Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиерът Тереза Мей оцеля при вота на недоверие

| обновено на 13.12.18 в 08:29
Снимка: ЕПА/БГНЕС


Британският премиер Тереза Мей оцеля при гласуването на вота на недоверие като лидер на нейната Консервативна партия. В подкрепа на Мей гласуваха 200 депутати, а против 117.
      

След вота привържениците на Тереза Мей обявиха, че това е убедителна победа, а нейните противници, че големият брой гласували против е повод за премиера да се замисли и че ще продължат да се борят за техните убеждения. Макар и да спечели вота, основният проблем пред Тереза Мей остава, а именно заплахата да не бъде одобрена сделката й за Брекзит в парламента.

Вотът все пак позволява на премиера да продължи да работи за получаване на допълнителни гаринции за „предпазния механизъм“ за ирландската граница, който не се харесва от целия политически спектър и който, на практика, бе основната причина да се стигне до вота на недоверие.

Тереза Мей отложи всички последни срещи, включително посещение в Дъблин за разговори с ирландския премиер Лео Варадкар, но днес тя със сигурност ще пътува за Брюксел, където се събират европейските лидери. Победата гарантира на Тереза Мей поне 12 мецеца начело на Консервативната партия. Преди гласуването Мей обяви пред депутатите, че няма да ръководи Консервативната партия на следващите общи избори, които са насрочени за 2022 година. 

Тереза Мей със спечелването на вота успя да си гарантира още 12 месеца като лидер на партията, защото според партийните разпоредби, нов вот на недоверие не може да бъде внасян в рамките на година, но нейната позиция като премиер продължава да е несигурна. Един бърз поглед в историята показва, че отношенията с Европа са нещо като проклятие за лидерите на консерваторите. Тереза Мей далеч не е първият премиер, който се сблъсква с този проблем. Маргарет Тачър, Джон Мейджър, Дейвид Камерън – всички те на практика са жертви на "вътрешнопартийната гражданска война" по въпроса дали Великобритания трябва да е в близки отношения с ЕС, откакто страната стана членка през 1973 година, припомни Веселин Паунов. Той коментира, че авторитетът на Мей е сериозно накърнен и това много ясно личи в парламента, където срещу нея се нахвърля не само опозицията, но и евроскептиците в нейната партия, дори и някои от по-умерените тори.

Обобщение на кореспондента на БНР в Лондон Веселин Паунов може да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български автобус катастрофира в Турция, 11 души са ранени

11 души бяха ранени, след като автобус с българска регистрация се преобърна в Турция. Състоянието на двама от пострадалите е тежко. Автобусът излязъл от платното, ударил се в дърво и се преобърнал край градчето Каваклъ в област Къркларели. В превозното срество е имало 14 пътници, сред които и двама български граждани.  Единият от сънародниците..

публикувано на 20.04.24 в 01:20

Министър Тодоров откри Българския павилион на Венецианското биенале

Министърът на културата Найден Тодоров откри тази вечер Българския павилион, с който страната ни участва в 60-ото издание на Венецианското биенале за изкуство. Това съобщиха от Министерството на културата. В международния форум България се представя с проекта "Съседите"- мултимедийна и интерактивна инсталация за премълчаните и избледнели..

публикувано на 19.04.24 в 22:54

Армения и Азербайджан с важна стъпка към постигането на траен мир

Армения и Азербайджан направиха важна стъпка към постигането на траен мир помежду си. Арменската страна се е съгласила да отстъпи на азерската четири гранични села - договореност, която от Ереван определиха като "значима", а от Баку като "историческа". Граничният спор между двете страни датира още от разпадането на Съветския съюз преди..

публикувано на 19.04.24 в 22:52
Илюстративна снимка - разрушено съоръжение за зърно в Павловка, Украйна, събота, 22 юли 2023 г.

Русия е унищожила складове в Украйна и продукти, предназначени за износ за Азия и Африка

При днешната си ракетна атака срещу черноморското пристанище Пивденни, Русия е унищожила складови съоръжения и земеделски продукти, предназначени за износ за Азия и Африка, съобщиха украинските власти. Пристанището е било поразено с няколко ракети, които предизвикали и пожар. Президентът на Украйна Володимир Зеленски използва случая, за да..

публикувано на 19.04.24 в 22:46

136 конгресмени подкрепиха законопроекта за нов пакет американска помощ за Украйна

Законопроектът за новия пакет американска военна помощ за Украйна в размер на почти 61 милиарда долара получи подкрепата на повечето членове на Камарата на представителите преди утрешното гласуване. Съюзниците в НАТО ще предоставят на Киев още системи за противовъздушна отбрана В хода на процедурно гласуване тази вечер в Камарата на..

публикувано на 19.04.24 в 22:11

Премиерът е уверил посланика на САЩ, че изграждането на VII и VIII блок на АЕЦ "Козлодуй" е сред приоритетите на правителството

България и Съединените щати имат ползотворно сътрудничество в общите проекти от взаимен интерес, които ще допринесат за постигане на енергийната сигурност.   Това е становището на премиера Димитър Главчев и посланика на САЩ у нас Кенет Мертен, изразено на среща в Министерския съвет.  Правителствената информационна служба уточнява, че по време на..

публикувано на 19.04.24 в 22:06
Асен Василев

Василев: Сделката с "Боташ" е изключително неизгодна

Има два възможни сценария за България по сделката "Боташ" – да се водят преговори с турската компания, или да се прекрати договорът, ако той противоречи на европейското законодателство. Това заяви Асен Василев в Благоевград, където лидерите на Продължаваме промяната провеждат среща с членове и симпатизанти на партията.  НС реши: Министърът..

публикувано на 19.04.24 в 21:54