Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба по повод 60-ата годишнина на професор Боян Добрев в София

Професор Боян Добрев в студиото на БНР
Снимка: Иван Русланов, БНР


В 18 часа в галерия „Академия“ в София се открива изложбата на професор Боян Добрев по повод 60-ата му годишнина. Събрани са негови творби от периода 1986 - 2018 година. Посетителите ще имат възможност да проследят творческата еволюция на автора, създал дигиталните стенописи „Колелата на времето“ във фоайето на централната гара, както и първата холограма като изкуство в България.

За БНР Добрев сподели, че обичам да работи, докато слуша музика, а напоследък предпочита класическата, защото му дава възвишеност, от която има нужда:

Добрев е наследствен художник - майка му завършва Художествената академия в Прага, а прадядо му е бил златар.

„Като малък много рисувах и то все батални сцени - затова станах стенописец. Все бяха някакви нападения, обсади, отбрани - огромните картини. Затварях са в мазето, защото нямаше място и рисувах“, сподели той за предаването „12+3“ по „Хоризонт“ и допълни:

„Нашето време е много хубаво с това, че създава една множественост на всичко. Ние не унищожаваме наследството, просто разширяваме света. При мене този стремеж към дигиталните неща започна почти със самото зараждане на дигиталната неща. Аз съм обичал да постигна четливост на посланието си и цифровото изкуство ми го дава“.

"Искам да науча моите студенти да могат да създават представи, които хората да обичат и да не могат да живеят без тях", сподели дългогодишният преподавател. Най-новите му - „100 000 съкровища“ и „Островът“ са създадени чрез лентикулярен печат. Технологията, според професора, се е оказала особено успешна.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59