Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Кирхнер: Износът на български храни и напитки към Япония може да се увеличи

| обновено на 09.02.19 в 12:47
Снимка: архив


Износът на български храни и напитки към Япония може да се увеличи след споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Токио. Това прогнозира пред "Хоризонт" проф. Емил Кирхнер от университета в Есекс. Споразумението влезе в сила от 1 февруари и с него се премахват почти всички търговски мита върху вноса в Япония на европейски земеделски продукти:
    

„За държави като България би трябвало да има ползи в сектора на земеделието. Японският пазар ще се отвори за продукти като вино например", коментира проф. Емил Кирхнер в интервю за предаването „Събота 150“.

Със споразумението Европейският съюз премахва 99% от митата си за вносни стоки от Япония, а след преходен период - ще бъдат отменени и търговските тарифи за автомобили, камиони и битова електроника. В замяна - Япония ще се откаже от митата върху 94% от европейския внос. От гледна точка на Брюксел - най-важно е премахването на търговските тарифи за 84% от европейските селскостопански и рибни продукти. Проф. Найджъл Дрифийлд от университета "Уоруик"  определи споразумението за свободна търговия като "изключителен успех". Той смята, че е напълно възможно да се стигне и до увеличаване на японските инвестиции в Източна Европа:

„И двете страни от споразумението – ЕС и Япония, ще спечелят много. Бих се насочил към източноевропейските държави, каквато е и вашата, където цената на труда все още е предимство при привличането на инвеститори“.

Това отваря изключително големи възможности за бизнес, категорична е и д-р Мередит Кроули, която преподава в Кеймбридж:
"Някои от най-големите позитиви от споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Япония ще бъдат усетени в автомобилната индустрия. Това е сектор, в който Европейският съюз има сравнително високи мита. В същото време Япония има интерес към него. Също така споразумението ще допринесе положително за земеделските продукти. Япония, която е островна държава, е малко по-чувствителна, когато става дума за хранителни продукти. Те искат да защитят производството на локални продукти и в същото време са наложили доста високи мита за вносните храни и напитки. Сега европейските компании ще могат да изнасят хранителни продукти за Япония много по-евтино, защото няма да се налага да плащат търговски тарифи". 
Проф. Кирхнер добавя: "Това включва вино, свинско месо, сирене и други продукти, което ще донесе изключително голям позитив за европейските земеделски производители. Разбира се, не може да гледаме на споразумението като на земеделски продукти срещу автомобили, но със сигурност търговията между Европейския съюз и Япония ще отбележи ръст от 30%".
Д-р Мередит Кроули коментира възможните варианти след Брекзит: "Японските производители са инвестирали изключително много в изграждането на автомобилни заводи в Обединеното кралство. Ако обаче се стигне до Брекзит без сделка, високите тарифи на Европейския съюз ще влязат в сила, защото вече ще говорим за трета страна. Само че във Великобритания се произвеждат и японски автомобили, използват се и вносни компоненти за сглобяването им. Това обобщено означава, че не британските компании, а японските ще трябва да платят високите тарифи, за да продават автомобилите си, произведени във Великобритания, на европейския пазар. Това просто означава, че те ще заобиколят Великобритания и ще изнесат производството си другаде".
"При ситуация на излизане на Великобритания без сделка, бизнес моделът в автомобилната индустритрия, разработен в последните 30 години, вече няма да работи", коментира Найджъл Дрифийлд, който е убеден, че сътресение в автомобилната индустрия може да създаде доста проблеми и на британската, и на германската икономика. Това ще бъде пореден удар, след като така или иначе автоиндустрията търпи загуби заради скандалите около дизеловите двигатели и пренастройването на бизнес моделите си. Въпреки това Дрифийлд е убеден, че част от японските инвестици в автомобилната индустрия могат да се пренасочат към континентална Европа и отново печелившите ще бъдат повече.
Още по темата чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Пленкович

ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила има шанс за кабинет

Според най-новите данни на Държавната избирателна комисия в Хърватия управляващата дясноцентристка Хърватска демократична общност печели 61 мандата в 151-местния парламент на проведените вчера избори. Това означава, че тя няма да може да управлява самостоятелно и ще трябва да води преговори с други партии, успели да влязат в хърватския Сабор...

публикувано на 18.04.24 в 23:05
Милорад Додик

Босненски сърби протестираха срещу проекторезолюция за геноцида в Сребреница

Десетки хиляди босненски сърби се отзоваха днес на призива на лидера си - президента на Република Сръбска - Милорад Додик да протестират срещу проект на резолюция на Общото събрание на ООН, с която от идната година 11 юли може да бъде обявен за международен ден за възпоменание на геноцида в Сребреница. По време на войната в Босна през първата..

публикувано на 18.04.24 в 23:00
Избори в РСМ

Започна кампанията за парламентарните избори в Северна Македония

В Република Северна Македония днес официално започна кампанията за парламентарните избори на 8 май.  БТА предава от Скопие, че на стената на коритото на река Вардар в центъра на града с големи червени букви на бял фон е изписано "Българите в конституцията е предателство”. Агенцията отбелязва, че това е прессъобщение от партията "Левица",..

публикувано на 18.04.24 в 22:57
Иранският първи дипломат Хосейн Амир Абдолахиан.

Иранският външен министър: Ще накараме Израел да съжалява, ако ни нападне

Иранският външен министър Хосейн Амир Абдолахиан се зарече днес пред Съвета за сигурност на ООН, че страната му ще "накара Израел да съжалява" за всяко нападение срещу нея, предаде БТА като се позова на Франс прес. "Действията за самозащита и контрамерките на Иран са приключили, така че израелският терористичен режим трябва да прекрати всякаква..

публикувано на 18.04.24 в 22:47

До края на април ще е готова методиката, гарантираща сигурността на машинния вот

До края на април ще е готова методиката, която ще гарантира, че машините за гласуване ще отговорят на условията. Въпросът е бил обсъден на работна среща в Министерството на електронното управление.  Работна група от министерството, от Института по стандартизация и на Института по метрология ще изготвят актуализацията на методиката.  След това тя..

публикувано на 18.04.24 в 22:17

Шест грузински партии призоваха за протести срещу законопроекта за "чуждестранните агенти"

Шест грузински опозиционни партии призоваха за масови протести срещу правителствения законопроект за "чуждестранните агенти", който вече стана причина за многохилядни протести в столицата Тбилиси. Според опозицията, спорният законопроект цели да блокира пътя на южнокавказката страна към Европейския съюз и НАТО.  Грузия прие на първо четене..

публикувано на 18.04.24 в 22:00

Нов музеен обект край с. Шуменци разказва за Тутраканската епопея

Нов музеен обект отвори врати днес край тутраканското село Шуменци, където през 1916 година се е провела една от най-големите битки, дала началото на освобождението на цяла Южна Добруджа, битката за Тутраканската крепост. Той е на стойност близо 8 милиона лева. Нови технологии пресъздават битката при Тутракан Лентата на иновативния музей,..

публикувано на 18.04.24 в 20:15