Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алексей Пампоров: Насилието в Габрово е целенасочено използвана политическа димка

Алексей Пампоров
Снимка: Ани Петрова

Събаряне на малки ромски махали заради конфликти винаги има преди местни избори. Никога не се нападат големи махали. Можем да подозираме, че има дирижирана работа в случая. Това каза за БНР социологът доц. Алексей Пампоров от БАН, познавач на протестите в ромските общности, по повод петия ден на протести в Габрово заради побоя на продавач в денонощен магазин:

„Трябва да си сложим ръка на сърцето, изтече запис от магазина и както с Войводиново, така и тук, набитият всъщност е агресор в първия момент. Първият запис беше манипулиран. На последващия запис, който изтича, се вижда, че продавачът първо „ударя една глава“ на единия от ромите, след което другите се спускат да му помагат и го набиват. Това е важно за основаността на протеста, защото много хора казаха: „протестът е справедлив“. За какво е справедлив? В Габрово няма гето, няма голяма обособена махала, ромските деца са интегрирани - няма деца, отпаднали от училище, има около 70 деца - ученици и около 30 в детските градини. Габрово, по принцип, е областта с най-малко роми в България. Може би само в Смолян има по-малко“.

Според кмета Таня Христова в Габрово напоследък има заселване на външни роми. Социологът предполага, че в града са отишли и роми, чиито къщи са съборени от други места в страната. Езикът на омразата е подсъден по член 163 от Наказателния кодекс, припомни Пампоров в предаването „Хоризонт до обед“:

„Томислав Дончев не е виновен за това, което казва жена му, но се получава като доктор Джекил и мистър Хайд. Той излиза и казва „трябва да се успокоим“, а тя пише във Фейсбук: „Искаме етнически чисто Габрово“. Давате ли си сметка какво означава „етнически чисто Габрово“. Това е расов геноцид, това е расова хигиена. Не можем да говорим по такъв начин. Политиците трябва да започнат да носят отговорност за начина, по който говорят. Колективният линч е забранен от Наказателния кодекс. Ако искаме законност и правова държава, не можем да си позволяваме, ако двама души се сбият, да палим къщите на трети, на четвърти, на пети. Това е абсурд. Във Войводиново беше престъпление това, което извърши тълпата и кметът, и Каракачанов. В момента по същия начин тълпата запали къщи и счупи прозорци на хора, които нямат нищо общо. Какви са последиците за Габрово? Градът потъна в боклуци, защото ромите избягаха от града и изведнъж се оказа, че няма кой да работи във фирмите за сметопочистване“.

„В Габрово постройките са законни. Хората си имат и нотариални актове, а в градовете има добра полиция“, убеден е социологът. Според него проблемът е, че тълпата насочва гнева си срещу ромите, а не срещу държавата заради несвършената от нея работа:

„Има прокуратура, има си полиция, има си следствие. Извършителите са задържани в следствието, а тълпата отива да чупи прозорците на следствието?! Разбирате ли как ни връщат в 19-и век и Ку-клукс-клан в Съединените щати, когато се палят шерифски участъци и искат да бъдат изкарани негри, да бъдат линчувани навън от тълпата“.

Проверка на заетостта и на адресната регистрация на ромските фамилии, каквато поискаха протестиращите в Габрово, според социолога е „пример за дискриминация и за расизъм“:

„Значи, който не е ром и може да си живее, където си иска, а ромите нямат свобода на движение?! Всеки може да се движи и да се заселва където си иска, но полицията трябва да си свърши работата по адресната регистрация. Може би една четвърт от хората, които живеят в София, са с регистрация в Плевен, в Благоевград, в Кюстендил, във Варна и никога не смятат за нужно да си променят регистрацията, което пречи на управлението на градовете. Държавата трябва да си свърши работата по отношение на адресната регистрация на всички граждани, на седем милиона граждани. Трябва да се знае кой къде живее, има ли право да живее там, къде е регистриран, има ли право да гласува там“.

Според Пампоров темата в Габрово се използва за пренасочване на вниманието от скандалите с имотите на властта:

„Когато трябваше пореден зам.-министър да се разбере, че си вкарал минерална вода във вилата и излязоха разкритията на „Биволъ“ за двама или за трима заместник-министри, вместо наистина вече правителството да си подаде оставка… изведнъж това идва много удобно… Трябва да обърнем внимание, че този побой е станал на 7-и, хората са задържани, имало е следствие, а изведнъж новината беше разпространена на 10-и или на 11-и. Това е абсолютно целенасочено използвана политическа димка. По начина, по който се появиха момчета с качулки, с шалове през устата - нищо случайно няма в тъпата“.

Относно искането на габровци да се върне практиката повтаряне на клас в началното образование, социологът оцени това като „остатък от тоталитарния режим“, който не съществува никъде по света и е „грешна практика“. Според него е необходима „менторска работата така, че те да постигат критериите“.

Интервюто с доц. Алексей Пампоров можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54