Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

11-годишният Ивайло Василев ще бъде солист на Радиооркестъра

| обновено на 05.04.19 в 13:58
Ивайло Василев
Снимка: dberbatov.org

Малкият пианист вече набира популярност, наричат го дори "Малкия Моцарт", а именно музиката на виенския класик често му носи награди и покани за престижни участия - като това да дебютира със Симфоничния оркестър на БНР с диригент Георги Патриков. Ивайло ще солира в Концерт за пиано и оркестър №12 от Моцарт.

Събитието е на 5 април от 19.30 ч. в зала "България", а в програмата са включени още: една от малко познатите увертюри на Йозеф Хайдн - „Необитаемият остров“, Вариации по тема от Хайдн на Йоханес Брамс и „Песен на съдбата“ от Брамс с участието на Смесения хор на БНР, подготвен от Любомира Александрова.

Ивайло Василев свири на пиано от 5-годишен - пожелал си пиано като коледен подарък и въпреки че в семейството му няма музиканти, той отрано показал чудесни заложби и огромно желание да свири. Сега е ученик в класа на именитата клавирна педагожка Емилия Канева в НМУ "Любомир Пипков" в София. Тя го подготвя за много конкурси на високо ниво, а той й се отплаща като печели награди - цяла колекция. Една от най-ценните до този момент е първата награда през 2018 г. на международния конкурс „Щелкунчик“ („Лешникотрошачка“) в Москва за деца до 14 години. Победителят свири със симфоничен оркестър под диригентството на уважавания в Русия български маестро Миша Дамев в престижната концертна зала "Чайковски".

Въпреки младостта си Ивайло е много отговорен музикант и вече знае добре колко много труд се изисква в тази професия. Той казва най-искрено: "Музиката на Шопен и на Моцарт се свири най-трудно. В музиката на Рахманинов, например, ако нещо не се получава добре, може да се измисли как да се скрие, докато при Моцарт и Шопен няма как да стане това. Просто тези двама композитори са толкова елегантни и трябва много специално отношение."

За предаването „Хоризонт до обед“ Василев сподели, че е развълнуван преди дебюта си със Симфоничния оркестър на БНР:

„Голяма чест е за мен да свиря с един от най-великите оркестри на България, да свиря концерт за пиано и оркестър номер 12 на Моцарт. Аз лично не съм свирил сериозно Моцарт. Доколкото знам, той има над 2000 часа музика, от които има 27 концерта, но аз засега съм свирил само един“.

Мечтата на младия талант е да свири концерти на Рахманинов, на Чайковски, всички концерти на Бах  и от соловите неща - Шопен и Рахманинов.

„Най-много искам да свиря в "Роял Албърт Хол", може би Чайковски първи концерт“.

Трите най-трудни конкурса, на които Василев е участвал, са били в Москва, признава той.  Най-дългата му почивка от пианото е била … седмица, когато бил на море в Гърция, но тогава изкомпозирал 2 произведения на плажа. Признава че е „самоук“ композитор и разчита на електронните сайтове, за да разширява познанията си по инструментознание и оркестрация.

„Започнах да композирам по-рано, но не си ги записвах тогава още. Някъде 7-8-годишен започнах да композирам, но ги записвам от година-година и половина“.

Интервютата с Ивайло Василев за предаването "Алегро виваче" и "Хоризонт до обед" можете да чуете в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28