Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зам. главният редактор на ТАСС: Когато собственикът на медия е частно лице, опасността пред обективността нараства

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Основната тема на шестия Световен конгрес на информационните агенциите, чийто домакин беше София, беше "Бъдещето на новините". Сред най-влиятелните световни информационни агенции е руската ТАСС, която има близо 70 чуждестранни представителства, включително в България. За участие в Световния конгрес в София беше зам. главният редактор на ТАСС Михаил Гусман, който сподели за БНР:

„ТАСС е основен източник на информация за руските медии, за държавните и други структури. През септември агенцията ще навърши 115 години. Това е най-старата руска информационна агенция. Тя е класическа и консервативна в подхода си към информацията. Всички лозунги на ТАСС – точност, достоверност, обективност, които съществуваха през годините, са актуални и сега. Ние се финансираме частично сами, частично от държавата. Смятам, че всяка държава се нуждае от свой информационен ресурс. Обективността на информацията не зависи от собственика. Дори има обратна зависимост. Когато собственикът е частна компания или частно лице, струва ми се, че опасността пред обективността нараства. В тази връзка смятам, че наличието на държавни информационни агенции в повечето страни по света е важен фактор за обективността на информацията“.

По думите на Гусман това, че ТАСС е държавна агенция, дава още една възможност – „често разполагаме с ексклузивни новини, които не са достъпни веднага за частните агенции“.

„Работим над това да имаме приоритетен достъп до информацията от държавните структури. Затова държавата ни финансира, за да има собствен информационен ресурс. Въпросът е в точността, достоверността и обективността на информацията. В сегашните условия, когато ние сме покрити от вълна, по-скоро от ураган от фалшиви новини е много важно държавата да има възможност да разпространява достоверна информация, която да се ползва с доверие сред хората“.

Гусман коментира случая с арестувания, а по-късно освободен след граждански протести, журналист Иван Голунов в Русия:

„Подобна солидарност е имало и преди по различни поводи. Просто в тази конкретна ситуация солидарността имаше ефект и ръководството на страната - лично вътрешния министър, се отнесоха с разбиране към тази несправедлива ситуация. Взетото от тях решение показва, че в Русия има обществено мнение и гражданско общество, чийто глас се чува от властта“.

Според журналиста са необходими известни ограничения в интернет:

„Смятам, че интернет и правилата за неговото използване трябва задължително да подлежат на регулация и това е една от темите на моите лекции. Това според мен трябва да стане на международно ниво, чрез ООН, защото днес опасността, идваща от социалните мрежи - като хакерските атаки и различни видове агресивни действия, представляват голяма опасност“.

Интервюто с Михаил Гусман можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40