Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семейство военнослужещи чества професионален празник и имен ден

2
Майор Иванка Георгиева и полковник доцент Георги Георгиев
Снимка: Здравка Маслянкова, БНР

Семейство офицери от Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново днес чества Деня на храбростта и празника на Българската армия, но и имен ден на главата на семейството.

Майор Иванка Георгиева и полковник доцент Георги Георгиев са избрали преди повече от три десетилетия професията на офицера. Преди няколко дни празнуваха 27 години от сватбата си

Майор Георгиева е в армията от 31 години. Днес тя е началник на служба „Връзки с обществеността и културно-информационна дейност“ в Националния военен университет. Началото започнало през 1988 г., когато била една от 15-те момичета, приети в първия женски курсантски випуск във Велико Търново:

„Насочването към офицерската професия беше едно младежко решение, защото това беше първият прием на жени във военното училище във Велико Търново. Всъщност аз съм завършила електротехникума в Горна Оряховица и мъжката среда някак не беше чужда за мен. Едва ли токчетата и късата пола са мечтата на всяка жена. Офицерската професия дава сигурност, може да е клиширано, но тя дава дисциплина. Аз се чувствам много комфортно като офицер. Тогава, едва ли точно по този начин съм го оценявала. Сега, от дистанцията на времето, преценявам, че изборът не е бил грешен“.

Полковник доцент Георги Георгиев е потомствен офицер. Става курсант във Велико Търново преди 32 години след езиковата гимназия, а днес е директор на институт „Научноизследователска и иновационна дейност“ в Националния военен университет:

„Офицерската професия има и друга страна и тя няма нищо общо с преподавателската дейност. Особено в трети и четвърти курс като курсант, а и в първите ми четири офицерски години, които прослужих в Пета танкова бригада в Казанлък, може би, няма да бъде пресилено да кажа, че разбрах всъщност какъв е смисълът на офицерската професия и той е - да воюваме и да побеждаваме. Предизвикателства дал господ и в професионален план, и в личен план. Лесно се завладява един рубеж, трудно се удържа.“

Офицерското семейство Георги и Иванка Георгиеви си има своите категорични коментари на схващането, че не ни е нужна голяма армия, защото сме страна-членка на НАТО и няма срещу кого да воюваме:

„Ако човек внимателно изучи човешката природа, ще разбере, че физическото оцеляване е свързано с воюване, с употреба на сила. Трудно може един биологичен вид да просъществува, ако не завоюва позицията си като такъв“, казва полк. Георги Георгиев.

„Няма по-миролюбиви хора от военните, защото те се готвят да воюват, те трябва да могат да воюват, но всеки един от нас никога не би искал да прилага това, което е научил, може и знае“, посочва съпругата му.

Майор Георгиева и полковник Георгиев са категорично против политическите упражнения на различните партии върху армията и използването на военнослужещите в пренареждането на политическия пъзел:

„Армията е деполитизирана и заигравките на партиите си остават техни. Военнослужещите не си играят политически игри“, казва майорът.

„Армията е просто едно от многото средства, които се използват. Така е с образованието, така е с медицината. Тези политически заигравки с армията до колко ѝ вредят? До колкото вредят на всичко останало в живота“, добавя полковникът.

Иванка и Георги Георгиеви са заедно 24 часа в денонощието, но далеч не толкова часове си говорят за армията и Военния университет. В началото на май празнуваха 27 години от сватбата си. Било курсантска любов, избухнала при подготовката за участие в една олимпиада по руски език.

„Любовта с Георги срещна ни нашата преподавателка по руски език. Правеха се такива състезания между различните вузове. Стана така, че ние попаднахме в отбора на Военното училище по руски език. Имаше такава олимпиада. Ние не сме се познавали преди това. Запознахме се във времето на подготовката, а тръпката – тя не се обяснява, тя се чувства“.

„Стана бързо и много емоционално. В бойния ред, една метафора ще използвам, е най-добре, когато всичко е в линия, ако релефът на местността позволява. Релефът на времето, в което преживяхме нашата любов, влюбването и след това семейният живот, позволяваше да бъдем на една нога и винаги е било така. За 27 години релефът на нашия живот е като по нашите географски ширини – равнинен, пресечен на моменти, с възвишения, с низини  - релеф на 42-ия паралел“, обяснява съпругът.

Офицерското семейство Георгиеви имат една дъщеря, която, за сега, няма желание и намерения да последва офицерския път на родителите си. На 6 май майор Иванка Георгиева под напътствията на полковник Георги Георгиев след официалната част от войнския празник, ще сложи готварската престилка, за да направи любимото печено агнешко с дроб сърма и зелена салата за именния ден на главата на семейството.

За личния си празник Георги споделя:

„Усещам го по точно такъв специален начин. Аз се чувствам българин, радетел съм за българските традиции, но професионалното изкривяване поставя, разбира се, на първи план винаги удоволствието да проследим военните ритуали, свързани с празника, парада, и след това продължава с приемането на поздравления и пак една шега от професионалния жаргон – съгласно методиката с хапване и пийване, така както повеляват традициите“.

За деня на Храбростта и празника на Българската армия и за Гергьовден майор Иванка Георгиева и полковник доцент Георги Георгиев пожелават здраве.

„Да бъдат здрави, а всъщност съпругите им да бъдат много търпеливи, защото все още и надявам се така да продължи, голямата част от Българската армия са мъже“.

„Да са живи и здрави и никога да не минават в разпореждане на светията, който закриля Българската армия  и Христос воскресе“.

Репортажа може да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05