Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Самотна жена инвалид няма достъп до програма за личен асистент

За нея се грижат съседи, общината може да отпусне само еднократна помощ

Снежана Кежева от Плевен е с тежко физическо увреждане и без личен асистент.
Снимка: Латинка Светозарова

Жителка на плевенския квартал "Дружба" живее сама, на инвалидна количка и в безпомощно състояние, без да може да получи личен асистент. За жената се грижат нейни съседи.
Снежана Кежева е с тежко физическо увреждане. Преди време житейската й съдба провокира кампанията „Великден за всеки“ под патронажа на омбудсмана Мая Манолова. Сега нова трагична ситуация поставя Снежана Кежева пред тежко изпитание.

На 26 февруари животът на Снежана Кежева се преобърнал внезапно, след като починал нейният съпруг Сталин. Той бил единственият човек, на когото разчитала.

"Много ми е трудно - първо загубата, която беше като някакъв удар за мен, за една нощ. Никога няма да забравя тази нощ, когато чух падането в коридора, обърнах се и видях, че го няма до мен. Само аз си знам... Нито мога да отключа. Извиках комшийката, която е до мен. Те с линейката заминаха и повече не го и видях."

Снежана Кежева потърсила подкрепа в Социалната служба. "Ти знаеш, бройки няма" - това беше отговорът. Аз знам, че съм тръгнала от първото стъпало, от А и ще стигна до последното, до Я. Няма да спра." 

От този момент за нея се грижат съседи, защото няма личен асистент. Съседките Лиляна Иванова, Гинка Иванова и Анка Минева разказаха пред "Хоризонт": 

"С нея сме приятелки. Малко късно се намерихме - отпреди 5-6 години. Всеки ден идвах тук. Сталин правеше много хубави сладки работи и винаги черпеше. Помагахме си."

"Идвам при нея, когато има нужда храна да й донеса, вода да й налея, цветята да полея, ако трябва до тоалетна да отиде. Това са нещата, които са ежедневие, които тя не може да върши сама. Други съседи идват вечер също да й помагат. Сама жената не може да се обслужва."

"Какви са тези бройки, какви са тези чудеса, дето не може да се направи компромис за човек, който не може да мръдне от местото си. Каква е тази държава?"

Община Плевен може да отпусне само еднократна финансова помощ, съобщи кметът Георг Спартански.

"Проблемът не касае един човек, той касае хиляди хора в 265 български общини, които не са обхванати от досега съществуващата програма за домашни помощници, социални помощници и лични асистенти. В случая парите са държавни, програмата е държавна, общините само на практика на места реализират в рамките на отпуснатите бройки, отпуснатите средства това, което е държавната политика." 

"Затова се надявам, че от септември тази програма ще работи с пълен капацитет, за всички нуждаещи се, защото в момента по този начин изкуствено се противопоставят една група хора, които в момента ползват услугата, срещу други, които са не по-малко нуждаещи се, но поради ограничението на бройките но могат да я ползват. И така се създават конфликти на място, на което те не би трябвало да съществуват", допълва Спартански, който предлага и друг вариант. "По линия на други организации и институции допълнителна такава помощ да се дава на различните правни основания."

Самата Снежана Кежева е объркана, но не губи надежда, че ще бъде включена в програма, по която да има личен асистент. "Никой не може да се постави на моето място да чакаш."

Помощ и съдействие обеща и омбудсманът Мая Манолова, която се срещна с Кежева преди дни. 

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33