Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В МС обсъждат проект за промени в Закона за българското гражданство

| обновено на 30.01.19 в 09:47
Снимка: БГНЕС

Съветът за развитие към Министерския съвет ще обсъди проекта на правосъдното министерство за промени на Закона за българското гражданство и той ще бъде публикуван за обществено обсъждане. Една от промените в Закона е да не се дава българско гражданство на големи чужди инвеститори. Предвижда се да бъдат съкратени сроковете и прецизирани критериите за предоставяне на гражданство. Въвежда се кандидатите на основание произход да владеят български език и да имат работа и доход тук. Друга идея е да отпадне изискването за представяне на някои официални удостоверителни документи на хартиен носител.

Необходима е генерална промяна на четири закона, засягащи както българите, живеещи в чужбина, така и за българското гражданство, заяви в интервю за предаването „Преди всички“ Райна Манджукова, бивш председател на Агенцията за българите в чужбина:

„Това коментиране на инвестициите в един и същи текст с промените за лица от български произход ми изглежда адски несериозно и непрофесионално, защото това са съвършено различни неща, това са съвършено различни критерии и съответно и сроковете, и проверките, и всичко трябва да бъде различно, а не да се меша всичко наведнъж“, посочи Манджукова и уточни, че „има текстове в различните закони, които си противоречат директно“.

Като „добра идея“ определи подпомагането на инвеститори с по-лесен достъп до гражданство Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество:

„Факт е, че другите страни в Съюза, които имат подобни неща са Малта и Кипър. Малта и Кипър са известни с това, че те са офшорни зони. Офшорните зони, една от основните им причини да са такива - да имат всички най-добри възможности да привличат инвеститори на място. Това включва данъчно законодателство, регулаторно законодателство и гражданство“.

По думите на Панчев, „повечето инвеститори използват други способи, за да инвестират у нас“, примерно, „български граждани, които да управляват местно дружество“, т.е. „когато има голям инвеститор, той в повечето случаи не идва физически в България“:

„Системата е много по-различна - има юридически лица, които са регистрирани в България, има и  юридически лица, които не са регистрирани в България, т.е. използват се съвсем различни механизми, така че може би това е причината“, уточни Стоян Панчев по повод обвиненията, че получилите т.нар. „златни визи“ не са допринесли за създаването на нови работни места и реални инвестиции в страната.

„Другата причина е, че напоследък имаме проблем с инвестициите", добави той и уточни, че е „важно да се разбере дали проблемът идва от малкото инвестиции или от това, че те се вършат по друг начин“.

„Не мисля, че качественият контрол върху отговорните инвестиции е слабото ни звено“, добави Манджукова, според която „най-големият проблем не е контролът, а как са разписани критериите“, които са били „претупани“ при „ремонтирането на закона“ през 2010 година.

„По отношение на предоставяне на гражданство за лица от български произход, наистина бяха претупани тези промени и това, което се случва днес - 8 години по-късно е до голяма степен негативно следствие от недобре изчистените критерии и условия, които бяха направени тогава. Едно от тях е изискването задължително да има удостоверение за български произход, издадено от Агенцията за българите в чужбина“, уточни тя и поясни, че България „е единствената страна, която има отделна институция, която да издава удостоверение за такъв български произход“. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зелена градска среда се обсъжда на форум в Кипър

Новаторски идеи, добри практики и политики за развитието на устойчива, зелена и интелигентна градска среда ще бъдат дискутирани днес на втория "Кипърски форум на градовете" /Cyprus Forum Cities 2024/. Това е най-голямата конференция в областта на местното самоуправление в Кипър. Форумът се провежда по инициатива на неправителствената..

публикувано на 19.04.24 в 07:56
Никола Стърджън

Съпругът на бивш първи министър на Шотландия - обвинен за присвояване на средства

Съпругът на бившия първи министър на Шотландия Никола Стърджън беше обвинен във връзка с присвояването на средства от Шотландската национална партия, на която беше генерален директор до март миналата година. 59-годишният Питър Мърел беше задържан отново в четвъртък сутринта и разпитан от детективи от шотландската полиция във връзка с..

публикувано на 19.04.24 в 07:55

ЦИК обявява местата за гласуване в чужбина

Очаква се днес Централната избирателна комисия да обяви местата за гласуване в чужбина за изборите 2 в 1. Те ще бъдат в държавите, които на произведени до пет години преди изборния ден избори, е имало образувана поне една избирателна секция, в която са гласували не по-малко от 100 избиратели. ЦИК обявява списък на местата извън страната за..

публикувано на 19.04.24 в 07:47

След израелските удари: Иран спря полетите над няколко града

Иран спря полетите над няколко града, включително централния град Исфахан. Държавната иранска телевизия предаде, че противовъздушната отбрана е унищожила три дрона в небето над града. По-рано беше съобщено, че близо до летището там се чуват експлозии. Три експлозии са били чути близо до военна база в северозападната част на града. По-рано..

публикувано на 19.04.24 в 07:43

"Съседите" и травмите от комунизма представя България тази вечер на Венецианското бианале

Българският павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале се открива тази вечер. Най-старият и престижен световен форум за съвременно изкуство ще продължи до 24 ноември и се провежда веднъж на две години. Мотото тази година е "Чужденци навсякъде" и във фокуса попадат темите за миграцията, изгнанието и чуждестранния произход...

публикувано на 19.04.24 в 07:41
Висш съдебен съвет

Гражданският съвет към ВСС обсъжда във Велико Търново последните промени в Конституцията

Гражданският съвет към Висшия съдебен съвет се събира във Велико Търново за дискусия по проблемите на практическото прилагане на последните конституционни промени и възможността за възникване на конституционна криза в управлението на държавата. В периода на обществените консултации, както и в хода на парламентарната процедура за промени в..

публикувано на 19.04.24 в 07:33
Служебният премиер Димитър Главчев и президентът Румен Радев (05.04.2024 г.)

Очаква се среща на "Дондуков" 2 за рокадите в служебното правителство

Все още няма отговор на въпроса дали и кога президентът ще подпише указ за персоналните промени в състава на кабинета, предложени от служебния премиер. Румен Радев иска да обсъди с Димитър Главчев реалните мотиви за рокадите в министерството на външните работи и в това на земеделието и ще го покани на среща на "Дондуков" 2 днес. Няма официална..

публикувано на 19.04.24 в 07:30