Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законови промени създават Командване на спецоперациите, решават проблеми с храненето на войската

| обновено на 16.05.19 в 17:05
Народно събрание
Снимка: Ани Петрова

Промени в Закона за отбраната и въоръжените сили създадоха нова структура за специални операции, както и решават проблема с храненето във войската.

Промените обаче бяха приети окончателно без спорния текст, както бе определен от мнозинството в парламента, засягащ намесата на армията в цивилни операции по сигурността.

Предложението за участието на армията в цивилни операции по сигурността беше обречено още от първото четене в ресорната комисия. Още тогава депутатите на ГЕРБ и ДПС и останалите изразиха резерви. Между двете четения текстът трябваше да бъде прецизиран. Но накрая отпадна.

Председателят на Комисията по отбрана Константин Попов от ГЕРБ беше сигурен и след второто четене, че „такива операции трябва да са отговорност на МВР, Министерски съвет не може да диктува това, което се случва в Народното събрание“.

Но от думите на зам. министърът на отбраната Атанас Запрянов става ясно, че няма противоречия между парламент и правителство. След като комисията по отбрана одобри отпадането на текста вчера Запрянов обясни:

„Отпадна, и мисля, че имаше политически консенсус. Ние също – Министерството на отбраната, сме подкрепили това“.

С това обаче вратата не е затворена. Председателят на Комисията по отбрана Константин Попов и началникът на отбраната Ген. Андрей Боцев обаче допуснаха, че ако има нови по-прецизни предложения в бъдеще, армията може да участва в подобни операции.

„Знаете, че ние имаме доста от тези функции и в закона за антитероризма, след като се изглади текстът и се прецени, че може нещо допълнително да се предвиди да изпълнява армията, тогава ще бъде внесено“, каза ген. Боцев.

Промените създадоха и командване на специалните операции. Промяна, която беше обоснована с наличието на такива структури в НАТО.

Парламентът даде възможност военните да получават пари, ако няма безплатна храна.

По време на дебатите в комисията беше отбелязано, че това е частично решение на проблема с храненето в армията, което е затруднено заради обжалвания от фирмите –доставчици.

Други промени ограничават използването на помещенията, предоставени от Министерството на отбраната на военно-патриотични съюзи, сдружения и неправителствени организации само за патриотични цели.

Министърът на отбраната трябва да създаде и да поддържа публичен регистър с информация за предоставената финансова или материална помощ и за предоставените помещения.

Българските граждани, участвали в мисии и операции на въоръжените сили на Република България извън територията на страната, ще ползват социалните кухни към Министерството на отбраната и ще бъдат подпомагани с парични средства, гласи друг приет текст.

Увеличава се максималната продължителност на работната смяна до 24 часа за някои длъжности за цивилни лица в случаите, когато дейността на въоръжените сили налага работата да се извършва съвместно от военнослужещи и от цивилни служители.

До 15 май всяка година лицата, задължени при назначаване на длъжност, трябва да подават декларации по Закона за противодействие на корупцията. Лицата, заемащи висши публични длъжности в Министерството на отбраната, не подлежат на този режим.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станимир Георгиев, председател на сдружение

Инсталация, а не затваряне искат енергетиците от ТЕЦ "Марица Изток 2"

Енергетици и миньори от ТЕЦ "Марица Изток 2" внесоха в Народното събрание декларация с настояване за изграждане на инсталация за улавяне на въглеродния диоксид.  Предложението е възможност да се спре затварянето на енергомощностите и поставянето в зависимост на българската икономика, каза Станимир Георгиев, председател на Сдружение "Миньори..

публикувано на 23.04.24 в 12:07

Почина режисьорката Мариана Евстатиева-Биолчева

Почина режисьорката Мариана Евстатиева-Биолчева. За кончината ѝ съобщи нейният съпруг проф. Боян Биолчев. Опелото ще се състои в събота в храма "Св. Седмочисленици" от 13.30 ч.  Мариана Евстатиева-Биолчева изучава кино и телевизионна режисура във Филмовата школа в Лодз, Полша. Дебютира в документалното кино. Още с първите си филми проявява интерес..

публикувано на 23.04.24 в 11:53
Максим Минчев

Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма учредява награда "Максим Минчев"

Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма учредява награда на името на Максим Минчев. Първата награда ще бъде връчена в зала "Максим" на БТА на 5 юни – рождената дата на Минчев. Дългогодишният директор на БТА Максим Минчев беше президент на асоциацията, в която членуват над 60 журналисти, блогъри и писатели. Минчев има над..

публикувано на 23.04.24 в 11:45

Климатичните промени и младите

Климатичните изменения са едно от най-големите предизвикателства на днешното време . Това каза пред БНР Люк ван Оз – втори секретар на посолството на Кралство Нидерландия. УНИЦЕФ в партньорство с посолството проведе дискусия с млади хора именно на тази тема - "Образование, околна среда и действия за климата".   Според Люк ван Оз е..

публикувано на 23.04.24 в 11:42
Свежи цветя, положени на лобното място на Ани и Явор, които бяха пометени от лека кола на София през май.

Делото за смъртта на Ани и Явор на бул. "Сливница" влиза в съда

Делото за смъртта на 24-годишната Анна-Мария Малчева и на нейния годеник - 22-годишният Явор Стоянов, вече е в съда. Това се случва почти година след трагедията на столичния булевард "Сливница", когато двамата бяха блъснати и убити от лек автомобил, управляван от 18-годишния Адриан Антонов. Младият мъж ще отговаря за причиняване на смърт по..

публикувано на 23.04.24 в 11:32

Промяна: Ваксината срещу коклюш ще се поставя на месец и половина на бебето

Министерството на здравеопазването ще позволи първата имунизация срещу коклюш да бъде прилагана по-рано, месец и половина след раждането на бебето, а не както е сега според Имунизационния календар тя се прилага след втория месец.  Това е решено на среща между служебния премиер Димитър Главчев, министъра на здравеопазването Галя Кондева,..

публикувано на 23.04.24 в 10:52

Фонд "Научни изследвания" връчва грамоти за най-добри проекти за 2023 г.

Днес ще се състои  церемонията по връчване на грамоти за най-добри проекти, отчетени през 2023 г. към Фонд "Научни изследвания" . "За втора поредна година ще бъдат връчени грамоти.  Стремежът ни е да го превърнем в традиция , защото  това е един празник на науката , едно признание на онези от нас, които са получили най-високи резултати в..

публикувано на 23.04.24 в 10:47