Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Клаус Хурелман: Вълната от ученически стачки за климата е ново явление

Вълната от ученически стачки за климата, която завладява Европа и света, е феномен. Общественото мнение в Европа за ученическия екопротест е разделено. Подкрепящите го се радват, че уж аполитичните младежи демонстрират гражданска активност. При това без да загърбят смартфоните си - напротив, организират се в социалните мрежи.

А критиците на младежкото движение за опазване на климата се възмущават, че децата не ходят на училище и дори не живеят природосъобразно, защото благодарение на услугите на нискобюджетните авиокомпании предпочитат за почивката си шумотевицата на мегаполисите пред идилията на селския туризъм.

„Трябва да се върнем много много години назад във времето, за да си спомним за тийнейджъри, които участват в политически мотивирана демонстрация“ каза пред БНР социологът проф. Клаус Хурелман, който изследва протестните движения в Европа. С него разговаря Весела Владкова.

- Не се случва често, деца да бягат от училище, за да се включат в политически протест. Това ново явление ли е проф. Хурелман?

- Наистина е ново явление, защото през последните близо 20 години младите хора бяха загърбили политиката, не проявяваха никакъв интерес към нея, което, разбира се, има и своето обяснение - икономическата криза накара всички първо да се погрижат за себе си, за своето лично оцеляване, и нямаха време за гражданска активност. Едва през напоследък отчитаме в изследванията си, че интересът на младежите към обществените теми расте, и то сериозно.

- Приличат ли демонстрациите на учениците на дифузния протест на „жълтите жилетки“ във Франция, който също се прехвърли в други държави? И защо младите хора не потърсиха младежките организации на традиционните партии като изразител и защитник на интересите им?

- Гражданската активност винаги първо се изразява в извънпарламентарната дейност. Затова децата са на улицата, а това наистина е рядкост! Протестът на учениците все още не е „яхнат“ от политиците, макар точно за тази тема да има традиционна партия - партията на Зелените. Те се въздържат от намеса, което е похвално. А дали в бъдеще ще се стигне до вливане на протестното движение в партийната система, е рано да се каже. Но ако децата искат да постигнат нещо, това е пътят.

Монотематиката на това движение ме кара да мисля, че има съществени различия в сравнение с „жълтите жилетки“. Защото „жълтите жилетки“ протестират по принцип, а учениците поставят съвсем конкретни искания само по една тема. Децата искат политиците да се заемат с опазването на климата. Протестните движения, като във Франция в момента, но и като „Пегида“ в Германия, наистина са дифузни и страдат от липса на конкретика.

И още една разлика - децата знаят, какво е решението. Те настояват политиците да работят, да се задействат, да гласуват закони, които да ограничат вредните емисии и глобалното затопляне. И тъй като тези искания са съвсем конкретни, няма да се изненадам, ако скоро поставят и срокове, в които тези искания трябва да бъдат изпълнени. …

- И все пак, проф. Хурелман - и „Жълтите жилетки“, и учениците нямат ясно изразени лидери, нямат платформа. Какво ни казва това за гражданското общество?

- Променят се инструментите на гражданското общество. Дигиталният свят, в който живеем, позволява на хората да вземат нещата в свои ръце - директно и без посредници. Младите са първопроходци - те са свикнали да общуват дигитално, да реагират на дадена тема директно и да се организират в социалните мрежи. Това е базисна демокрация. А опазването на климата е силно емоционална тема, която засяга всички.

- Като тема, която засяга всички ни, не е ли логична следваща стъпка движението на учениците да прерасне в политически субект проф. Хурелман?

- Иска ми се да е така. Според мен само в задълбочен и искрен разговор с политическите партии могат да се изпълнят исканията на учениците. Като основа за диалог поне в Германия мога да определя внесения тази седмица в Бундестага законопроект от министъра на околната среда за опазване на климата. Време е партиите да се занимаят със същността на този протест. За мен това е конструктивното следствие от този граждански протест.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 европейски държави събраха пари за 500 000 снаряда за Украйна

Двадесет европейски държави са събрали достатъчно средства, за да закупят половин милион снаряда за украинската артилерия. Това съобщи АФП. Това ще помогне за промяна на ситуацията на фронта, заяви премиерът на Чехия Петр Фиала при посещение във Вашингтон. Киев може да очаква първите доставки през юни. Чрез чешката инициатива се цели да..

публикувано на 16.04.24 в 23:00

Пиян полицай предизвика катастрофа на оживен булевард във Велико Търново

Полицай предизвика катастрофа тази вечер на оживен булевард във Велико Търново. Дрегерът е отчел 1,84 промила алкохол в издишания въздух. Полицаят е задържан.  Той е бил с личния си автомобил, потвърдиха за "Хоризонт" от ОДМВР.  Около 21 часа тази вечер на светофара до Регионалната дирекция по горите на бул. "България“ във Велико Търново е станала..

публикувано на 16.04.24 в 22:45
Британският премиер Риши Сунак.

Сунак е призовал Нетаняху да "прояви здрав разум“ по отношение на ситуацията с Иран

Британският премиер Риши Сунак е разговарял по телефона с израелския си колега Бенямин Нетаняху и го е призовал да прояви "здрав разум" по отношение на ситуацията с Иран.  Говорител на Даунинг стрийт информира, че Сунак е казал на Нетаняху, че „значителната ескалация не е в ничий интерес и само ще задълбочи несигурността в Близкия изток“...

публикувано на 16.04.24 в 21:52

Малчугани ще тренират на обновена спортна площадка в Монтана

Още една спортна площадка ще могат да използват жителите на Монтана за масов спорт. Тя се намира зад зала "Младост". Изградена е преди повече от 10 години с европейски средства. Сега общината я възстанови и ще може да ползва от всички живеещи в най-големия жилищен квартал в града "Младост", както и всички останали“, каза кметът на Монтана Златко..

публикувано на 16.04.24 в 21:26

Европейската дипломация готви нови санкции за Иран заради атака срещу Израел

Министрите на външните работи на ЕС са предложили да се разширят санкциите срещу Иран заради масивната му атака към Израел през уикенда, съобщи след видеоконференцията им върховният представител по външната политика и сигурност Жозеп Борел. Те разговаряха в навечерието на специалния Европейски съвет днес и утре, където въпросът също ще се обсъжда...

публикувано на 16.04.24 в 20:56

Има задържан за оскверняването на гроба на патриарх Неофит

Полицията в София задържа мъж, който е разпознат на записите от охранителните камери като човекът, който осквернява гроба на патриарх Неофит под колонадата на столичния митрополитски храм "Св. Неделя".  Оскверниха гроба на патриарх Неофит По-рано от Светия синод уточниха, че в рамките на няколко дни гробът е бил два пъти обект на..

публикувано на 16.04.24 в 20:52
Виолета Коритарова

Министър Коритарова: Подписването на споразумения за финансиране на общински проекти ще продължи

Подписването на споразумения за финансиране на общински проекти ще продължи. Това гарантира министърът на регионалното развитие Виолета Коритарова пред членове на Националното сдружение на общините.  Обсъдена беше инвестиционната програма за общински проекти, която се изпълнява със средства от държавния бюджет. Министърът призова местните власти..

публикувано на 16.04.24 в 20:20