Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На всеки 15 минути изчезва по един растителен или животински вид

Човешката дейност свива местообитанията на видовете и влияе върху популацията им

Защитена местност "Шабленско езеро"
Снимка: БГНЕС

До 24 на сто от видовете, които принадлежат към групите на пеперудите, птиците и бозайниците, вече са напълно изчезнали от територията на някои европейски страни. Това гласят данни на Програмата на ООН по околната среда. 

"По една статистика се смята, че на всеки 15 минути изчезва по един вид от лицето на земята. Това се дължи преди всичко на факта, че се променят местообитанията, променя се средата, в която живеят видовете. Все повече земи се превръщат в обработваема земя, все повече нашите селища и агломерации се разрастват и завладяват естествени територии, които са дом на много видове", коментира пред "Хоризонт" заместник- директорът на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН проф. Бойко Георгиев.

"Все повече гори се изсичат, за да се използват за нашата стопанска дейност, съществено въздействие оказват също различните емисии, които отделя нашето човечество със своята жизнена дейност със замърсявания на околната среда, прилагания на пестициди, на други химикали за контрол на вредители, но с това всъщност се засягат и видове, които, можем да кажем, са напълно невинни спрямо нашата дейност и които ние ще загубим завинаги“, допълни той.

Проф. Георгиев представи и други тревожни факти. "От около 40 години насам ежегодно ние потребяваме повече от ресурсите на земята, отколкото нейните екосистеми могат да възпроизвеждат. И така се стига до наши дни, когато всъщност по разчети за 2017 година ние сме употребили 1,7 пъти повече ресурси,  отколкото екосистемите на нашата планета могат да възобновяват."

Ограничаването на местообитанията на видовете в резултат на климатичните промени и човешката дейност води до изчезване на растителни и животински видове, посочи и Анелия Павлова от организацията "Зелени Балкани".

"Много често, когато пътуваме покрай големи пътища или магистралите, както е в Тракийската низина, отстрани има влажни зони. Някои от тях се използват за оризища вече, обаче други седят като едни малки блата и те често пъти се разорават, за да се използват за друг вид земеделие. Ето това също намалява местата, където птиците могат да си намерят храна."

Павлова даде пример с мрежата Натура 2000. "Ако даден стопанин има земя в Североизточна България - там стопаните биха получили субсидии, ако се занимават с житни култури. По този начин червеногушата гъска зимата, когато дойде в България, има с какво да се храни."

Повече можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Максим Минчев

Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма учредява награда "Максим Минчев"

Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма учредява награда на името на Максим Минчев. Първата награда ще бъде връчена в зала "Максим" на БТА на 5 юни – рождената дата на Минчев. Дългогодишният директор на БТА Максим Минчев беше президент на асоциацията, в която членуват над 60 журналисти, блогъри и писатели. Минчев има над..

публикувано на 23.04.24 в 11:45

Климатичните промени и младите

Климатичните изменения са едно от най-големите предизвикателства на днешното време . Това каза пред БНР Люк ван Оз – втори секретар на посолството на Кралство Нидерландия. УНИЦЕФ в партньорство с посолството проведе дискусия с млади хора именно на тази тема - "Образование, околна среда и действия за климата".   Според Люк ван Оз е..

публикувано на 23.04.24 в 11:42
Свежи цветя, положени на лобното място на Ани и Явор, които бяха пометени от лека кола на София през май.

Делото за смъртта на Ани и Явор на бул. "Сливница" влиза в съда

Делото за смъртта на 24-годишната Анна-Мария Малчева и на нейния годеник - 22-годишният Явор Стоянов, вече е в съда. Това се случва почти година след трагедията на столичния булевард "Сливница", когато двамата бяха блъснати и убити от лек автомобил, управляван от 18-годишния Адриан Антонов. Младият мъж ще отговаря за причиняване на смърт по..

публикувано на 23.04.24 в 11:32

Промяна: Ваксината срещу коклюш ще се поставя на месец и половина на бебето

Министерството на здравеопазването ще позволи първата имунизация срещу коклюш да бъде прилагана по-рано, месец и половина след раждането на бебето, а не както е сега според Имунизационния календар тя се прилага след втория месец. Това е решено на среща между служебния  премиер Димитър Главчев, министъра на здравеопазването Галя Кондева,..

публикувано на 23.04.24 в 10:52

Фонд "Научни изследвания" връчва грамоти за най-добри проекти за 2023 г.

Днес ще се състои церемонията по връчване на грамоти за най-добри проекти, отчетени през 2023 г. към Фонд "Научни изследвания" . "За втора поредна година ще бъдат връчени грамоти. Стремежът ни е да го превърнем в традиция , защото това е един празник на науката , едно признание на онези от нас, които са получили най-високи резултати в..

публикувано на 23.04.24 в 10:47

200 шофьори на ден карат с превишена скорост в Монтанско

По близо 200 нарушения на ден на скоростния режим са установени по пътищата в област Монтана за една седмица. Операцията е част от календара на Европейската мрежа на службите на Пътна полиция – Roadpol. 1 239 нарушения са установени при едноседмичната операция за спазване на скоростните режими в област Монтана.  Акция ”Скорост" бе..

публикувано на 23.04.24 в 10:44
Спасени от бреговата охрана мигранти на о-в Тенерифе

Мадрид изтегля от Канарските острови непълнолетни мигранти

Испанското централно правителство се съгласи с регионалното правителство на Канарските острови да преразпредели в други автономни общности около 2500 непридружени непълнолетни мигранти. Договорката бе постигната на среща между министрите на двете правителство в Лас Палмас де Гран Канария, където обсъдиха законодателната реформа, която ще позволи..

публикувано на 23.04.24 в 10:35