Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Димитров-Майстора е подарявал много от картините си

Много от колекционерите и притежаващите творби на художника не желаят да афишират това

Една от наскоро откраднатите и намерени картини на Майстора.
Снимка: БГНЕС/МВР

Кражбата на  картини на Владимир Димитров-Майстора от дом на негов родственик в София преди седмица постави редица въпроси около културното наследство на  големия художник.

Нито изкуствоведите, нито уредниците в музеите и институциите в сферата на изкуството могат да обявят точния брой на сътвореното от Майстора. Неофициално се коментира, че под неговата надарена ръка са излезли над 2 000 творби. 

Някои от хората, които притежават картини на Владимир Димитров-Майстора, не желаят да се разкрива, че имат негови творби, коментира пред "Хоризонт" скулпторът Валентин Господинов, директор на Художествената галерия "Владимир Димитров - Майстора " в Кюстендил.

"Колко хора знам, които притежават работи на Майстора, които изобщо не искат да се знае, че имат работи. Нещата отиват в много криминална посока. Работите на Майстора скочиха много като цена, а те си пазят душичката на Майстора. Те дори не го оценяват като творчество, като качество, а като сантимент."

Те отказват дори да бъдат снимани картини за архива на галерията в Кюстендил, допълва Валентин Господинов. И разказва, че Майстора е подарявал картини на изключително близки хора. "Духовността на Майстора и харизматичността му. Това, с което остава в сърцата на хората, на семействата, на които е подарил. И чистотата, с която те си го спомнят и съхраняват. Това е нещото, което трябва да се говори за него. Такъв е бил човекът." 

Недко Каблешков, който 33 години е бил директор на галерията в Кюстендил обяснява, че картините на Майстора са разпилени навсякъде. Той допълва, че броят вероятно ще надхвърли 2 хиляди, ако се прибавят и рисунките, които е правил по време на войната – при пътуванията му в Рим, в Сиракуза например.

Художникът Борис Елисеев, който от дълги години е живял в САЩ твърдял, че картини на Владимир Димитров-Майстора има и в Белия дом. Наскоро кюстендилка, наследила портрета "Дафина" на рано починало момиче от село Шишковци, който Майстора нарисувал и подарил на съсипаните от скръб родители, предоставила творбата за съхранение в галерията в Кюстендил за срок от пет години.

Картини на Владимир Димитров-Майстора и друг път са били обект на посегателство от крадци. Почиващ в санаторно-курортния комплекс в Кюстендил варненец откраднал една от картините на Майстора - портрета "Андон и Стойна Виячеви" от експозицията в дома на художника в Шишковци. По-късно картината била открита от полицията във Варна, върната е и се пази във фонда на кюстендилската галерия, уточнява кметът на селото Климент Терзийски.

Репортаж по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Вешим

Михаил Вешим: Смисълът на живота е предаване на опита

Смисълът на живота е предаване на опита на едно поколение на следващото. Това каза пред БНР писателят Михаил Вешим, който представи в предаването "Хоризонт за вас" новата си книга "Стари хипари и нови разкази" . "Това са едни разкази, на които първото издание беше преди повече от 10 години, сега към тях съм добавил още един цикъл от 10-ина..

публикувано на 12.04.24 в 16:34

Ваня Тодорова: Да направим място, където всички да се чувстват щастливи

Човек, който работи с деца и си почива сред животни – така можем да представим Ваня Тодорова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е основател на конната база „Ахил“, разположена близо до София. Там Ваня развива конната терапия като вид рехабилитация за деца със специални потребности. Надява се, че това ще стане практика у нас, както вече е в..

публикувано на 07.04.24 в 06:45

Даме Стойков ръководи успешно Обединени спортни клубове "Локомотив София"

Как един спортен клуб може да възкръсне като феникс от пепелта? Или казано по друг начин - от едно старо игрище със сгурия... Това със сигурност знае председателят на Обединени спортни клубове "Локомотив София" Даме Стойков. Човек със забележителна спортна кариера. Дългогодишен състезател по джудо и самбо на „Локомотив“ София...

публикувано на 31.03.24 в 07:39
Бисерка Йовчева

Бисерка Йовчева - учителката, която се подписва под златните успехи на българчетата по информатика

"Математика е важна за много направления, всички високотехнологични постижения са базирани на математика и независимо, че напоследък говорим за изкуствен интелект и че компютрите могат да ни заменят, за да се стигне до тук, основата е в математика, каза в "Нощен Хоризонт" Бисерка Йовчева - учителката , която се подписва под златните успехи по..

публикувано на 30.03.24 в 15:59

Руската прокуратура поиска Алла Пугачова да бъде обявена за чуждестранен агент

Руската прокуратура поиска от Министерството на правосъдието да обяви Алла Пугачова, кралицата на съветската и руската естрадна музика, за "чуждестранен агент", съобщи държавната информационна агенция РИА, цитирана от Ройтерс.  74-годишната Алла Пугачова се премести да живее в Израел малко след инвазията на руския президент Владимир Путин в..

публикувано на 29.03.24 в 16:16
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

"Нашата  интерпретация на образа на Иполит Воробянинов , която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа  голямо предизвикателство , защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично..

публикувано на 28.03.24 в 09:51

Иванка Бечева изследва историята на Карабунар

Днес гост в рубриката „Горещо сърце“ е  историкът Иванка Бечева от пазарджишкото село Карабунар.   Нейната изследователска страст е свързана с историята на родното й място.  През годините открива неизвестни до момента факти и документи, свързани с духовното и икономическото развитие на селото.  В една от книгите й „Карабунар, история..

публикувано на 24.03.24 в 07:20