Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За тайната на ръчно изработените сладки по бабини рецепти

Шекерджийница на Самоводската чаршия във Велико Търново връща вкуса на миналото

Нели Бончева
Снимка: Здравка Маслянкова

Животът има своите малки сладки изкушения и в прекия, и в преносния смисъл. Спомнятe ли си захарните пръчки от детството и ръчно свитите бонбони? Има ги и днес.

Един от майсторите, който ги прави по старите бабини рецепти, е Нели Бончева, майстор на Самоводската чаршия във Велико Търново. Тя е габровка, омъжила се за търновец. Влюбила се в старопрестолния град и останала, а вече 15 години в шекерджийницата й може да пийнете кафе на пясък и да засладите с автентичен пестил, фонданени близалки, сечени ръчно приготвени бонбони и естествено - бялото сладко, което традиционно се поднася с лъжичка в чаша вода. Стар радиоапарат, работещ и до днес, е част от интериора в шекерджийницата.

Нели работи там с брат си и дъщеря си, които са сладкари. Помага и племенникът й, който има майсторско свидетелство.  

"Нашата улица е на старите занаяти. И всички работилници са със старите си наименования – куюмджия, бакърджия, шекерджийница. Така са се казвали навремето. Това е останало. Това е автентичното, което искахме да запазим, както и атмосферата", разказва тя пред "Хоризонт".

Автентични са и рецептите. „Без сладко не може. Нашите неща, приготвяйки ги от захар, приготвени по този начин, който е бил навремето, са изключително вкусни", категорична е майсторката-сладкарка. Със захарта не бива да се прекалява, но по малко може, смята Нели Бончева.

Всичко в шекерджийницата се прави ръчно. При Нели Бончева няма машини. „Всичко на ръка. Бялото сладко на ръка се избива, фонданът за фигурките по същия начин, сусамките, халвата. Всичко на ръка го правим. Едно по едно. Бавничко, търпеливо и се получава.“

Според Нели Бончева, в опит да забавят темпото, хората се обръщат назад във времето – било за дрехи или пък за ръчно изработени бижута. „Нашите сладки неща, на медникаря, тъкачката – ръчно изтъканите черги. /…/ Може би осъзнаваме качеството, осъзнаваме красотата, която е била. Виждаме я с друг поглед, може би.“

„Поне засега оцеляваме. С минусите, с плюсовете, с всичко – оцеляваме“ – така Нели отговаря на въпроса как оцелява дребният бизнес. 

Нели Бончева вярва, че всичко направено с любов, става красиво.

За сладкото в живота и занаята слушайте звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33