Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богословът Костадин Нушев:

Църквата се стреми към умереност, политиката често изпада в крайности

Духовните кризи са съпътствани от разколебаване на ценностите

Доц. Костадин Нушев

"Духовната криза в обществото, моралните проблеми много често идват от това, че някакви традиционни ценности, институции в момента са подложени на известно разколебаване." Това каза в предаването "Нощен Хоризонт" доцент Костадин Нушев - преподавател в Богословския факултет на Софийския университет  "Свети Климент Охридски".

Ролята на църквата и като традиция, и като институция е много важна за обществото, за държавата и както виждаме през последните години това се осъзнава и от самите представители на държавата.

"Ето понякога има такива законодателни актове, в които самите народни представители, самите законодатели се обръщат към църквата с молба или с покана тя да изрази своето духовно, морално виждане, становище. Понякога става и малко така чрез определена полемика да кажем, но то също е полезно."

Нушев даде пример с агресията сред децата, с която образователната система трудно може да се справи.

„Престъпността или формите на зависимости сред децата, които са не само алкохол, наркотици, но появява се така наречената киберзависимост. В съвременния свят, където технологиите, медиите са много важен фактор, не само за информация, но и за формиране на вкусове, култура, досегът с ценностите, с книгите. По какъв начин младото поколение намира информация, търси информация? Дали книгата вече е основното средство, книжовността? Какво се случва в дигиталната епоха с книгите, с книжовността", коментира Костадин Нушев.

Църквата не е толкова политизирана институция. Тя не е в злободневието на политиката, смята преподавателят от Богословския факултет.

"Тя е отвъд лявото и дясното, либералното и  консервативното. Макар, че някои  в днешно време считат, че църквата е по-скоро консервативна, но ние бихме казали, че не в този политически смисъл. Тя има традиция, нейната традиция има елементи на консервативност, но бихме казали, че тя е радетел и за свобода, за свобода на съвестта.“

Понякога ултралибералните течения влизат в  конфликт с църковната традиция, отбелязва доц. Нушев.

"Както и ретроградни, консервативни тенденции могат да влязат в противоречие със съзнанието на църквата за свобода. Ето примерно свободата в семейството. Свободата на родителите да възпитават децата без някаква бюрократична намеса, груба намеса от страна на държавни органи, т.е. църквата е пазител на нещо, което е като умереност, като баланс на ценностите, а в политиката много често се изпада в крайности."

Политическите течения винаги отиват в някакви крайности и това е характерното за политическото противоборство, църквата – напротив: опитва се да бъде балансьор, подчертава богословът:

"Затова е много важно църквата да не се въвлича в чисто политическата, тази партийно- политическа битка, а да остане като един коректив и обединител, защото тя може да говори на езика, на един език, който е универсален и който трябва да намери общ език както с левите, с десните, с консерватори, с модернисти, прогресисти, независимо от какво течение са. Но тя трябва да ги обедини по начин, по който да им покаже универсалните човешки ценности, или институции, от които не може да се отстъпи. Например семейството, правата на родителите, правата на детето, ненасилието."

Цялото интервю с доц. Нушев слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Вешим

Михаил Вешим: Смисълът на живота е предаване на опита

Смисълът на живота е предаване на опита на едно поколение на следващото. Това каза пред БНР писателят Михаил Вешим, който представи в предаването "Хоризонт за вас" новата си книга "Стари хипари и нови разкази" . "Това са едни разкази, на които първото издание беше преди повече от 10 години, сега към тях съм добавил още един цикъл от 10-ина..

публикувано на 12.04.24 в 16:34

Ваня Тодорова: Да направим място, където всички да се чувстват щастливи

Човек, който работи с деца и си почива сред животни – така можем да представим Ваня Тодорова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е основател на конната база „Ахил“, разположена близо до София. Там Ваня развива конната терапия като вид рехабилитация за деца със специални потребности. Надява се, че това ще стане практика у нас, както вече е в..

публикувано на 07.04.24 в 06:45

Даме Стойков ръководи успешно Обединени спортни клубове "Локомотив София"

Как един спортен клуб може да възкръсне като феникс от пепелта? Или казано по друг начин - от едно старо игрище със сгурия... Това със сигурност знае председателят на Обединени спортни клубове "Локомотив София" Даме Стойков. Човек със забележителна спортна кариера. Дългогодишен състезател по джудо и самбо на „Локомотив“ София...

публикувано на 31.03.24 в 07:39
Бисерка Йовчева

Бисерка Йовчева - учителката, която се подписва под златните успехи на българчетата по информатика

"Математика е важна за много направления, всички високотехнологични постижения са базирани на математика и независимо, че напоследък говорим за изкуствен интелект и че компютрите могат да ни заменят, за да се стигне до тук, основата е в математика, каза в "Нощен Хоризонт" Бисерка Йовчева - учителката , която се подписва под златните успехи по..

публикувано на 30.03.24 в 15:59

Руската прокуратура поиска Алла Пугачова да бъде обявена за чуждестранен агент

Руската прокуратура поиска от Министерството на правосъдието да обяви Алла Пугачова, кралицата на съветската и руската естрадна музика, за "чуждестранен агент", съобщи държавната информационна агенция РИА, цитирана от Ройтерс.  74-годишната Алла Пугачова се премести да живее в Израел малко след инвазията на руския президент Владимир Путин в..

публикувано на 29.03.24 в 16:16
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

"Нашата  интерпретация на образа на Иполит Воробянинов , която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа  голямо предизвикателство , защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично..

публикувано на 28.03.24 в 09:51

Иванка Бечева изследва историята на Карабунар

Днес гост в рубриката „Горещо сърце“ е  историкът Иванка Бечева от пазарджишкото село Карабунар.   Нейната изследователска страст е свързана с историята на родното й място.  През годините открива неизвестни до момента факти и документи, свързани с духовното и икономическото развитие на селото.  В една от книгите й „Карабунар, история..

публикувано на 24.03.24 в 07:20