Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за диригента Асен Димитров

Асен Димитров
Снимка: Архив

В рубриката "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 125 години от рождението на големия български музикант Асен Димитров - диригент с важни заслуги за развитието на оперното изпълнителско изкуство и на хоровото дело у нас, композитор, не на последно място и изключителен педагог, подготвил цяла плеяда видни диригенти и оперни певци.

Асен Димитров е роден на 6 януари 1894 г. в Пловдив. От малък учи цигулка, свири в училищния оркестър. Завършва с отличие Пражката музикална академия, а дипломната му работа е симфоничната поема "Хаджи Димитър". След завръщането си в България през 1915 г. заминава на фронта, а след края на войната работи в София като пианист и участва в различни камерни състави. Прави впечатление като акомпанятор и е забелязан от диригента на Софийската опера Моисей Златин, който през 1923 г. го назначава за артистичен секретар, после за хормайстор, помощник-диригент и корепетитор, с когото певците разучават партиите си. През 1925 г. са първите самостоятелни постановки на Асен Димитров като диригент - на оперите "Риголето" и "Севилският бръснар". Цели 35 години той е на пулта на Софийската опера, дирижира над 30 творби от български и чужди автори. Сред най-забележителните му постижения са "Продадена невеста" от Сметана, руските "Княз Игор", "Снежанка", "Приказка за цар Салтан", "Дама Пика", "Йоланта", българските "Саламбо" и "Страхил войвода". От 1930 г. до смъртта си през 1960 г. Асен Димитров е главен художествен ръководител и диригент на мъжкия хор "Гусла", с който постига блестящи резултати. В хор "Гусла" диригентът откри Борис Христов и подпомогна неговото професионално израстване, а негови ученици са диригентите Руслан Райчев и Илия Главанаков.

Още интересни подробности от биографията на Асен Димитров и спомени за него на вокалния педагог Илия Йосифов чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45