Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ефективен ли е Законът за подпомагане и финансова компенсация на пострадалите от престъпления?

| обновено на 22.02.19 в 17:24
Снимка: МВР

Всяка година на 22 февруари отбелязваме Международният ден за подкрепа на жертвите на престъпления. На тази дата през 1990 година правителството във Великобритания издава т.нар. Харта на жертвите на престъпността - първият официален документ, насочен към пострадалите от различни криминални деяния.

През 2007 година в България е приет Закон за подпомагане и финансова компенсация на пострадалите от престъпления, който се оказва, че не е съвсем работещ. 
„Този закон е за една ограничена група от пострадали от престъпления като тероризъм, умишлено убийство или опит за убийство, умишлена тежка телесна повреда, блудство, изнасилване, трафик на хора или престъпления, които са извършени или поръчани от организирана престъпна група, т.е. не за всички пострадали, а само за този кръг хора“, обясни в интервю за предаването ни "Хоризонт за вас" юристът от Анимус Диляна Маркова.

„Освен това финансовата компенсация е само за имуществени вреди - разходи за медицинско лечение, транспортни разходи или такива за явяване при адвокат, ако пострадалото лице не е ползвало безплатна адвокатска помощ, като размерът е до 10 000 лева“, каза още юристът, както и уточни, че „това са разходи, които пострадалото лице трябва да доказва със съответните документи“, което често е трудно. 
„Това е една административна процедура, която може да се задейства една, след като е приключило наказателното производство с влязъл в сила съдебен акт или ако е прекратено заради това, че не може да бъде разкрито“, добави Маркова, според която въпросната компенсация е необходима на жертвите на по-ранен етап. 
„В много държави тези обезщетения се изплащат от фонд, който се попълва най-вече от конфискация на незаконно придобито имущество, докато по нашия закон за конфискация  на имущество, придобито от незаконна престъпна дейност, много малък процент изобщо не отива за компенсация на жертви, а отива за обществени, социални разходи“, уточни още тя.

„Този закон на хартия звучи много добре, но той остава един неработещ закон“ въпреки, че в него изключително добре са „експонирани изискванията на директивата за минималните права на жертвите на ЕС“, добави юристът. 
„Той разписва задължение на правоохранителни органи, които дас предоставят информация за правата на жертвите“, в това число „право на психологическа помощ“, която е предвидена да е безплатна. 
„Съгласно закона и правилника за неговото прилагане, тези организации се избират след процедура, която е по Закона за обществени поръчки. Имаме информация, че през 2017 година при обявяване на такава поръчка, явилите се организации не са отговаряли на условията и в резултата за 2017-а не е избрана организация“, каза още Маркова.

От 2007 до 2018 година нито една от 17 молби на жертви на трафик на хора не е била одобрена, а от 16 молби на жертви на изнасилване - само на две жертви са  били присъдени обезщетения по този закон с общ размер 4 000 лева, обясни юристът, която се позова на данни от поискана от Анимус през май 2018-а справка от Националния съвет за подпомагане и компенсация на пострадали от престъпления към Министерство на правосъдието. 

„В Древността ясно в казано - по-добре лош закон, отколкото без закон“, добави в коментар в ефира на "Хоризонт" д-р Росанка Венелинова - директор на  Център „Надя“, която работи по Закона за подпомагане и финансова компенсация на пострадалите от престъпления и според която „има какво да се променя“ в  него.

„Сумите, които са предвидени в този закон са така да се каже "скромни“, а оценяването на човешкия живот в случай на смърт са до 10 000 лева, а при средна и тежка телесна повреда - до 5 000. А при имуществените повреда, за да може да се получи компенсация е доста трудно, тъй като трябва да се събират изключително много документи“, уточни д-р Венелинова, чиято организация е печели търг на обществена поръчка, разписан по въпросния закон.

„Средно на година организацията помага с психологична помощ и подкрепа по този закон на около 50 до 70 души, уточни д-р Венелинова, както и поясни, че "една жертва на трафик миналата години все пак получи финансова компенсация, но това е изключение“, тъй като  но „много трудно се доказват и се събират документи при този род престъпления“. 
 
Подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спецоперация в центровете за мигранти в София

Специализирана полицейска операция започна в центъра за временно настаняване на мигранти в столичния квартал "Овча купел". Това съобщи БТА. В района има масирано полицейско присъствие, като част от униформените служители са тежко въоръжени и маскирани. В рамките на операцията структурите на МВР използват и специално обучени кучета. Целта на акцията е..

публикувано на 28.03.24 в 20:44
Володимир Зеленски

Зеленски е разговарял с Майк Джонсън за спешната необходимост от нова военна помощ от САЩ

Президентът на Украйна Володимир Зеленски съобщи, че е разговарял с председателя на Камарата на представителите на американския Конгрес Майк Джонсън за спешната необходимост от нова военна помощ от Съединените щати. Зеленски съобщи в социалните мрежи, че е обяснил на Джонсън каква е ситуацията на фронта, както и за "драстичното нарастване на руския..

публикувано на 28.03.24 в 20:10
Камиони на Египетския Червен полумесец с хуманитарна помощ влизат от Египет в ивицата Газа през граничния пункт

МСООН: Израел да вземе всички мерки, за да осигури безпрепятствен достъп на хранителни помощи за Газа

Израел трябва да вземе всички необходими мерки, за да осигури незабавно безпрепятствен достъп на хранителни помощи за Ивицата Газа, постанови днес Международният съд на ООН. В решението се посочва, че населението на палестинския анклав вече не е само застрашено от масов глад - той вече настъпва сред тях. Решенията на учредения през 1945..

публикувано на 28.03.24 в 20:03
Джон Кърби

Кърби: Предупредихме писмено Москва за възможна екстремистка атака

Съединените щати отхвърлиха твърденията на руския Следствен комитет, че четиримата таджики, които са обвинени, че са извършили терористичния акт в Подмосковието миналия петък, били свързани с украински националисти. Киев: Руските служби са знаели месец по-рано за предстоящия терор край Москва  "Глупости и пропаганда", заяви говорителят на Съвета..

публикувано на 28.03.24 в 20:02

Заплатата на кмета Терзиев ще е над 9100 лева

Тройно скача заплата на кмета на София Васил Терзиев, гласува Столичният общински съвет. По-високи заплати ще взимат общинските съветници, председателят на съвета, районните кметове и заместниците на Терзиев. Докладът е внесен от председателя на градския парламент, а мотивът е, че заплатите не са актуализирани от 10 години. Над 2,6 млрд. лв. бюджет..

публикувано на 28.03.24 в 19:34

Сметната палата: Още два работни дни за подаване на отчетите на партиите

Сметната палата напомня, че остават още два работни дни, в които политическите партии трябва да подадат своите годишни финансови отчети за 2023 г. Законовият срок за това е 31 март, но тъй като през 2024 г. той е почивен ден, отчети ще се приемат и на 1 април (понеделник) включително. Документите (на..

публикувано на 28.03.24 в 19:18

Кирил Вътев: Няма да допуснем "Евролаб" на "Капитан Андреево"

Съдът върна фирмата "Евролаб" в лабораторията на ГКПП "Капитан Андреево" . Ние няма да я допуснем и обжалваме решението на съда. Това зави министърът на земеделието в оставка Кирил Вътев. Съмненията за порочни практики, свързани с "Капитан Андреево", върна в дневния ред бившият заместник-министър на земеделието Иван Христанов в интервю за..

публикувано на 28.03.24 в 19:01