Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Бегуни“ на Олга Токарчук – анатомия на пътуващия човек

Олга Токарчук
Снимка: Личен архив

На книжния пазар е второто преработено издание на „Бегуни“ на полската авторка Олга Токарчук. От първото са изминали няколко години. В предаването "Графити по въздуха" Невена Дишлиева-Кръстева го определи като свой "идателски шанс".

„За бутиков издател като мен това да работи с писател от калибъра на Олга Токарчук е нещо, което за първи път в седемгодишната ми история се случва. Наистина е автор от световна величина.“

Полската авторка е сред най-популярните съвременни писатели и извън родната си страна. Според Невена Кръстева причината е умението й да гради баланс между това да е четивна и да бъде увлекателен разказвач и едновременно с това "много дълбока".

Токарчук е психолог по образование. Проучвателната работа преди и по време на писане е неизменна част от творческия й процес.

„Обича да изпипва до най-малкия детайл, да бъде на местата, за които пише и не само да ги проучва, а да ги превръща в част от битността си, от начина, по който живее. Освен това е изключително пътуващ и любопитен човек“, разказа Невена Кръстева.

Заглавието на книгата "Бегуни" препраща към старообрядническа секта, в основата на чиято философия е това, че човек, ако застане на едно място, злото ще го победи и преместването в пространството е бягане от злото, поясни издателката. 

„Олга прави много пряка връзка между тази философия и съвременния човек. За нея летището, междинното пространство, там, където отиваме и там, откъдето се връщаме – цялото местене в пространството е изключително важна част от писането. В същото време много важна за нея е черупката, в която пътуваме – нашите тела. Затова неслучайно в „Бегуни“ има много глави, в които се говори за анатомията на човека. /…/ Всъщност двете посоки – пътуващият човек и тялото на човека като такова се преплитат в книгата.“  

Някои критици дори оспорват дефиницията роман, защото творбата побира истории, някои от които са дълги половин страница, други – по 20 страници и всички те отиват в съвсем различни посоки, уточни Невена Дишлиева-Кръстева.

Преводът е на Силвия Борисова. „Силвия, познавайки Олга от години, успява да хване много фини неща между изреченията и да предаде нюанси, които са много важни за разбирането на книгата.“

"Намирам пряка връзка между всички книги, които издавам. Тя може да не е видима на повърхността, но за мен книгите си „говорят“ и всички тези книги са писани от хора с чисти сърца. Може да звучи патетично, но наистина вярвам, че си избирам авторите и по това“, сподели още Невена Кръстева.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59