Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хамид Имамски: Силата на религията не е в броя на молитвите

Религиите се използват с користни цели, а непознаването им ни прави лесни за манипулация

Хамид Имамски
Снимка: Личен архив

Пътя към религията всеки трябва да извърви сам, след като е прочел достатъчно, за да се самоопредели, а не да чака някой да му разказва за Библията или Корана. Това казва пред „Хоризонт“ Хамид Имамски от девинското село Триград.
     

"Пътят съм си го извървял сам. Нито майка ми ме е възпитавала в мюсюлмански дух, или баща ми, или дядо ми и баба ми. /…/ Самичък съм стигнал до тези неща, с четене", обясни той. "Първото ми четиво на моя роден език – българския, е било Библията. Тогава нямаше Коран на български. И действително, в този период от време съм бил наследствен мюсюлманин, не убеден мюсюлманин", разказва Хамид Имамски и пита колко от вярващите, дори и т. нар. запознати, са прочели Библия или Корана.

Чета Корана и виждам как се манипулират хората

"Много малък процент ще бъде. Всеки чака някой да му го каже, да му обясни какво пишело. Човек трябва да седне сам, да прочете. Не да му го обяснява духовник или политик. /…/ На мен не ми е нужен посредник. Не ми е нужен духовник, който да ми казва какво пише. Отварям и чета. В момента имаме невероятен превод на проф. Цветан Теофанов и екип. Разполагаме на български език с тази свещена книга и аз чета. И виждам как се манипулират хора."

Хамид казва, че предизвикателствата стават все повече и повече, защото „манипулациите и комерсиализмът стават все по-дълбоки и тези неща ни готвят огромни капани". И в християнския, и в мюсюлманския свят религията се използва с користни цели, убеден е Хамид. "Когато човек искрено познава религията си, дори за да не става религиозен, поне за обща култура, той не може да бъде манипулиран. За да сме свидетели на тези събития, в които живеем в ден днешен, означава единствено едно: не познаваме религиите си. Затова сме на това дередже." 

„Човек ако вникне в книгите, религиозни, ще види, че там не може да намерите никакво основание да вървите срещу някого“, допълва Имамски, за когото човек може да бъде морален и без религия, а религията е "един по-тесен ориентир към Бога, ако я избереш доброволно".

"Това, което виждате в някоя медия – „мюсюлманите са такива“… Никой не си задава въпроса да видим откъде са такива. Да отвори Корана и да види, че тези, които ни ги представят за „такива“, или някаква традиция спазват, и няма нищо общо с Корана, или са някакви с такова ниво на развитие и мислене, за което аз като мюсюлманин нямам вина.“

Не съм отговорен пред политици, ходжа или църква, а пред Създателя

"За мен има Създател. И искам да бъда отговорен по мой избор пред него. Не пред политик, не пред ходжа, не пред поп, не пред църква. Аз съм отговорен пред Бог. Това е силата на вярата", споделя Хамид и задава въпроса в момента в България религията какво е:

"Традиция. Когато почине човек, когато се жени. Кой влага сърце в цялата тази работа и кой застава искрено пред Бог и го прави заради Бог, а не заради това, че го е родила християнска или мюсюлманска майка? Много са малко хората."

Смята, че отношението към религиите на повечето от нас е лицемерно и служи за показност и дори мюсюлманите не знаят достатъчно за исляма. "Винаги съм казвал – за мюсюлманската религия прекалено малко се знае. Всеки те препраща в турското робство, в арабския свят. А това е една религия. Тя няма вина за глупостите, които е вършил някой от нейно име някъде си. Както и християнството, разбира се. Има ли вина християнството за кръстоносните походи? Няма. Исус има ли вина? Няма. Мохамед каква вина има за глупостите, които се вършат от негово име след него?"

"В мюсюлманската религия няма духовенство – там има вярващ и Бог. Това е второто, което ме е грабнало", споделя още Хамид и признава, че проблеми има и в самата религия като общност - "има си тенденции, има си фанатично мислещи".

Силата на религията не е в броя на молитвите

Силата на религията не е в строгото спазване на молитвата и пост, а в искреността към Бог, убеден е Хамид. „И в цялостния начин на живот заради Бог – там е силата на религията. Та не е една молитва или пет, или 50, или един пости в Рамазан.“

Смята, че в България има религиозна толерантност и търпимост между християни и мюсюлмани, а Родопите са показателни за това. „Ако говорим за България, която аз страшно много обичам, мисля, че тук се е получило. Има още какво да се направи. Например – какво преди на Нова година след Многая лета и благословията на патриарха, да излезе главният мюфтия на български да направи една молитва? Защо да не го направим? Знам, че ще почнат да ме пращат в Турция или в Арабия. Аз няма да отивам никъде. Моето място е в България. И моята джамия е българска – тя не е турска или арабска.“

По образование Хамид Имамски е лесовъд, магистър от Лесотехническия университет в София. Бил е член на Висшия мюсюлмански съвет. Събира и изпълнява автентични родопски песни. 

Целия репортаж слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Вешим

Михаил Вешим: Смисълът на живота е предаване на опита

Смисълът на живота е предаване на опита на едно поколение на следващото. Това каза пред БНР писателят Михаил Вешим, който представи в предаването "Хоризонт за вас" новата си книга "Стари хипари и нови разкази" . "Това са едни разкази, на които първото издание беше преди повече от 10 години, сега към тях съм добавил още един цикъл от 10-ина..

публикувано на 12.04.24 в 16:34

Ваня Тодорова: Да направим място, където всички да се чувстват щастливи

Човек, който работи с деца и си почива сред животни – така можем да представим Ваня Тодорова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е основател на конната база „Ахил“, разположена близо до София. Там Ваня развива конната терапия като вид рехабилитация за деца със специални потребности. Надява се, че това ще стане практика у нас, както вече е в..

публикувано на 07.04.24 в 06:45

Даме Стойков ръководи успешно Обединени спортни клубове "Локомотив София"

Как един спортен клуб може да възкръсне като феникс от пепелта? Или казано по друг начин - от едно старо игрище със сгурия... Това със сигурност знае председателят на Обединени спортни клубове "Локомотив София" Даме Стойков. Човек със забележителна спортна кариера. Дългогодишен състезател по джудо и самбо на „Локомотив“ София...

публикувано на 31.03.24 в 07:39
Бисерка Йовчева

Бисерка Йовчева - учителката, която се подписва под златните успехи на българчетата по информатика

"Математика е важна за много направления, всички високотехнологични постижения са базирани на математика и независимо, че напоследък говорим за изкуствен интелект и че компютрите могат да ни заменят, за да се стигне до тук, основата е в математика, каза в "Нощен Хоризонт" Бисерка Йовчева - учителката , която се подписва под златните успехи по..

публикувано на 30.03.24 в 15:59

Руската прокуратура поиска Алла Пугачова да бъде обявена за чуждестранен агент

Руската прокуратура поиска от Министерството на правосъдието да обяви Алла Пугачова, кралицата на съветската и руската естрадна музика, за "чуждестранен агент", съобщи държавната информационна агенция РИА, цитирана от Ройтерс.  74-годишната Алла Пугачова се премести да живее в Израел малко след инвазията на руския президент Владимир Путин в..

публикувано на 29.03.24 в 16:16
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

"Нашата  интерпретация на образа на Иполит Воробянинов , която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа  голямо предизвикателство , защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично..

публикувано на 28.03.24 в 09:51

Иванка Бечева изследва историята на Карабунар

Днес гост в рубриката „Горещо сърце“ е  историкът Иванка Бечева от пазарджишкото село Карабунар.   Нейната изследователска страст е свързана с историята на родното й място.  През годините открива неизвестни до момента факти и документи, свързани с духовното и икономическото развитие на селото.  В една от книгите й „Карабунар, история..

публикувано на 24.03.24 в 07:20