Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Чудото на режисурата“ от Никола Петков

Никола Петков
Снимка: БГНЕС

„Пристъпих към писането на тази книга не с радостна възбуда, а с едно вглеждане в проблемите, които съпътстваха нашия живот и нашата работа в театрите по онова време. Имаше много трудност и грешки. Трябваше да бъда внимателен какво и как казвам, защото това е деликатна материя. Затова трябваше да си меря приказките“. Това каза пред БНР режисьорът Никола Петков за книгата си „Чудото на режисурата“, за която Александър Шурбанов пише:

„Това е книга свидетелство за една епоха в историята на българските театър, култура и обществен живот - епохата на социализма от съветски тип с балкански привкус“.

Днес Никола Петков е председател на Дружеството на театралните дейци пенсионери и председател на Клуба артисти със сребро в косите.

„В дългата си кариера изчислих, че съм работил с над 1200 актьори. Това ми е давало възможност да се обогатявам непрекъснато. Общувайки с такива хора – напълно различни един от друг, на нивата на творчеството, ще се раждат произведения – различни и неповторими, ако имаш дарба. Режисьорът е човекът с идеите, който трябва да ги превъплъти в действие. Това е човекът, който прави живота да се движи“.

Часове преди раздаването на наградите на Театъра на българската армия „Аскеер“ Никола Петков коментира как във времето, което обхваща книгата му, са раздавани отличията:

„Днес наградите се дават от артистите на артистите, но тогава се даваха от властта. Те бяха за най-послушните и за най-верните. Е, даваха се и такива – проформа от гилдията за хора от гилдията, но там важаха същите правила. За да бъдеш награждаван, трябваше да бъдеш удобен и верен, да казваш понякога на черното бяло“.

В предаването „Преди всички“ Никола Петков си спомни и за учителите в неговия живот:

„Първият учител, от когото много съм научил и от когото наследих способността да говоря кратко, е Боян Дановски, това е моят професор по режисура. Другият човек е Радой Ралин, с когото имах шанса да работя близо 2-3 години. От него схванах някои от основните правила за изкуството, киното, сатирата, литературата. Радой беше много силна и въздействаща личност, с много остър ум, със светкавични реакции“.

Интервюто с Никола Петков можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   на песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   на песента,..

публикувано на 17.04.24 в 16:28

В Пловдив откриват изложбата "Хляб наш насъщен"

Поредица от библейски и евангелски сюжети и персонажи, претворени върху старинни дървени предмети от бита, свързани с хляба – това е изложбата "Хляб наш насъщен", която от днес могат да разгледат пловдивчани и гостите на града в галерията на Дружеството на пловдивските художници. Експозицията е дело на Вихра Григорова и съдържа около 30..

публикувано на 17.04.24 в 11:48

“Великият Гетсби“ – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през изминалата и тази седмица, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и..

публикувано на 16.04.24 в 18:29
Мадам Бътерфлай

Великолепно начало на "Опера в киното"

С удоволствие се връщам към скъпите музикални спомени от миналото лято, когато имах щастието да присъствам на два изключително красиви спектакъла от юбилейното стотно издание на оперния фестивал на Арена ди Верона. Гледах продукцията на Уго де Ана на “Тоска“ и възстановка на продукцията на Франко Дзефирели на “Мадам Бътерфлай“. Разбира се, не е..

публикувано на 16.04.24 в 17:22

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 25-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива:  20.05-21.00 ч.: Отзвук от три изключителни събития: - Бродуейският мюзикъл “Фантомът на операта“ гостува в зала 1 на НДК - Премиера на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – постановка на знаменития хърватски..

обновено на 15.04.24 в 18:53
Фантомът на операта

Отзвук от “Фантомът на операта“ в НДК

35 години след премиерата си, след близо 14 000 спектакъла и баснословни приходи, миналата година – на 16-и април, най-дълго играният на Бродуей мюзикъл – “Фантомът на операта“ на Андрю Лойд Уебър, слезе от афиша на нюйоркския Majestic Theatre заради постпандемичната криза. Знаменитият продуцент Камерън Макинтош обеща, че някой ден “Фантомът“ ще се..

публикувано на 15.04.24 в 16:05