Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвместна конференция на БНР и БНТ за бъдещето на обществените медии в цифровата ера

| обновено на 25.01.19 в 14:24
От ляво надясно: Стефано Балди, посланик на Италия у нас, Александър Велев, генерален директор на БНР, Константин Каменаров, генерален директор на БНТ.
Снимка: Николай Дойчинов

Доверието на слушателите и зрителите е най-ценният капитал на обществените медии. Това е един от акцентите на провеждащата се в НДК конференция на тема "Бъдещето на обществените медии в цифровата ера". Форумът се организира от Българското национално радио и Българската национална телевизия.

Във форума участват генералните директори на БНР и БНТ Александър Велев и Константин Каменаров, членове на парламентарната комисия по културата и медиите, на Съвета за електронни медии, ръководителят на департамент "Радио" на Европейския съюз за радио и телевизия Греъм Диксън и неправителствени организации.

Основните теми на конференцията са цифровата трансформация, правната рамка, обществената мисия и доверието в БНР и БНТ в цифровата ера, както и финансирането на обществените медии.

Генералният директор на Българското национално радио Александър Велев каза, че за първи път радиото организира подобен форум съвместно с Българската национална телевизия:

"Диалогът и говоренето за обществените медии е необходим, за да е ясно на обществото какво са те, какво са обществените медии, а и на нас като ръководители на медиите пък да ни е ясно какво очаква обществото от нас, за да отговаря на потребностите на хората".

Александър Велев подчерта още, че ние сме една от малкото държави, в които няма ясни правила за това финансиране и че трябва да е ясно какъв е критерият и колко пари получават:

"Вече си мисля, че най-доброто би било някакъв процент, фиксиран от Държавния бюджет, който да гарантира, че радиото и телевизията ще продължат да съществуват в България".

На свой ред генералният директор на БНТ Константин Каменаров заяви:

"Както и да се гордеем с дълга и славна история, категорично се вижда, че трябва да се държим, особено в контекста на тази конференция, днешната, трябва да се държим все едно сме създадени вчера, защото просто няма друг начин да бъдем адекватни, а всички очакват от нас тъкмо това".

Сред горещите теми на форума е тази за фалшивите новини и противодействието им. Голямото предизвикателство пред обществените медии е в прехода към дигиталния свят те да достигат успешно до младежката аудитория, акцентира председателят на Съвета за електронни медии София Владимирова:

"Светът е голям и промяната дебне отвсякъде. Обществените медии не могат да не участват в тази промяна, не могат да не бъдат част от дигиталния свят, защото за мен именно обществените медии са тези, които трябва да създадат тенденциите, а не да ги следват".

Еврокомисарят по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел акцентира върху отговорността на обществените медии в днешните времена:

"На вас разчитаме, за да се ориентираме в океана от новини, да различим истината от дезинформацията, да чуем всички гледни точки към едно или друго събитие".Виктор Серафимов, Константин Каменаров, Тома Биков и Александър Велев (от ляво надясно)

Директорът на дирекция "Правна" и "Човешки ресурси" в Българското национално радио Милен Митев заяви: "Аз намирам за много положителен примера с рамка на финансиране, която да е обвързана с мандата на генералния директор. В Белгия, във фламандската част, има такава практика. Когато бъде избрано ръководството на обществената медия, то сключва с местния парламент споразумение за финансиране. По този начин законодателният орган признава на практика задачите, които си е поставил генералния директор в своята концепция и заявява намерението си да ги финансира". Митев смята, че продължителност от 3 години на управленския мандат в БНР и БНТ е недостатъчна. 

Депутатът от ГЕРБ Тома Биков коментира: "Трябва да бъде обвързано, директорът да знае, че неговата програма е обезпечена финансово, но и да знае, че ще бъде контролиран или санкциониран, ако пък не изпълнява програмата си, а само получава нейното обезпечение. Това е въпрос наистина на дискусии. Със сигурност има нужда от такъв разговор, но със сигурност ми се струва, че трябва да се помисли за удължаване на мандата, още повече, че мандатът на директора на БТА е 5 години".

Радка Бечева от Европейския съюз за радио и телевизия каза: "Директно финансиране и индиректно финансиране. Директното финансиране е чрез директни вноски от гражданите по пътя на такси или данъци и този модел е предимно разпространен в Западна Европа. Имаме също и индиректно финансиране, което е чрез вноски от бюджета или някакъв фиксиран процент от Брутния вътрешен продукт".

"Най-разпространен в Европа е смесеният модел на финансиране", каза Бечева.

Снимки Николай Дойчинов. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът на Грузия: Русия води хибридна война срещу присъединяването на страната в ЕС

Русия води хибридна война, целяща да принуди Грузия обратно в орбитата на Кремъл и да унищожи надеждите й за присъединяване към Европейския съюз, заяви президентът на страната Саломе Зурабишвили в интервю за вестник „Таймс“. Саломе Зурабишвили твърди, че управляващата в страната партия „Грузинска мечта“ и нейният основател-милиардер, са..

публикувано на 20.04.24 в 03:48

Български автобус катастрофира в Турция, 11 души са ранени

11 души бяха ранени, след като автобус с българска регистрация се преобърна в Турция. Състоянието на двама от пострадалите е тежко. Автобусът излязъл от платното, ударил се в дърво и се преобърнал край градчето Каваклъ в област Къркларели. В превозното срество е имало 14 пътници, сред които и двама български граждани.  Единият от сънародниците..

публикувано на 20.04.24 в 01:20

Министър Тодоров откри Българския павилион на Венецианското биенале

Министърът на културата Найден Тодоров откри тази вечер Българския павилион, с който страната ни участва в 60-ото издание на Венецианското биенале за изкуство. Това съобщиха от Министерството на културата. В международния форум България се представя с проекта "Съседите"- мултимедийна и интерактивна инсталация за премълчаните и избледнели..

публикувано на 19.04.24 в 22:54

Армения и Азербайджан с важна стъпка към постигането на траен мир

Армения и Азербайджан направиха важна стъпка към постигането на траен мир помежду си. Арменската страна се е съгласила да отстъпи на азерската четири гранични села - договореност, която от Ереван определиха като "значима", а от Баку като "историческа". Граничният спор между двете страни датира още от разпадането на Съветския съюз преди..

публикувано на 19.04.24 в 22:52
Илюстративна снимка - разрушено съоръжение за зърно в Павловка, Украйна, събота, 22 юли 2023 г.

Русия е унищожила складове в Украйна и продукти, предназначени за износ за Азия и Африка

При днешната си ракетна атака срещу черноморското пристанище Пивденни, Русия е унищожила складови съоръжения и земеделски продукти, предназначени за износ за Азия и Африка, съобщиха украинските власти. Пристанището е било поразено с няколко ракети, които предизвикали и пожар. Президентът на Украйна Володимир Зеленски използва случая, за да..

публикувано на 19.04.24 в 22:46

136 конгресмени подкрепиха законопроекта за нов пакет американска помощ за Украйна

Законопроектът за новия пакет американска военна помощ за Украйна в размер на почти 61 милиарда долара получи подкрепата на повечето членове на Камарата на представителите преди утрешното гласуване. Съюзниците в НАТО ще предоставят на Киев още системи за противовъздушна отбрана В хода на процедурно гласуване тази вечер в Камарата на..

публикувано на 19.04.24 в 22:11

Премиерът е уверил посланика на САЩ, че изграждането на VII и VIII блок на АЕЦ "Козлодуй" е сред приоритетите на правителството

България и Съединените щати имат ползотворно сътрудничество в общите проекти от взаимен интерес, които ще допринесат за постигане на енергийната сигурност.   Това е становището на премиера Димитър Главчев и посланика на САЩ у нас Кенет Мертен, изразено на среща в Министерския съвет.  Правителствената информационна служба уточнява, че по време на..

публикувано на 19.04.24 в 22:06