Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът "Мобилна библиотека" превърна Вазово край Исперих в четящо село

Недалеч от Разград, на няколко километра от Исперих, се намира село Вазово с преобладаващо ромско население. Там екип от Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград изпълни проекта „Мобилна библиотека: Мисия чета и разбирам“, реализиран по линия на фондация „Глобални библиотеки“.

"Решихме да направим една среща с местното население – с децата, с родителите, да четем заедно книжки. Обхванахме децата от предучилищна възраст до шести-седми клас с родителите, и от 7-8 клас до края на гимназиалния курс ученици, които учат в град Исперих. Направихме два клуба. Единият се казва „Аз и мама четем заедно“, а другият - „Ромски творец“, обясни в предаването "Графити по въздуха" Димитър Петров от Регионалната библиотека в Разград. Той е поет, белетрист и дългогодишен директор на училище.

Според него, местните хора са имали нужда да изразят своето вълнение и отношение към книгите.

По проекта са били закупени детски книжки. „Започнахме заедно да ги четем, като им задавахме задачи за вкъщи, да научат стихотворения или текстове, които следващия път да ни прочетат“, допълни Димитър Петров.

Така малките читатели получавали книжки, с които започнали да си правят собствена мини библиотека. „Като преди това се научавахме как трябва да се отнасят към книгите, как да ги пазят, как да ги подреждат.“

В клуб „Ромски творец“ трима вече завършили образованието си младежи се включили като доброволци, за да помагат. Така попаднали и на петдесетгодишен местен жител, който им донесъл тетрадка с написани от него стихове. „Много интересни стихове е написал, автентични. Аз съм взел тетрадката и, след като ги обработя и набера, ще потърсим спонсор, за да ги издадем“, отбеляза още Димитър Петров.

„Цялото село живна, включи се в тоя обществен форум, който направихме, чакаха ни с нетърпение всеки месец, радваха се, снимахме се с тях, направиха си карти за библиотеките в Исперих и Разград“, допълва картината Димитър Петров.

Резултатите: няколко деца, които не ходели на училище, се записали, а младежи от клуб „Ромски творец“ написали есета „Кой съм аз в обществото и как мога да го променя“. 

„Есетата бяха много стойностни и истински. В края на проекта издадохме една малка книжчица с най-интересните есета и малки, кратки стихчета на децата, които правеха опити за първи стъпки в писането. Бяха много щастливи. Прочетоха се във вестника, регионалния, видяха се на снимки, бяха много развълнувани цялото село.“

"Може би е оказал голям ефект този проект, макар и мъничък", надява се Димитър Петров.
  
Мобилната библиотека по думите му си има предистория. 
"С екип от библиотеката посещаваме пенсионерски клубове, читалища, детски градини, училища. Всеки месец посещаваме един път Дома за стари хора в Разград, Дома за хора с деменция, като подготвяме презентации, отбелязваме календарни празници, годишнини, бележити дати. Също така водим пишещи творци – поети, писатели и ги представяме.“
Още за дейността на съвременните будители слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ела и ти" - каузата хора с увреждания да излизат сред природата

Фондация "Ела и ти" помага на напълно неподвижни или трудно подвижни хора да достигнат до различни кътчета в природата. Тези хора прекарват ежедневието си между четири стени. Така стигат до места, до които не биха могли да достигнат дори с помощта на свои близки, коментира в интервю за БНР Гергана Дойчинова от фондацията. Едва 25-30% от..

публикувано на 22.03.24 в 10:28

Защо книга на френски лингвист разсърди британците?

" Английският език не съществува,  това е просто лошо произнасян  френски ",  така е озаглавена новата книга на известния френски лингвист Бернар Черкилини. Книгата на колоритния френски лингвист предизвика реакции на Острова. В статия, посветена на книгата, "Таймс" написа: "Малцина биха отрекли, че английският е завладял света. Но..

публикувано на 20.03.24 в 12:51
Село Брадвари - празника Невруз

Ритуалите на алианите на пролетния празник Невруз в село Брадвари

Алиани посрещнаха пролетта в силистренското село Брадвари с празника Невруз , а кукери гонеха злите сили на Сирни Заговезни – Денят за прошка – в Айдемир.  И едните и другите прескачат огън за здраве и благодат.  И едните и другите посрещат пролетта и поставят началото на новата стопанска година.  Като алиани у нас се определят около 50 000..

публикувано на 20.03.24 в 10:08

В памет на патриарх Неофит, за прошката с отец Дончо Александров

Вие сте с рубриката „Духовен поглед“. Аз съм Румяна Иванова. Светла е паметта на Българския патриарх Неофит. Той е изключителна личност, създаден за патриарх. И след като премина от този свят, продължава да проповядва със спомените ни и с делата си. Спомням си първата ни среща. През пролетта на 1992г. светейшият патриарх Неофит беше декан на..

публикувано на 20.03.24 в 09:24

Илияна – Косара Колева, жертва на домашно насилие помага на жени като нея да излязат от кризата

Над 500 жени, деца и мъже, жертви на насилие или трафик, са потърсили и получили подкрепа в последните четири години в общинския кризисен център „Търновград“. В момента социалните работници, психолозите и терапевтите в този център във Велико Търново се грижат за две майки и техните шест деца, които са били жертви на домашно насилие, и за още..

публикувано на 18.03.24 в 09:19
Мира Сефанова

Жертва на домашно насилие помага на ромски деца

Житейските трудности някои хора приемат като проклятие, наказание от съдбата и негодуват срещу тях. За други обаче те са предизвикателства, справянето с които ги прави по-силни и по-упорити. Мира Стефанова е преживяла много за крехката си възраст. Омъжена твърде рано, станала майка на две деца , когато все още самата тя е дете,..

обновено на 17.03.24 в 13:05

УНИЦЕФ създава специални дигитални обучителни центрове за децата от Украйна

На училище в Украйна – какво да правим, ако попаднем на мина Всяко дете има право на образование – с тази мисия Деймиън Ренс от УНИЦЕФ пристига в Киев около десет месеца след началото на пълномащабната война на Русия срещу Украйна. Съвместно с ресорното министерство организацията полага усилия да осигури максимално добро образование на..

публикувано на 16.03.24 в 13:20