Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Offline - възможно ли е да се откъснем за 24 часа

Според инициатора Николай Неков, все по-трудно балансираме между социалните мрежи и реалния живот

| обновено на 25.02.19 в 15:16
Николай Неков
Снимка: Личен архив

Да си офлайн, да не си в социалните мрежи изглежда като новия лукс на 21 век.

Инициатива на Николай Неков ни предизвиква за 24 часа да не използваме интернет, а вместо това да бъдем част от различни активности, които акцентират върху социалните контакти, вместо върху виртуалното общуване. Това е второ издание на инициативата.

„Първото издание беше напълно пилотно. Нямам точна статистика колко точно хора са се включили. Предвид попълнили анкета и върнали обратна връзка се включиха около 30-40 човека. Интересното е, че две-трети от тях не са издържали 24 часа. Не е въпросът дали 24 часа не си погледнал, а дали си опитал поне пет, шест, осем, десет – нещо да лимитираш“, поясни Неков.

За второто издание той е замислил на база на обратната връзка да организира и офлайн среща на бордови игри. „Тъй като това са много различни хора. Миксът от хора е много интересен и за тях би било интересно да си поговорят – какви хора са, с какво се занимават, защо го правят, как минава при тях предизвикателството.“

Срещи с приятели, за които все не ни остава време, четене, спорт са само част от алтернативите на социалните мрежи. „Често хората дори не си задават въпроса – добре, сега ако имам три-четири часа повече какво точно ще правя“, пояснява Николай Неков, който е президент на "Младежки Бизнес Клуб" и основател е на компания за бизнес консултиране и реклама. Той е също така доброволец във “Фондация деца на България” и запален фотограф. Един от лидерите в проекта „40 до 40“ на Дарик радио и съосновател на 9Academy.

Откъсването от социалните мрежи става все по-трудно

На пръв поглед да се откачиш от социалните мрежи и комуникационните канали, с които си свикнал, изглежда много лесно, по всъщност е доста трудно и с течение на времето става все по-трудно, споделя Неков. Защото алгоритмите и бизнес моделът на социалните мрежи са така зададени, че да ни е все по-трудно да излезем от тях. 

„Имаме нужда от това време, в което да се центрираме и да си припомним, че центърът сме ние – нашият дух и тяло, а не социалните мрежи. Когато осъзнаем, че те по-скоро често ни разсейват и имат доста негативни ефекти от това да прекарваме все повече време, тогава вече си задаваме въпроса - дали известно време да не опитам да прекъсна тази връзка, дали ще е трудно“, мотивира инициативата си той.

След първите няколко часа хората разбират, че не им липсва чак толкова много да видят постоянно кой е писал, кой какво е постнал и малко по малко осъзнават, че не губят толкова много, твърди Николай. По думите му, така хората могат да се вслушат повече в собствените си мисли, включително да се посветят на медитация.

Социалните мрежи запълват и малкото ни свободно време извън работата 

Работим в постоянен стрес, а социалните мрежи запълват "празнината" от малко свободно време, допълва Николай Неков.

„Ако нямаме собствено хоби, което да ни вдъхновява, да ни мотивира да отделяме време за него, то това време по default отива в социалните мрежи. И реално не ни остава време за истински важните неща като хора около нас, хобитата ни…“

Като положителна тенденция Неков отбеляза, че и Google например вече третира сериозно зависимостта от мрежите. „И е хубаво в някакъв етап да го лимитираме. Естествено, Фейсбук и Инстаграм отбягват все още, но Гугъл и Андроид го правят, Епъл също. Apple и Android вкараха в новите ъпдейти автоматичен софтуер, който следи колко време в кои приложения. Има и много други приложения, с които човек може да следи и това е ключът според мен.“

Всеки сам за себе си слага границата докъде животът му да преминава онлайн

Няма как да се лишим от всички социални мрежи и чатове изцяло, защото са част от ежедневието ни, но като знаем статистиката трябва така да моделираме нещата, че „да имаме достатъчно време да си свършим работата, но не много повече“ - дава примерна рецепта Николай Неков.

Всеки за себе си трябва да определи къде точно да е границата, за да гони баланса, без да изпада в крайности, убеден е той. Защото технологията може както да надгражда това, което правим, така и да ни пречи.

Редица изследвания показват, че дългият престой в социалните мрежи носи своите негативи, може да доведе включително до депресия.

Със сигурност има тенденция на отлив от социалните мрежи, но вълната е много по-слаба от тази на тепърва навлизащите. „Броят на хората, които се отказват, е все още доста по-малък от тези, които влизат, нови потребители“, изтъква инициаторът на 24-часовото изключване.

Цялото интервю за "Хоризонт" чуйте в звуковия файл.  Николай Неков и водещата Валерия Николова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54