Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Human Power показва двойствената човешка природа - създател/разрушител

8
Петя и Доника гостуват в „Нощен Хоризонт“

Човекът е еднакво отговорен за това, което е създал, и за това, което е оставил да се руши. Можем и хубавото, и лошото. Това накратко е философията на проекта Human Power, или Силата на човека.

Зад/пред него стоят две момичета – Петя Петкова е фотограф, а Доника Боримечкова е фотомодел. Петя снима Доника на фона на разпадащи се стари, но ценни с архитектурната си уникалност и значимост сгради. Тези места някога са били важни, имали са свежи фасади и поддържан интериор. Това е визуалната част на изкуството на Петя и Доника. А идейното и духовното послание – човек може еднакво добре да сътворява красиви и полезни неща и да ги разрушава – умишлено или просто заради нехайство.

България е пълна със значими постройки, но с порутени покриви, с изпочупени прозорци, оголени до тухла, с липсващи врати и с основи, обхванати от подивяла растителност. Разпадащи се сгради – останки на една епоха, може би обречена на забвение. Като Царската гара в Казичене, като Профсъюзната школа в столичния квартал „Овча купел“, като Фабриката за керемиди и тухли „Струма“ в Батановци - места, вече станали част от проекта Human Power. Кадърът е с контраст - руината е в противовес на красотата на физическия модел. Това е едно артистично напомняне, че грозното не винаги е било такова, ако направим историческа справка, погледнем в миналото му, и че трябва и сега да търсим хубавото в него.

„Искаме да покажем нашия поглед върху нещата. Как да си намериш усмивката на такова място, да видиш нещо красиво в тази разруха“.

Минусови градуси по време на снимките, тичане по стъкла, неочаквана компания на мястото, да се качиш на място, от което не можеш да слезеш – това са част от приключенията, в които са влизали Петя и Доника по време на реализацията на своя проект. Но те винаги са приемали ситуациите като предизвикателство и повод да се забавляват.

„За мен Human Power е страст, мотивация, ежедневни уроци“, казва Петя.

„За мен проекта е да приема и рушащата, и изграждащата част в мен. Всеки един от нас ги има тези две страни“, казва Доника.

Фотосесиите на Human Power носят заглавия - Гостенка на царя; С дух на човечност; Принцесата на тухлите. Към всяка снимка има и текст, писан от Доника, който разказва част от разговорите между двете по времето на снимките, част от емоцията, от историята на самата сграда. И точно тази история дава отправната точка за темата и за концепцията на снимачния процес – дали да покажат аристократична фигура на фона на царската гара или богатата наследница, която идва да види какво се случва с фабриката на семейството ѝ. А закачката във всичко това идва от желанието на Петя и Доника да покажат, че около нас има много разруха, но и много изградени неща.

Human Power, въпреки че е още прохождаща идея, вече има своите последователи във Фейсбук и на страницата на проекта. Петя и Доника планират изложба, мислят мащабно, имат визия и работят по динамиката на процеса. По пътя, който са поели, приемат и много съвети и идеи за места, които да снимат.

Мотото на проекта Human Power е първото четиристишие на „Черна песен“ на Димчо Дебелянов, коeто точно разкрива същността на контраста, който ние като хора сме – „аз умирам и светло се раждам - разнолика, нестройна душа, през деня неуморно изграждам, през нощта без пощада руша“.

Интервюто с Петя и Доника от Human Power за предаването „Нощен Хоризонт“ можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54