Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за цигуларя Боян Константинов

Боян Константинов
Снимка: личен архив

Боян Константинов е български цигулар, известен с концертната си дейност през първата половина на ХХ век. Уви, днес е напълно забравен. От 1916 г. до края на кариерата си през 1947 г. той изнася над 200 концерта - не само в София, но и в цялата страна, в градове и села. Със своята дейност той не само запознава публиката с възможностите на цигулката, с класическия репертоар за този инструмент, но и подтиква българските композитори да създават нови творби.

Поводът да си спомним за Боян Константинов е 115-годишнината от неговото рождение - роден е на 4 април 1904 г. във Велико Търново. Баща му е учител по музика и започва обучението на Боян от 4-годишна възраст. На 13 години той учи в София при Тодор Торчанов и Роза Ерлих Касърова, а през 1918 г. заминава за Чехия, за да учи при прочутия цигулков педагог Отокар Шевчик. В същото време изнася концерти в Прага, Пилзен, Писек. През 1923 г. Константинов се завръща в България, изнася няколко концерта и заминава на двегодишна специализация в Париж при известния педагог Айо. От 1925 г. започва активната му концертна дейност у нас - освен в самостоятелни концерти, свири и с други известни наши инструменталисти – с Андрей Стоянов и Славко Попов участва в изпълнението на Клавирно трио №5 от Бетовен, с Иван Торчанов изпълняват Кройцеровата соната на Бетовен. Боян Консантинов участва и в първите две издания на Варненските музикални тържества. Сред запомящите се събития в неговия творчески път е и участието му в третия авторски концерт на Любомир Пипков във Военния клуб на 7 октомври 1930 г. Двамата с композитора изпълняват Соната за цигулка и пиано. През 1937 г. Боян Константинов изнася концерт в новопостроената зала "България" - свири като солист на Оркестъра на Софийската опера под диригентството на Асен Найденов три цигулкови концерта в една вечер - от Бах, Моцарт и Чайковски. Същата вечер е награден с орден за граждански заслуги.

В репертоара на Боян Константинов като цигулар са концерти за цигулка и оркестър от Бах, Бетовен, Брух, Глазунов, Моцарт, Паганини, Сен-Санс, Чайковски. Най-често е изпълнявал "Ла фолия" от Корели. Едновременно със соловата си дейност Боян Константинов дълги години свири в оркестъра на Софиската опера, а от 1948 г. е концертмайстор. Умира на 3 август 1957 г.

В Златния фонд на БНР се съхранява единственият запис на Боян Константинов, направен в Германия през 20-те години на XX в. Това е творбата на Иван Кавалджиев "Малка фантазия върху български мелодии". Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов с концерти и майсторски клас в София и Русе

Двайсет и пет годишният пианист Емануил Иванов, когото слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" избраха за "Млад музикант на годината 2019", вече има завидна международна кариера. През март той пристигна в България за серия ангажименти в Русе и София. С два концерта Емануил гостува на Международния фестивал „Мартенски..

публикувано на 29.03.24 в 09:51
Юлия Аткова

Юлия Аткова: Искаме да образоваме комплексни артисти

Нашето желание е да образоваме едни комплексни артисти, хора на изкуството, каза пред БНР Юлия Аткова – директор на Частната професионална гимназия по сценични изкуства и мениджмънт АКАТАМУС. Според нея едно от слабите места в българското образование е, че всички деца, независимо от техните интереси и таланти, учат по една и съща програма:..

публикувано на 28.03.24 в 12:10

Стефано Пода постави “Русалка“ в Телавивската опера

Нимфи, сирени, русалки... В повечето случаи присъдата над тези митични същества е като на прекрасни изкусителки на мъже, които искат да ги подмамят и унищожат във водата. Човешките жени ги чувстват конкурентки. Може би първият адвокат, който се опитва да защити тези красиви морски създания, е Ханс Кристиан Андерсен с прекрасната си приказка за..

публикувано на 27.03.24 в 14:54

Предстои II международен балетен конкурс "Сара-Нора Прима"

Започна записването за участие във II издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, който ще се проведе от 1-ви до 6-и юли на сцената на Бургаската опера . Състезанието ще бъде в три възрастови групи при следния репертоар:  Група А / 9-12 г. – две класически вариации и една съвременна хореография, Група В / 13-16 г. и Група С..

публикувано на 27.03.24 в 14:17
Емил Минчев

"Светлосянка" – връзка между световете в първия аудиосериал на Емил Минчев

Емил Минчев , когото познаваме като автор и преводач, издаде първия си  аудиосериал . Той се казва  "Светлосянка"  и е определян като зашеметяващо приключение, развиващо се между два свята – този на живите и този на мъртвите. "На преден план тук е ърбън фентъзи елемента, действието се развива в отвъдното, а  мистерията е..

публикувано на 27.03.24 в 10:56
Националните награди за сценични изкуства –

"Икар" в 23 категории тази вечер в Народния театър

Днес отбелязваме Световния ден на театъра.  Тази вечер в Народния театър "Иван Вазов" ще бъдат връчени за 50-и юбилеен път наградите ИКАР. Актрисата Мария Каварджикова ще получи ИКАР за изключителен принос към българския театър, а за чест и достойнство ще бъде отличен сценографа Вечеслав Парапанов. На днешния 27 март отбелязваме..

публикувано на 27.03.24 в 07:36

Поредицата “Опера в киното“ идва в България

На 6-и април в България ще стартира първият сезон на международния проект “Опера в киното” . В салоните на “Синема Сити“ в цялата страна ще имаме възможността да гледаме четири великолепни оперни продукции: от фестивала в Брегенц - “Мадам Бътерфлай“ от Пучини /на 6-и април/, и от “Арена ди Верона“ -  “Травиата“ от Верди /на 20-и април/, с..

публикувано на 26.03.24 в 18:15