Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Социални служители от Смолян настаниха новородено на самотна майка в приемно семейство

Симона Алексова вече е приготвила детското креватче
Снимка: Радостина Чернокова, БНР

Социални служители от Смолян настаниха в приемно семейство новородено на самотна майка с временна заповед. Майката и близките ѝ настояват да отглеждат детето сами, в къщата в с. Речани, където почти липсват условия за това. Александър е първата рожба на 26-годишната Симона Алексова. Вече месец тя живее без сина си. Прегърнала го е един път в болницата, защото преди това е бил в кувьоз. Симона твърди, че няма психични проблеми и може да се справи с грижите за детето. Пред социалните служби тя е изразила желание да се грижи за сина си. 
 

"От социалните искам единствено да си ми го върнат. Нищо повече. Просто искам да ми го върнат и да се грижа за него. Бебето си има абсолютно всичко, от нищо няма да е лишавано. Както сме се справяли досега, ще се справяме и с бебето".

Сигналът до социалните е подаден от Неонатологичното отделение към болницата. Подобни сигнали за новородени постъпват тогава, когато персоналът е преценил, че има рискове за детето, след като е наблюдавал поведението на родителя, представлява заплаха за детето или е заявил намерение да изостави детето си, каза Гергана Тодоринска, началник отдел „Закрила на детето“ при дирекция Социално подпомагане в Смолян. 

"Детето е родено на 11 декември, а сигналът постъпва на 17-и. Персоналът е имал време да наблюдава поведението на майката и са били обезпокоени. За да се стигне до обаждане, те са стигнали до извода, че майката самостоятелно не би се справила с грижите за детето. Извършена е проверка и оценка на сигнала и са констатирани рискове. Това, което е събрано като информация, е доста притеснително и това наложи ние да предприемем спешно настаняване на детето в приемно семейство". 

Ана е баба на новороденото и с мъка споделя за дните без първородния си внук. Тя е категорична, че има условията са подходящи за отглеждане на бебето. Лошите битови условия не са факторът, довел до извеждане на детето от семейството, категорична е обаче Тодоринска. Констатирана е липса на хигиенни навици в дома и липса на трудови навици, както и злоупотреба с алкохол.

За предаването „Хоризонт до обед“  по БНР Методка Петрова – психолог и ръководител на направление „Управление на социалните услуги“ в Международната социална служба - България, сподели, че в случая става дума за „една доста характерна картина, при която често се стига до извеждане на деца“, но решението за отделянето на детето „много трудно решение и отговорността за него е изцяло на Отдела за закрила на детето“. Тези отдели имат двойствена роля – от една страна, трябва да подкрепят връзката на детето със семейството ма, а от друга – да са гарант за живота и благосъстоянието му", подчерта тя:

„Сигурно си спомняте не един и не два случая, в които отделите за закрила на детето са били нападани, обвинявани за това, че не са се намесили своевременно и не са извели децата от техните семейства, а в крайна сметка се стигало до тежки инциденти, до насилие, за съжаление завършващи често с тежко увреждане или смърт на децата“.

Петрова подчерта, че в случая от Смолян изрично е посочено, че решението е „спешно и временно“.  Непосредствено след раждането децата са особено уязвими и затруднения достъп до здравни услуги може да има „много сериозни последици и то много бързо“.

„Затова, когато става въпрос за новородени, е много важно, с оглед защита на живота на здравето на детето, спешно да се предприемат мерки. Това спешно настаняване, от една страна, осигурява първоначалната защита на детето, а от друга страна, дава време на Отдела за закрила на детето да проучи още по-добре ситуацията на семейството и да предприеме мерки, за да подкрепи това семейство и да подсили способностите му да се грижи добре за детето. В Смолян има ресурси за това. Друг е въпросът дали тази подкрепа ще доведе до подобряване на способността на семейството да се грижи, защото не познавам семейството“.

Оставането на детето в приемното семейство трябва да бъде потвърдено със съдебно решение, а това може да стане само ако наистина има достатъчно доказателства, че е рисково за детето да остане в семейството си.

„Това, че едно дете е в приемно семейство, не означава, че връзката му с майката се прекъсва“, категорична е Петрова. Правят се „много редки изключения, когато майката по някаква причина е опасна за детето си“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54