Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българо-американската група "Номади" пренася родния фолклор в САЩ

Освен концерти и хоротека, групата планира и събори на открито - с хора и българска музика

4
Снимка: http://nomadifolk.com/

Трима българи и двама американци създадоха група, която популяризира българския фолклор в САЩ. Сред основателите на група "Номади" са видинчанката Александра Георгиева - певица, композитор и гъдулар, и нейният съпруг Апостол Георгиев, който свири на гайда, пиано, кларинет и саксофон. Двамата завършват Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, а преди три години и половина заминават за Минеаполис. Николай Георгиев и американците Натали Новитски и Ерик Рей допълват състава на"Номади", а през ноември новосъздадената група изнася първия си концерт. "Открихме концерта с "Излел е Дельо хайдутин с родопска гайда, с каба гайда и пеене, и на хората направо им се насълзиха очите като започнахме", споделя пред БНР Апостол Георгиев. 

"Почти веднага след нашето идване се запознахме с Николай Георгиев, който  е гъдулар, живеещ тук от много години. Запознахме се с останалите двама членове на нашата група - Натали и Ерик, и с тях много спонтанно започнахме да свирим на малки събирания, след това на един много голям концерт за български фолклор - "Мартеница".

На Апостол му дошла идеята да направят група за по-модерен фолклор, какъвто се слуша в момента и в България. Така се родила идеята за "Номади". „Българският фолклор е толкова обаятелен, че не е учудващо, че толкова хора, дори чужденци, го приемат за свой и започват да се занимават с него“, казва Александра Георгиева.

Американецът с германски корени Ерик Рей е луд по българския фолклор

"Единият от участниците - Ерик, има корени от Германия. Той е много запален по българския фолклор. Не само се занимава с акордеон, но също пее и танцува български танци. Той е много отворен, гори в българския фолклор, много е запален да правим такива неща“, разказва Апостол.

Натали Новитски пък е сред основателите на друга група, която свири там балкански и български фолклор, и според Александра и Апостол най-добре се е вписала в стила на „Номади“.

Третият българин в групата - Ники Георгиев, е завършил в Котел, родом е  е от Силистра, цялото му семейство се занимава с музика. Той също бил сред организаторите на друг оркестър от американци, изпълняващи български фолклор.

Българо-американската смесена група има амбициозни планове - от концерти и хоротека до събори на открито

"Номади"са включили в репертоара си най-обичаните български народни песни, стараят се да правят и нова музика, разкрива Александра: 

"Винаги сме правили най-известните български песни, които докосват сърцата на българите, защото нашата цел е да сплотяваме българската общност тук, да виждаме повече българи да се събират заедно, а това са българи, които отдавна са излезли от България и те милеят за българския фолклор по начин, по който, честно казано, ние много малко хора сме виждали и в България да милеят за него. Така че нашата цел е да пеем песни, които тях ги докосват. Това са песни, наистина извести и в България, и тук.

Смятат да разширят репертоара си и с по-модерни форми на българския фолклор. Групата вече си има уебсайт и фейсбук страница. Освен плановете за бъдещи концерти и хоротека, не крият и идеята си да направят събор на открито с „ядене, пиене и българска музика“, защото „това си е по-българско – да отидеш на събор, да играеш хора и да слушаш музика“, обяснява Апостол. 

Още за дейността на "Номади" чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28

В Пловдив откриват изложбата "Хляб наш насъщен"

Поредица от библейски и евангелски сюжети и персонажи, претворени върху старинни дървени предмети от бита, свързани с хляба – това е изложбата "Хляб наш насъщен", която от днес могат да разгледат пловдивчани и гостите на града в галерията на Дружеството на пловдивските художници. Експозицията е дело на Вихра Григорова и съдържа около 30..

публикувано на 17.04.24 в 11:48

“Великият Гетсби“ – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през изминалата и тази седмица, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и..

публикувано на 16.04.24 в 18:29