Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Керемедчиев: По-вероятно е да се направи алианс извън ЕНП, отколкото с ЕНП, за кандидат за председател на ЕК

Милен Керемедчиев
Снимка: БГНЕС

Може би най-сложният въпрос в момента е кой ще поеме поста на председател на ЕК, тъй като тези избори за ЕП бяха най-разединяващите в историята на Европейския съюз.

Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ международният анализатор Милен Керемедчиев по повод срещата в Брюксел между лидерите на страните от ЕС. Той изрази надежда новият председател на ЕК да е ярка и силна личност.

Керемедчиев коментира, че шокът от резултатите от евровота е „желан“, но в тях се открояват и различията между страните в Северозападна Европа и тези в Югоизточната ѝ част:

„Ако в северозападните държави членки на ЕС преобладаваха зелени и либерали, които изместиха националистите и поеха контрола на своите държави, в Източна Европа се затвърди ЕНП като водещата сила и, разбира се, статуквото на съществуващите партии в тези държави“.

Според експерта е станало видно, че държавите от Североизток към Югозапад „имат съвсем различен дневен ред за бъдещото развитие на Европейския съюз“, което ще се пренесе и в ЕП.

Френският лидер Еманюел Макрон е засилил позициите си в Европа, след като се е включил в групата на либералите в ЕП, макар да е загубил вота във Франция, изтъкна Керемедчиев. Зелените пък имат крайни възгледи относно борбата с корупцията и са сред най-големите критици на ставащото в Източна Европа. Техният глас обаче ще бъде един от важните за избор на нов председател на ЕК, допълни той.

Анализаторът е „изключително скептично настроен“ към възможността водещият кандидат на Европейската народна партия Манфред Вебер да стане председател на ЕК.

„По-вероятно е да се направи алианс извън ЕНП, отколкото с ЕНП, за кандидат“.

Ако сега Европа се вторачи отново в себе си и теми като бюджет на ЕК, избор на председател на ЕК и на първи дипломат на ЕС, тя „ще изпусне възможността да се включи в световните процеси“, убеден е той.

На Балканите ситуацията също е „изключително взривоопасна“ заради Сърбия и Косово, коментира Керемедчиев. Според него ситуацията се подклажда от албанските националисти.

„Виждаме сблъсък на оста изток-запад. Отново Албания и Косово, подкрепяна от западните демокрации, ще се изправи и директно срещу това, което защитава Сърбия, разбира се и с подкрепата на Русия. За съжаление, големите сили отново се намесват на Балканите“.

Арестуването на двамата служители на ООН, единият - руски гражданин, определено ядосва в момента Русия, така че очаквам ескалация на напрежението, което не оказва никакво позитивно влияние на държавите, които са кандидатки и за членство в НАТО, и в ЕС“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Операция по спасяване на мигранти източно от Кипър.

Конференция ще търси решение на пролема с прииждащите в Кипър сирийски мигранти

Увеличаващите се потоци сирийски мигранти от Ливан към Кипър и необходимите действия на ЕС за спирането им ще бъдат обсъдени на провеждащата се в Испания конференция на председателите на парламентите на страните-членки на Евросъюза. Въпросът за непропорционалната тежест на миграцията върху Кипър ще бъде повдигнат от председателя на неговия парламент..

публикувано на 20.04.24 в 04:36

Украйна и Русия с интензивна размяна на удари през нощта

Мъж и жена са загинали в руската Белгородска област при атака на украински дронове, съобщава губернаторът Вячеслав Гладков. Пуснатите от бепилотните апарати взривни устройства са подпалили къща в едно от селата. В друго село в района още една машина е паднала без да се взриви, като е нанесла минимални щети по жилищен дом.  В Калужка област при..

публикувано на 20.04.24 в 04:26

Великобритания може да спре помощите за тези, които отказват работа повече от година

Британският премиер Риши Сунак обеща да спре социалните помощи на онези, които са годни за работа, но не са приели предложения до 12 месеца. Очертавайки плановете си за реформиране на системата за социално подпомагане, ако консерваторите спечелят следващите общи избори, Риши Сунак каза, че „подкрепата за безработица трябва да бъде предпазна мрежа и никога..

публикувано на 20.04.24 в 04:19

Президентът на Грузия: Русия води хибридна война срещу присъединяването на страната в ЕС

Русия води хибридна война, целяща да принуди Грузия обратно в орбитата на Кремъл и да унищожи надеждите й за присъединяване към Европейския съюз, заяви президентът на страната Саломе Зурабишвили в интервю за вестник „Таймс“. Саломе Зурабишвили твърди, че управляващата в страната партия „Грузинска мечта“ и нейният основател-милиардер, са..

публикувано на 20.04.24 в 03:48

Български автобус катастрофира в Турция, 11 души са ранени

11 души бяха ранени, след като автобус с българска регистрация се преобърна в Турция. Състоянието на двама от пострадалите е тежко. Автобусът излязъл от платното, ударил се в дърво и се преобърнал край градчето Каваклъ в област Къркларели. В превозното срество е имало 14 пътници, сред които и двама български граждани.  Единият от сънародниците..

публикувано на 20.04.24 в 01:20

Министър Тодоров откри Българския павилион на Венецианското биенале

Министърът на културата Найден Тодоров откри тази вечер Българския павилион, с който страната ни участва в 60-ото издание на Венецианското биенале за изкуство. Това съобщиха от Министерството на културата. В международния форум България се представя с проекта "Съседите"- мултимедийна и интерактивна инсталация за премълчаните и избледнели..

публикувано на 19.04.24 в 22:54

Армения и Азербайджан с важна стъпка към постигането на траен мир

Армения и Азербайджан направиха важна стъпка към постигането на траен мир помежду си. Арменската страна се е съгласила да отстъпи на азерската четири гранични села - договореност, която от Ереван определиха като "значима", а от Баку като "историческа". Граничният спор между двете страни датира още от разпадането на Съветския съюз преди..

публикувано на 19.04.24 в 22:52