Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Портал към други светове" – пътуване в света на сънищата

Александра Шехтова е бивша спортистка, която от пет години живее в Брюксел. Загърбвайки интензивния живот в България, тя прави рязък завой и така започва приключението ѝ в света на писането и думите. Книгата ѝ „Портал към други светове“ не може да се впише в никой литературен жанр, защото представлява дневник на… сънищата ѝ.

"Не знам как така изведнъж, от толкова динамичен живот, като спорт, терени, състезания, пътувания в чужбина, как изведнъж смених приоритетите си – от активност към абсолютно затваряне в себе си", изолиранe от света и вглъбяване в писането на книги и сънуването, сподели Александра в студиото на „Графити по въздуха“.

"Брюксел е особено място, странно ми е, още не мога да се впиша в неговия живот, дори някак си като че ли продължавам да не го приемам. Когато пристигнах там, въпреки че бях предупредена, изпитах невероятен културен шок, не само езиков… Самотата е фактор в живота на белгийците… Тази самота пък ми позволи да се вглъбя в моите неща, да се изолирам от света и да се опитам да разбера какво се случва с мен, какви са тези трансформации и да пиша книги, защото за писането на книги трябва тишина и спокойствие", призна авторката.

Александра разбира, че сънищата ѝ провиждат в бъдещето, когато преди кандидатстудентския изпит преди години „сънува“ темата по история. "Тогава не повярвах, от една страна, беше хубава подсказка да сънуваш темата, която ще се падне на кандидатстудентския изпит,  но от друга страна, тя ме отказа да продължа да уча другите теми. Когато изтеглиха темата, която бях сънувала, бях в шок и не можех да проумея какво се случва. Тогава не осъзнавах силата на сънищата и техните послания, едва години по-късно го осъзнах, а през 2017-а реших че това не е случайно и започнах да ги записвам и да си водя дневник. За целта си купих диктофон и ги записвам сутрин, докато са още пресни в съзнанието ми". 

След като осъзнава, че сънищата ѝ носят послания, Александра се заема не само да ги записва с всички подробности и да усъвършенства писателските си умения, но и да търси информация, за да се опитва да ги тълкува.

Чуйте цялото интервю с Александра Шехтова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28