Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театър на сетивата в книжарница с мисия "Надежда" в Пловдив

В книжарницата работят само младежи с интелектуални затруднения

7
Снимка: Архив на книжарницата

Театър на сетивата – това ще се случи днес, за 24 май, в книжарница „Надежда“ в Пловдив. Организация на хора с увреждания ще представи там проекта си.

„Казва се „Сензорен театър“, който е насочен към всички сетива. Ще търсим една мечка, минавайки през различни трудности. Когато минем покрай водопада, ще ни пръска вода. Когато влезем в гората, ще ни брулят листенца. Идеята е да стимулираме сетивата и фантазията на децата през преживяване и през усещане.“ Това разказа в предаването „Графити по въздуха“ Кремена Стоянова, председател на Сдружение „Паралелен свят“ в Пловдив.

Книжарница с мисия „Надежда“ е социално предприятие, в което работят само младежи с увреждания. Засега книжарницата е единствена по рода си в страната.

„От откриването на 1 ноември до момента извървяхме доста дълъг път. Имаме още много да вървим, но в момента нашите младежи вече са доста по-уверени, доста повече хора вече знаят за нас, за нашата мисия. Надеждата я има и работи с пълна сила“, разказа Кремена Стоянова за рубриката „Има ли мегдан“.

Съвместната дейност в сдружението на родители на деца с интелектуални затруднения продължава вече девет години, обясни тя.

„Разбрахме, че нашите деца могат и умеят да се развиват тъкмо по този начин – когато ги научим как да се справят с живота. Така че идеята на книжарницата е не да затворим, когато свърши проектът, а напротив – може би тогава ще се разрасне повече и повече.“  

Във всеки бизнес е най-трудна първата една година, допълни тя. Началото не било лесно. „Младежите не знаеха къде се намират, не знаеха какво означава работно място и няма как да очакваме от тях те да започнат да работят така че и самото предприятие да печели. но Сега вече, обучени, умеещи все повече и повече, ние имаме шанса не само да оцелеем, но и тези същите младежи да ги презентираме на свободния пазар на труда, те да си намерят истинско работно място, а на тяхно място да дойдат други младежи, които също така да обучим и те да имат своя шанс да се реализират в живота.“

Кремена Стоянова уверява, че идеята е не 19 младежи да работят в книжарницата цял живот, а от там да минават включително родители на деца с увреждания, които не са работили от раждането на детето им, хора с увреждания, младежи с интелектуални затруднения. В книжарницата идват хора с психични заболявания, които по думите на Кремена са „отхвърлени от пазара на труда или ги наемат за ден-два, максимум месец“.

За всички е ясно, че книгите при нас не се продават с цел печалба, уточни още тя. „Ние подаряваме дори книги втора употреба. Хората идват и ни ги даряват. Ние по същия начин ги даряваме на други хора, които ги харесват. Ние не ги продаваме, те нямат цена. Идват, харесват. Ако преценят, оставят нещо в една касичка. Ако не – просто ги взимат и ги отнасят със себе си.“

Като едно от ценните неща в книжарница „Надежда“ Кремена Стоянова определя „живите книги“, живите истории. „Това са нашите младежи, това са нашите родители, които нямат нищо против някой да дойде и да си поговори с тях.“

Оттук нататък предстоят много събития с автори и в книжарница „Надежда“ се надяват  да се впишат в културния дневник на Пловдив – Европейска столица на културата.  

Социалното предприятие книжарница с мисия „Надежда“ инвестира цялата си печалба в хората. Затова е важно да има достатъчно клиенти, които да могат да пазаруват там, включително канцеларски материали за фирмите, за да може предприятието да се развива и да помага на нови младежи в бъдеще.

Кремена Стоянова дава и пример с работещо при тях момче, завършило образованието си преди три-четири години, но което никъде не може да се реализира.

„Той има доста умения. Най-важното е да се фокусираме върху техните умения. Неговата мечта е да мие чинии в един ресторант. Ние не можем да му предложим такова нещо, но той познава вече какво означава работодател, знае какво означава работно време… Оттук нататък, презентирайки го пред работодатели, ние ще го подкрепяме в неговата реализация на новото му работно място.“   

Какво е да имаш книжарница с мисия слушайте и в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33