това изключително ценно достижение". Като археолог Тодор Чобанов поясни, че "това достижение предшества къпането с тази минерална вода". 

Изключително рисково е да се постави под въпрос свободния достъп до минерална вода на централния извор, обобщи заместник-кметът, според когото тази възможност трябва да се гарантира на жителите на столицата.

Фотографът Здравко Йончев, който работи по темата за архитeктурното и културното наследство, има и свой проект за старите минерални бани в София, предизвикал интерес и зад граница. Той смята, че проблемът не е в минералните води, а в липсата на съгласие. "Каквото и решение да се вземе, колкото и превъзходно да е то, няма да има устойчивост", прогнозира творецът.

Всички гледни точки чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Операция по спасяване на мигранти източно от Кипър.

Конференция ще търси решение на пролема с прииждащите в Кипър сирийски мигранти

Увеличаващите се потоци сирийски мигранти от Ливан към Кипър и необходимите действия на ЕС за спирането им ще бъдат обсъдени на провеждащата се в Испания конференция на председателите на парламентите на страните-членки на Евросъюза. Въпросът за непропорционалната тежест на миграцията върху Кипър ще бъде повдигнат от председателя на неговия парламент..

публикувано на 20.04.24 в 04:36

Украйна и Русия с интензивна размяна на удари през нощта

Мъж и жена са загинали в руската Белгородска област при атака на украински дронове, съобщава губернаторът Вячеслав Гладков. Пуснатите от бепилотните апарати взривни устройства са подпалили къща в едно от селата. В друго село в района още една машина е паднала без да се взриви, като е нанесла минимални щети по жилищен дом.  В Калужка област при..

публикувано на 20.04.24 в 04:26

Великобритания може да спре помощите за тези, които отказват работа повече от година

Британският премиер Риши Сунак обеща да спре социалните помощи на онези, които са годни за работа, но не са приели предложения до 12 месеца. Очертавайки плановете си за реформиране на системата за социално подпомагане, ако консерваторите спечелят следващите общи избори, Риши Сунак каза, че „подкрепата за безработица трябва да бъде предпазна мрежа и никога..

публикувано на 20.04.24 в 04:19

Президентът на Грузия: Русия води хибридна война срещу присъединяването на страната в ЕС

Русия води хибридна война, целяща да принуди Грузия обратно в орбитата на Кремъл и да унищожи надеждите й за присъединяване към Европейския съюз, заяви президентът на страната Саломе Зурабишвили в интервю за вестник „Таймс“. Саломе Зурабишвили твърди, че управляващата в страната партия „Грузинска мечта“ и нейният основател-милиардер, са..

публикувано на 20.04.24 в 03:48

Български автобус катастрофира в Турция, 11 души са ранени

11 души бяха ранени, след като автобус с българска регистрация се преобърна в Турция. Състоянието на двама от пострадалите е тежко. Автобусът излязъл от платното, ударил се в дърво и се преобърнал край градчето Каваклъ в област Къркларели. В превозното срество е имало 14 пътници, сред които и двама български граждани.  Единият от сънародниците..

публикувано на 20.04.24 в 01:20

Министър Тодоров откри Българския павилион на Венецианското биенале

Министърът на културата Найден Тодоров откри тази вечер Българския павилион, с който страната ни участва в 60-ото издание на Венецианското биенале за изкуство. Това съобщиха от Министерството на културата. В международния форум България се представя с проекта "Съседите"- мултимедийна и интерактивна инсталация за премълчаните и избледнели..

публикувано на 19.04.24 в 22:54

Армения и Азербайджан с важна стъпка към постигането на траен мир

Армения и Азербайджан направиха важна стъпка към постигането на траен мир помежду си. Арменската страна се е съгласила да отстъпи на азерската четири гранични села - договореност, която от Ереван определиха като "значима", а от Баку като "историческа". Граничният спор между двете страни датира още от разпадането на Съветския съюз преди..

публикувано на 19.04.24 в 22:52