Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Турнирът "Купа София":

Конете отиват при хората в сърцето на града

Снимка: БГНЕС

Конните турнири са популярни и по традиция се провеждат на емблематични места в големите европейски столици. - Париж, Виена и Лондон. В София за втори път се организира турнир по конен спорт - "Купа София". Той ще се проведе на 18 май, събота, на голямата поляна в Южния парк от 11.00 до 16.00 часа. Събитието се организира от Българската федерация по конен спорт, Столичната община и частна конна база под патронажа на столичния кмет Йорданка Фандъкова. 

"Българската федерация по конен спорт" и въобще конният спорт в България е дисциплина, която традиционно се  развива от стотици години. Федерацията е на 105 години и е третата след тези по колоездене и гимнастика. Този спорт допреди 20-30 години е бил един от водещите у нас и ние искаме отново да стане водещ спорт, защото  го заслужава", посочи Златолина Мукова, която е сред организаторите.

На голямата поляна в Южния парк ще има демонстрация на уестърн езда, демонстрации в дисциплината обездка и състезание по прескачане на препятствия за деца и юноши за различни височини. Кулминацията е състезание на най-добрите ездачи и коне в България, които ще се състезават в паркур с височина до 140 сантиметра.

"Ще видим двама участници в националния ни отбор по обездка. Единият от тях е бил балкански шампион, другият вицебалкански шампион, държавни шампиони на България по обездка. В прескачането на препятствия също ще видим няколко от шампионите в най-високия клас по прескачане на препятствия в България, които също са призьори от много международни състезания - Ангел Нягулов, Ивайло Бонев, Антон Дацински и други", уточни още Златолина Мукова. 

Хората в България, които могат да покажат добри умения при уестърн ездата, се броят на пръстите на едната ръка. Христо Саллиев, който е един от тях, ще участва в демонстрациите на 18 май и ще покаже дисциплината "рейнинг":

"Уестърн ездата е с практическа насоченост. Тя произлиза от това да имаш маневрен, мобилен кон, с който да извършваш процеса на работа, който ти трябва, за да можеш да отделяш телета, да караш стадото нанякъде, през пресечен терен и т.н. Може би 90 % от управлението на коня се случва чрез тялото. Това позволява с едната ръка да хвърляш ласо по добитъка, да можеш да отваряш и затваряш врати на пасища."

"Едно обучение на коня от започването до изграждането на кон, който става за състезания, отнема може би 2 - 3 години", уточнява Христо Салпиев и допълва, че "за да научат конете нашия език, ние трябва да овладеем техния, за да можем да комуникираме с тях

Нещо много елегантно ще покаже Мирела Райкова, на 20 години, която се занимава с конен спорт от седем години. В момента е състезател в дисциплината обездка:

"При нас,  така да кажем, конете танцуват. Те изпълняват движения, които не са естествени в тяхната природа и това е доста трудно като дисциплина. Доста висша езда. Изискват се много тренировки и опит - и на ездача, и на коня, за да могат да се постигнат тези упражнения. "

"Поканили сме селекционера на българските национални отбори Веселина Соколова, която ще коментира това, което изпълняваме ние и ще обяснява на публиката какво представлява и какво се изисква в упражнението", поясни Мирела Райкова.

Едно наистина смело момиче - Ая Митева, на 13 години, която през половината си живот се занимава със конен спорт, представя дисциплината прескачане на препятствия:

"В прескачането на препятствия конят и човекът се свързват, както във всяка друга дисциплина, но е много по-добро усещането за мен. Чувствам се свободна. Прелитам препятствието, все едно летя със самолет. Уникално усещане. Висока съм 158 сантиметра. Единият ми кон е висок 180 сантиметра, другият 164."

"Когато започнеш да яздиш, височината не те интересува, не те интересува нищо около теб", споделя още тя. "Нямам страх в конния спорт. Нищо не ме притеснява, не ме е притеснявало и няма да ме притеснява."

"Когато конят не се подчини, с награждаване, с наказване се оправяме лека-полека. С леки движения, без да го стряскам, плавно и излизаме от ситуацията", разказва Ая Митева. 

През миналата година турнирът Купа София е привлякъл публика от близо 5 000 души.

"Състезанието, което направихме миналата година, беше на международно ниво, на световно ниво, бих казала. Всичко, направено е така, както можете да го видите във Виена, в Лондон, в Париж. Няма разлика. Красиво е. Добри ездачи, добри коне. Привлекателно е за публиката."

"Организацията е толкова сложна, колкото организацията на един огромен концерт, съчетано с това, че има и животни и хора".

"Помагат ни много хора, за да имаме видеостена като на най-добрите концерти, софтуер, озвучаване, онлайн излъчване."

"Организацията я правим само с хора, които са влюбени в конния спорт,  помагат и искат той да се развива", пояснява Златолина Мукова.

Още за обучението на конете за езда, за мотивацията и усещането по време на състезание слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17