Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дискриминация "убива" ХИВ позитивни пациенти

Снимка: БГНЕС

„Това е една показателна история за проблемите в българското здравеопазване и за това как пациенти със специфични заболявания са обект на дискриминация от страна на здравната ни система“. Така Александър Миланов, програмен мениджър в Националната пациентска организация, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ случая със смъртта на британския гражданин Крейг Харпър, който от години живее в България. Кончината му стана повод Изпълнителна агенция „Медицински одит“ да провери дали като ХИВ позитивен пациент той е връщан от болниците в Плевен и във Велико Търново и защо близките му все още не са получили изследванията, с които е изписан от Националната хематологична болница.

Миланов разказа и историята на Крейг – от близо 15 години той живее в еленското село Стояново, където местните жители са около десетина, облагородява населеното място и е любимец на хората.

„Допреди година Крейг не е имал досег със здравната система. В началото на тази година попада в болница със съмнения за анемия. Във Великотърновската болница му правят тест и се оказва, че е ХИВ позитивен, от там той буквално е изхвърлен. В Плевен отказват да го приемат, защото е ХИВ позитивен. В „Пирогов“ спасяват живота му. С наше съдействие го приемат в Инфекциозна болница и стартира терапия. Там не се повлиява добре. По-късно с неясен резултат го изписаха от Националната хематология. Той си отиде от този свят без ясна диагноза. Ако не беше британски гражданин, а българин, щеше да е част от статистиката на всички българи, загинали от стигма“.

Александър Миланов е скептичен от резултатите от медицинския одит.

„В 21-ви век допускаме човек да загине не заради СПИН, а от дискриминация и от пренебрегване. Имаме случаи, в които пациенти ни търсят за съдействие, но не застават с името си, затова не можем и да разкажем техните истории. Най-често пациенти с ХИВ се оплакват, че нямат възможност да бъдат прегледани и консултирани заради ХИВ статуса. ХИВ е един повод за манипулация на българските пациенти“, каза още Миланов и допълни:

„Българските здравни власти трябва да разберат, че в 21-ви век ХИВ е хронична инфекция, която се контролира напълно. Пациент с неоткриваем вирусен товар не може да предаде вируса. Трябва да се борим не с обществото да приеме ХИВ позитивните, а с това правото на един пациент да бъде лекуван да се случва практически“.

В „Хоризонт до обед“ темата коментира и адвокат по медицинско право Мария Шаркова:

„Като адвокат имам няколко случаи на пациенти, дискриминирани заради заболяването им. Стигмата не само е опасна за живота на пациентите, но допълнително допринася за развитието на тази световна епидемия. Колкото повече се отказва елементарна здравна помощ на ХИВ позитивните, толкова повече се поощрява криенето на това обстоятелство. Такива случаи се доказват трудно, защото много често не искат да се знае самоличността им. Освен това много често отказите от медицинска помощ не се документират, те са неформални. По тези дела тежестта на доказване е на пациента, но доказателствата са при другата страна. Продължаваме да се сблъскваме с този тип дискриминация“.

Шаркова е скептична доколко медицинските откази са били документирани:

„За мен е тревожен фактът, че именно медицинските специалисти проявяват такава дискриминация“.

Интервюто с Александър Миланов и с Мария Шаркова можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11