Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Балетът на Варненската опера се отправя на тримесечно турне във Великобритания

Балетът "Снежанка" ще бъде едно от заглавията, които английската публика ще гледа по време на гастрола.
Снимка: Варненска опера и балет

Балетната трупа на Варненската опера заминава днес на тримесечно турне във Великобритания заедно с екипа на Международния балетен форум - Варна 2018. 
В 70-годишната история на балета танцьорите от морската столица за първи път поемат подобен ангажимент. Те ще гостуват в Кардиф, Манчестър, Лондон, Брайтън, Бристол и други градове, където ще изнесат повече от 100 представления. 
Над 80 балетисти от 14 националности ще танцуват пред английската публика. Сред тях е Иван Карнаухов - асистент хореограф и солист в балета „Снежанка” в постановката на Варненската опера. Той е и солист на Красноярския театър за опера и балет и ръководител на трупата там. 
"През последните години нивото на балета във Варна се повиши достатъчно много, освен това направихме допълнителен подбор на артисти, тъй като те не достигат у вас. За гастрола допринесе и забележителната идея на нашия художествен ръководител Сергей Бобров да покани международен екип - артисти от Франция, Италия, Испания, Великобритания", обясни Карнаухов, разкривайки предисторията на турнето.
До средата на март представяме шест спектакъла - „Лебедово езеро”, „Снежанка”, „Зле опазеното момиче”, „Пепеляшка”, „Лешникотрошачката” и „Жизел”. И шестте вече бяха показани във Варна, като балетът „Снежанка” се постави за първи път в България, допълни солистът. 
„Снежанка” е сложен балет заради това, че Чайковски е използвал симфонична музика, писана е като симфония, а не за танц, поясни още Иван Карнаухов. "По същността си той е гениален аранжор, смело е използвал мотиви от народни песни в произведенията си. Цикълът „Годишните времена” е включен тук, в балета „Снежанка”. Спектакълът се получи много интересен, доколкото мога да съдя по реакцията на публиката, много им харесва."
За три месеца ще бъдат изнесени 112 представления. Турнето тръгва от Кардиф в Уелс, следват Манчестър, Уимбълдън, Лондон. Балетистите ще излязат и на сцените в , Единбург в Шотландия, Бристол, Брайтън, както и в други градове като Норич, където ги чакат всяка година. "Добре ни познават, знаят името ни - „Сибирски държавен балет”, за 15 години изградихме много добра репутация и затова ни вярват", разказа още ръководителят на балетната трупа в Красноярския театър за опера и балет.
Артисти от Варна вече са участвали в техните гастроли - това са Павел Кирчев и Галина Великова. 
В отговор на въпрос как английската публика възприема тези гастроли, Иван Карнаухов отбелязва:
"Все пак не трябва да се вярва на всичко, което се показва във филмите. Английската взискателност може да се проявява навсякъде - на работа, в отношенията с колеги, на улицата, но когато те идват в театъра, искат да гледат приказка - „Лешникотрошачката” или легендарното „Лебедово езеро”. Освен това работим с оркестър, жив съпровод - оркестърът е от Русия. Гастролите ни като цяло се възприемат много добре, билетите са разпродадени, а публиката е много топла. Дори да сме в малък град, там също ни чакат и залите винаги са пълни, защото хората с нетърпение чакат всяка година новите спектакли."
Цялото интервю можете да слушате и в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28