Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлий Павлов: Оттеглянето на Цветанов носи позитиви в имиджов план, но и негативи в организационен

Юлий Павлов
Снимка: БГНЕС

"От древния Рим има един известен принцип „Който мълчи е съгласен". Който не е съгласен, не си мълчи и в случая – отива да гласува". С тези думи социологът Юлий Павлов изрази несъгласие с твърдението, че негласуването на протеклите преди седмица европейски избори е вид протестен вот. Пред БНР той допълни:

„Вярно е, че този път гласуваха 50% и няколко десети, но, като цяло, на европейски избори по-голямата част от европейците не се интересуват кой ще ги представлява в ЕП, тъй като правомощията на ЕП са доста ограничени. На фона на високата европейска активност, нашата говори, че хората в България не се заинтересуваха от европейските теми. Защо е висока активността в останалите държави? Защото там се състоя много сериозен дебат за и против по-голяма интеграция в ЕС, за и против правата и свободите на хората, правата на мигрантите…В България такъв дебат нямаше. Ако имаше такъв, можехме да кажем „българите не се интересуват от него“, но нямаше такъв. Българите просто счетоха, че наистина е смешно да се води вътрешнополитически дебат на фона на европейски избори и затова излязоха само твърдите ядра да гласуват, и то не изцяло“.

Павлов изтъкна в предаването "Нещо повече" по програма "Хоризонт", че независимо от типа избори от 2014 година насам, с две изключения, процентите подкрепа, които получават политическите сили, са горе-долу постоянни:

„ГЕРБ се движат между 30,5 до и 33,5 - около една трета. При по-голяма активност гласуват повече хора, при по-малка активност – по-малко. Тоест поведението на избирателите на ГЕРБ е като на цялата съвкупност. В момента има 31%, което е напълно в тези граници. Националистите също получават около 9-10% на различни избори. През 2013-а година са стигнали до 13% дори, говоря съборно, но този път ВМРО – 7% и другите две по 1% и получавате около 9,5 -10%. Градската десница на европейските избори през 2014 година има 6,5% процента, а на парламентарните 2017 – 5,5%, а сега, на европейските, има 6%. ... Всичко е в рамките на нормалното. Единствено БСП, където има огромни вътрешни проблеми, техните резултати са били от 15,5% - на парламентарните избори 2014 до 28% - на парламентарните избори 2017-а. Там са огромни колебания. В момента са на 24%. Тоест при БСП всичко зависи от това доколко са силни вътрешните противоречия“.

По повод заявката на СДС, че желае сътрудничество с ГЕРБ и на местните избори, социологът коментира, че ЕНП винаги е съветвала своите членки да си сътрудничат по възможност. Според различни коментатори, сътрудничеството със СДС в европейския вот е донесло около 30 до 50 000 гласа на ГЕРБ:

„В конкретния случай, това не се изрази в допълнителен мандат, но при оспорваната ситуация, която беше, и при малко по-добри резултати за БСП, можеха тези 30-40 000 гласа да се окажат решаващи. А на местните избори със сигурност всеки глас е решаващ. Особено в София, където се разпределят 61 съветници, няколко хиляди гласа повече веднага означават един съветник повече. На местните избори смятам, че тази коалиция ще постигне добри резултати“.

Оттеглянето на Цветан Цветанов от всички роли в партия ГЕРБ „ще донесе позитиви в имиджов план, но и негативи в организационен план“, допълни Павлов:

"Моментът все пак е добре избран за това оттегляне, тъй като следващите избори са местни и там местните структури сами по себе си са силно мотивирани да дадат максимума, тъй като от това им зависи съществуването и просперитетът. Тоест няма нужда от национални организатори, които да ги стимулират, каквато има при едни национални или европейски избори. Очевидно Борисов разчита, че до редовните парламентарни избори ще намери човек, двама или трима души, които да заместят Цветанов като организатори на национално ниво“.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български автобус катастрофира в Турция, 11 души са ранени

11 души бяха ранени, след като автобус с българска регистрация се преобърна в Турция. Състоянието на двама от пострадалите е тежко. Автобусът излязъл от платното, ударил се в дърво и се преобърнал край градчето Каваклъ в област Къркларели. В превозното срество е имало 14 пътници, сред които и двама български граждани.  Единият от сънародниците..

публикувано на 20.04.24 в 01:20

Министър Тодоров откри Българския павилион на Венецианското биенале

Министърът на културата Найден Тодоров откри тази вечер Българския павилион, с който страната ни участва в 60-ото издание на Венецианското биенале за изкуство. Това съобщиха от Министерството на културата. В международния форум България се представя с проекта "Съседите"- мултимедийна и интерактивна инсталация за премълчаните и избледнели..

публикувано на 19.04.24 в 22:54

Армения и Азербайджан с важна стъпка към постигането на траен мир

Армения и Азербайджан направиха важна стъпка към постигането на траен мир помежду си. Арменската страна се е съгласила да отстъпи на азерската четири гранични села - договореност, която от Ереван определиха като "значима", а от Баку като "историческа". Граничният спор между двете страни датира още от разпадането на Съветския съюз преди..

публикувано на 19.04.24 в 22:52
Илюстративна снимка - разрушено съоръжение за зърно в Павловка, Украйна, събота, 22 юли 2023 г.

Русия е унищожила складове в Украйна и продукти, предназначени за износ за Азия и Африка

При днешната си ракетна атака срещу черноморското пристанище Пивденни, Русия е унищожила складови съоръжения и земеделски продукти, предназначени за износ за Азия и Африка, съобщиха украинските власти. Пристанището е било поразено с няколко ракети, които предизвикали и пожар. Президентът на Украйна Володимир Зеленски използва случая, за да..

публикувано на 19.04.24 в 22:46

136 конгресмени подкрепиха законопроекта за нов пакет американска помощ за Украйна

Законопроектът за новия пакет американска военна помощ за Украйна в размер на почти 61 милиарда долара получи подкрепата на повечето членове на Камарата на представителите преди утрешното гласуване. Съюзниците в НАТО ще предоставят на Киев още системи за противовъздушна отбрана В хода на процедурно гласуване тази вечер в Камарата на..

публикувано на 19.04.24 в 22:11

Премиерът е уверил посланика на САЩ, че изграждането на VII и VIII блок на АЕЦ "Козлодуй" е сред приоритетите на правителството

България и Съединените щати имат ползотворно сътрудничество в общите проекти от взаимен интерес, които ще допринесат за постигане на енергийната сигурност.   Това е становището на премиера Димитър Главчев и посланика на САЩ у нас Кенет Мертен, изразено на среща в Министерския съвет.  Правителствената информационна служба уточнява, че по време на..

публикувано на 19.04.24 в 22:06
Асен Василев

Василев: Сделката с "Боташ" е изключително неизгодна

Има два възможни сценария за България по сделката "Боташ" – да се водят преговори с турската компания, или да се прекрати договорът, ако той противоречи на европейското законодателство. Това заяви Асен Василев в Благоевград, където лидерите на Продължаваме промяната провеждат среща с членове и симпатизанти на партията.  НС реши: Министърът..

публикувано на 19.04.24 в 21:54