Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Леона Асланова: Иновациите не са само в технологиите

Леона Асланова
Снимка: Валентина Томова

"Дори да не го очакваме, бъдещето ни връхлита и никога не сме подготвени за него. Можем да оценяваме само миналото. Трудно се оценяват неща, които не са се случили." Това мнение изрази в предаването "Хоризонт до обед" Леона Асланова, създател на първата иновационна агенция у нас, която организира на 21 февруари международния форум „Innovation Explorer“.

Страната ни се готви за изданието през 2019 година вече цяла година, защото лекторите са световноизвестни личности и преговорите с тях вървят дълго и бавно, поясни тя. Кампанията за самото събитие започва 6 месеца по-рано. Форумът си поставя за цел да изследва лимитите на познанието, границите на човешкото и на технологичното и дали технологиите се развиват извън нашия контрол. 

Този въпрос се очертава като все по-важен за човечеството предвид дигиталната епоха, в която живеем и автоматизацията, коментира Леона Асланова:

„Технологиите, както Артър Кларк казваше, добрите технологии, са почти неразличими от магията. Тоест, хората не ги разбират, и като не ги разбират, се плашат от тях. В малка страна като България, която доста изостава от свят, в който Китай посади памук на Луната, американците искат да колонизират Марс, случват се подземни тунели със свръхбързи влакове и т.н., все още не се усеща такава тежест от разбирането колко бързо върви промяната в света в момента, но технологиите наистина са страшни и ние трябва да се подготвим да ги разбираме по-добре.“

Снимка: innovationexplorer.bgМитология е това, че иновациите са само в технологиите. Обичайно, когато говорим за иновации, говорим за масов феномен и голяма социална промяна, категорична е Леона Асланова. „Не знам дали помните как през 90-те години Арнолд Шварценегер, който увлече хиляди младежи да влязат във фитнес залите и да тренират, вместо да взимат наркотици. Това е иновация. Добрите примери за прогрес и развитие не са само в технологиите.“

В Римската империя са имали формула за бетон, която впоследствие изчезва за столетия и бива преоткрита - дава друг пример Асланова. „Така че човешкият прогрес не е линеен и тъй като живеем в технологична революция, трябва да знаем какво предстои.“

Къде е границата на човешкото в свят, в който ни предстои да имаме в себе си дигитални импланти и къде са границите на технологиите, когато един робот или роботизирана система стане по-умна от човек? – на тези въпроси се очакват отговори в рамките на „Innovation Explorer“ през февруари.

„В панела „Хора“ са ярки индивидуалности - хора, които са иноватори сами по себе си – чрез характера си, постиженията си, вярванията си дори. Докато в панела „Технологии“ сме поканили изобретатели, които вече са комерсиализирали продуктите си и те са изумителни – като принтиране на човешка тъкан и други такива“, очерта посоките на технологичния форум неговият организатор Леона Асланова. 

Цялото интервю е в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

В България животновъдството се унищожава, а млякото намалява . Българският фермер не може да задоволи собственото си село. Нямаме производство. Това заяви пред БНР фермерът Петър Карадамянов от Долна махала, Пловдивско. "Има търсене. В България мляко няма. Проблемът е, че няма и да има скоро . Животновъдството се унищожава и там..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17